Delko obłowiło się na koronawirusie. Kurs akcji wystrzelił

Omawiane walory:

Właściciel sieci hurtowni chemii gospodarczej i kosmetyków zaliczył wymarzony początek roku. Przychody ze sprzedaży urosły r/r o 30 proc. a zysk netto podskoczył o 140 proc. W czwartek kurs akcji Delko rośnie przy rekordowych obrotach o 34 proc.

delko,wyniki,koronawirus,2020

Delko podwoiło zyski w I kwartale 2020 r.

Delko to jedna z nielicznych na giełdzie spółek, która mocno skorzystała na pandemii koronawirusa. Właściciel sieci hurtowi z artykułami chemii gospodarczej, kosmetyków, artykułów higienicznych oraz artykułów spożywczych zanotował ponad 215 mln zł przychodów ze sprzedaży, czyli o 31 proc. więcej niż przed rokiem. Na kolejnych poziomach rachunku zysków i strat spółka pokazała trzycyfrowe dynamiki. Na czysto Delko zarobiło 6,48 mln zł (+140 proc.). Zysk operacyjny podwoił się do 8,33 mln zł, a EBITDA sięgnęła blisko 11 mln zł. Jak tłumaczy spółka, tak mocna poprawa to efekt pandemii.

– W I kwartale 2020 z powodu epidemii Covid 19 emitent odnotował wzrost sprzedaży artykułów higienicznych i dezynfekcyjnych oraz wybranych artykułów spożywczych. Miało to wpływ na wzrost przychodów ze sprzedaży i zyski grupy kapitałowej Delko – czytamy w raporcie.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W pierwszych miesiącach roku panika wywołana koronawirusem spowodowała run na sklepy spożywcze i drogerie. Z półek w ekspresowym tempie znikały produkty pierwszej potrzeby, takie jak woda mineralna, makarony, kasze, mąki, jajka, cukier, konserwy, mrożonki, dżemy. Oprócz tego w mig wyprzedały się artykuły higieniczne, czyli papier toaletowy, chusteczki, mydło, żele antybakteryjne czy pieluchy.

Grupa Delko prowadzi sprzedaż detaliczną w sklepach z żywnością (75 sklepów), środkami czystości oraz prowadzi dystrybucję hurtową środków higienicznych, papieru toaletowego, mydła, detergentów, środków dezynfekcyjnych do ponad 18 tys. firm, urzędów i sklepów w Polsce. W czwartek kurs akcji spółki rośnie o 34 proc. do 16,50 zł. Od początku roku kapitalizacja Delko powiększyła się o 145 proc. i wynosi obecnie 98 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT delko, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Korekta na GPW, w grze CCC, Delko i Mercator

  Giełdowe byki nieco odpuściły, przez co światowe giełdy nieco się cofnęły, a w ślad za nimi GPW. Ogólne nastroje wciąż jednak pozostają dobre, więc jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to korekta wzrostów raczej nie będzie głęboka.

 • 6 prezesów, którzy kupują akcje, gdy na rynku leje się krew

  W samym środku koronabessy na zakupy wybrało się kilku prezesów giełdowych spółek. Odwaga, łapanie spadającego noża, czy może dowód wiary w kierowaną przez siebie firmę? StockWatch.pl sprawdził, co kierowało insiderami przy marcowych transakcjach.

 • 12 spółek, które mogą zyskać na epidemii koronawirusa

  Nawet w najgorszych momentach na giełdzie znajdą się spółki, które mogą zarobić na kryzysie. Sytuacja z koronawirusem nie jest tu wyjątkiem. StockWatch.pl sprawdził, które spółki mogą przekuć epidemię i problemy azjatyckich producentów na swoją korzyść.

 • 18,59 proc. zysku w 2019 r. – podsumowanie VII edycji konkursu inwestycyjnego StockWatch.pl

  W siódmej edycji konkursu StockWatch.pl  portfel użytkowników znacząco pobił rynek i osiągnął stopę zwrotu na poziomie ponad 18 proc. Zwycięzcy rywalizacji udało się zwiększyć początkowy kapitał niemal pięciokrotnie.

 • 12 hojnych spółek na dywidendowe żniwa w lipcu

  Inwestorzy już mogą zakasać rękawy, bo na GPW ruszają prawdziwe żniwa. Do zebrania jest 55 dywidend ze spółek notowanych na rynku głównym i NewConnect. W najgorętszym okresie w całym roku nie zabraknie też ofert z dwucyfrową stopą dywidendy.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR