Deloitte: W I półroczu wzrosły przychody 10 największych firm budowlanych z GPW

Omawiane walory: , ,

Dziesięć największych spółek budowlanych notowanych na GPW zanotowało 2-proc. wzrost r/r przychodów w I półroczu 2017 roku, wynika z raportu Deloitte "Polskie spółki budowlane 2017 - najważniejsi gracze, kluczowe czynniki wzrostu i perspektywy rozwoju branży".

W całym ubiegłym roku, przychody największych 15 firm budowlanych w Polsce spadły o 2,7 proc. r/r do 28,63 mld zł. (Źródło: Deloitte)

– W pierwszym półroczu 2017 roku spółki notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zanotowały nieznaczny, niespełna 2-proc., wzrost przychodów ze sprzedaży w porównaniu do tego samego okresu w 2016 roku. Jak co roku, największym graczem na parkiecie jest Budimex z przychodami na poziomie 2,7 mld zł (wzrost o 12 proc.) – czytamy w raporcie.

Według ekspertów, spółki odbudowały częściowo portfel swoich zamówień, niemniej nadal duża część przetargów nie została jeszcze ogłoszona. Niska podaż kontraktów w ostatnich latach powodowała, iż ceny oferowane były często dużo poniżej założonych budżetów inwestorskich.

– Oznacza to, że budżetowane marże będą pod silną presją. Dodatkowo ryzyka związane z istotną kumulacją prac w latach 2018-2020 mogą przełożyć się na wzrost cen materiałów budowlanych i problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników (to widoczne jest już teraz prawie we wszystkich gałęziach naszej gospodarki), to w rezultacie przełoży się na wyniki spółek w przyszłości i pomimo rzekomych pozytywnych przesłanek może w negatywny sposób wpłynąć na ich kondycję finansową, a także ich notowania na rynku publicznym – czytamy dalej.

W całym ubiegłym roku, przychody największych 15 firm budowlanych w Polsce spadły o 2,7 proc. r/r do 28,63 mld zł.

– Wpływ na zahamowanie trendu wzrostowego na rynku budowlanym miały przede wszystkim opóźnienia w ogłaszaniu nowych przetargów dotyczących dużych projektów infrastrukturalnych współfinansowanych w ramach perspektywy unijnej 2014-2020. Jednak już pod koniec 2016 i w 2017 roku zanotowano ponownie ożywienie i poprawę koniunktury w budownictwie” – skomentował lider zespołu nieruchomości i budownictwa Deloitte w Polsce i Europie Środkowej Maciej Krasoń, cytowany w komunikacie poświęconym raportowi.

Ranking największych spółek budowlanych w Polsce pod względem przychodów w roku 2016 (w tys. zł). Źródło: Deloitte.

Ranking Deloitte, obejmujący 15 największych firm budowlanych w Polsce za 2016 rok otwiera Grupa Budimex. Uzyskała ona przychody na poziomie 5,6 mld zł (wzrost o 8,5 proc. r/r). Na drugim miejscu znalazła się Skanska SA z przychodami na poziomie 3,8 mld zł. Podobnie jak w ubiegłych latach ostatnie miejsce na podium zajął austriacki Strabag, który zanotował spadek przychodów o 11 proc. w stosunku do poprzedniego roku, uzyskując przychody na poziomie 3,4 mld zł. W rankingu znalazły się dwie nowe firmy: Grupa Mostostal Zabrze i Grupa Mirbud.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT budimex, Mirbud, mostalzab, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Budimex miał 146,5 mln zł zysku netto w III kwartale

  BUDIMEX odnotował 146,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 65,03 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie w środę rano o 4,82 proc., a za jedną akcję płacono 250 zł.

 • Koronahossa w środku lata, w grze XTB, Biomed-Lublin i Cormay

  Akcje spółek potocznie określanych jako "covidowe" niezmiennie pozostają w centrum uwagi inwestorów, szczególnie że liczba nowych przypadków koronawirusa w Europie wyraźnie rośnie. W środę tematem numer jeden jest XTB, którego kurs akcji spada po publikacji wyników.

 • Budimex rozpoczął przegląd opcji strategicznych segmentu deweloperskiego

  BUDIMEX podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych segmentu deweloperskiego Grupy BUDIMEX. Wśród opcji, które będą analizowane w ramach rozpoczętego przeglądu, jest m.in poszerzenie ekspansji geograficznej i produktowej, by docelowo uzyskać dwukrotnie wyższą sprzedaż na rynku deweloperskim. Analizie ma zostać poddana także możliwość dywersyfikacji działalności deweloperskiej m.in. poprzez budowanie zasobu mieszkań na wynajem (resi for rent), akademików, czy też realizację projektów nieruchomościowych o charakterze komercyjnym.

 • Budimex liczy na duże inwestycje hydrotechniczne

  W Raciborzu oddano właśnie do użytku zbiornik przeciwpowodziowy, który ochroni przed żywiołem przeszło 2,5 mln mieszkańców południa Polski. To największa jak dotąd inwestycja hydrotechniczna w kraju. Coraz większe problemy z suszą i gwałtownymi opadami sprawiają, że Polska będzie realizować coraz więcej inwestycji hydrotechnicznych, a giełdowy BUDIMEX, wykonawca zbiornika w Raciborzu, widzi w nich rynkową szansę.

 • Krzysztof Jędrzejewski w wezwaniu chce kupić 34 proc. akcji Mostostalu Zabrze

  Krzysztof Jędrzejewski (posiadający 31,93 proc. udziału w kapitale zakładowym Mostostalu Zabrze) i KMW Investment (nieposiadająca żadnych akcji spółki) zawarli porozumienie i ogłosili wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki Mostostal Zabrze. Nabywający, którym jest KMW Investment zamierza osiągnąć w wyniku wezwania 34,07 proc. głosów z akcji, którym odpowiada 25.407.479 akcji. Akcje objęte wezwaniem będą nabywane po cenie 0,73 zł za jedną akcję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR