StockWatch.pl

Drop wypłaci dywidendę dwukrotnie większą niż kapitalizacja spółki

Omawiane walory:

Środowe walne spółki handlującej odpadami zakończyło się wielką niespodzianką. Akcjonariusze zamiast rekomendowanych przez zarząd 0,20 zł dywidendy na akcję uchwalili wypłatę aż 3 zł. To ponad dwa razy więcej niż bieżący kurs akcji na giełdzie.

Nadzwyczajne walne spółki Drop zdecydowało, że z kapitału zapasowego w ramach tegorocznej dywidendy wypłaci aż 15,86 mln zł. W przeliczeniu na jedną akcję daje to 3 zł. Czwartkowy kurs odniesienia to 1,46 zł, co oznacza, że stopa dywidendy na chwilę obecną przekracza 200 proc. Dzień ustalenia prawa do zysku wyznaczono na 10 października. Natomiast wypłata ma nastąpić w trzech równych ratach po 1 zł – odpowiednio 24 października, 7 listopada i 21 listopada. Wcześniej spółka płaciła dywidendę w 2013 r. w dwóch częściach po 1 zł, co w sumie dało stopę około 17 proc.

Tak hojna wypłata jest niespodzianką z kilku powodów. Po pierwsze, pierwotny projekt w spawie dywidendy przygotowany przez zarząd zakładał wypłatę jedynie 1,06 mln zł. W przeliczeniu na jedną akcję dawało to 0,20 zł. Po drugie, wyniki finansowe jakie uzyskuje Drop raczej nie zachęcają do wypłaty dywidendy. W ubiegłym roku grupa zanotowała spadek przychodów o 22 proc. do 302 mln zł. Na poziomie netto pojawiła się strata w wysokości -2,3 mln zł wobec -4,9 mln zł z 2014 r. Również pierwsze półrocze 2016 r. stało pod znakiem słabszych wyników. Przychody obniżyły się o 23 proc. do 135,4 mln zł, a strata netto w tym okresie wyniosła -0,78 mln zł. Ujemny był także cash flow operacyjny (-3,8 mln zł). Na koniec czerwca na koncie grupy znajdowało się 3,3 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.

Wreszcie po trzecie, losy spółki w dużej mierze zależą od wyroków sądów administracyjnych i postępowań kontrolnych w zakresie rozliczeń podatku VAT. Skarbówka domaga się od Dropu łącznie 38,6 mln zł plus ewentualne odsetki. Urzędy kontroli skarbowej zarzucają spółce, że w kontaktach z dostawcami nie dochowała szczególnej ostrożności i w związku z tym nie może odliczyć zapłaconego kwestionowanym dostawcom podatku VAT. Zdaniem biegłego rewidenta odpowiedzialnego za badanie sprawozdania finansowego za I półrocze 2016 roku, w wypadku ewentualnej konieczności zapłaty ww. zobowiązań powstałoby zagrożenie dla kontynuacji działalności spółki. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Drop SA

– Niestety, sprawy nadal się toczą. W sierpniu Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów zwolnił spod egzekucji wszystkie wierzytelności na rachunku bankowym Drop SA na czas określony, tj. do momentu zapadnięcia kolejnych rozstrzygnięć w sądach. Obecnie czekamy na wyznaczenie terminów rozpraw przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym i Naczelnym Sądem Administracyjnym. – powiedział redakcji StockWatch.pl Marek Suchowolec, przewodniczący rady nadzorczej Drop SA.

Akcje spółki w tym roku zyskały na wartości 14 proc., ale w dłuższym horyzoncie czasowym dominuje trend spadkowy. Trzyletnia stopa zwrotu jest na 82-proc. minusie.

wykres_drop

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT DROP, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
  • Zaognia się spór spółki Drop z fiskusem

    Giełdowa spółka handlująca odpadami odebrała obszerny protokół z zastrzeżeniami skarbówki w zakresie rozliczeń podatku VAT za lata 2009-2010. DROP nie pozostaje dłużny kontrolerom skarbowym i przed organami ścigania dochodzi swoich praw.

  • 10 najciekawszych propozycji dywidendowych na lipiec

    Ograniczanie dywidend poważnie nadwątliło wykresy skąpych spółek. Rozczarowanie dotyczy jednak tylko małego fragmentu rynku. Warto trzymać rękę na pulsie, bo po ostatniej przecenie stopy dywidend poszły w górę.

  • 11 nowych spółek na dywidendowej karuzeli

    Fortuna kołem się toczy, a zwolennicy dywidend nie przestają być górą. Mimo chudego 2012 roku, kolejne spółki deklarują podzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Są wśród nich nawet takie, które mimo ubiegłorocznych strat, zamierzają głębiej sięgnąć do kieszeni po zyski z lat poprzednich.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR