Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Dzień telekomów

Opublikowano: 2019-06-06 17:42:43

Omawiane walory: , , ,

Czwartek na GPW należał zdecydowanie do spółek telekomunikacyjnych, choć należy też wspomnieć o mocnym zachowaniu sektora bankowego.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Niewątpliwie, dwucyfrowe wzrosty, które pojawiły się na akcjach Play oraz Orange wprawiły w osłupienie niejednego obserwatora rynku. Okazuje się, że operatorzy komórkowi zdecydowali się na podwyżki cen abonamentów, co jest dobrą wiadomością dla inwestorów, mniej natomiast dla klientów. Faktem jest, że decyzja ta znana była już od dłuższego czasu, niemniej jednak mocniejsza reakcja pojawiła się dopiero dziś. Media spekulują, jakoby „zapalnikiem” miał być raport sporządzony przez Santander Dom Maklerski, zatytułowany „Polish telecoms. ARPU game changer”. Nie jest tajemnicą, że „autorem” tak dużego ruchu cenowego był najprawdopodobniej kapitał podmiotów zagranicznych, które z reguły potrzebują nieco więcej czasu na podjęcie ewentualnych decyzji o doważeniu lub niedoważeniu spółek w swoich portfelach. Akcje operatorów Orange oraz Play były dziś na zamknięciu droższe odpowiednio o 15,6 proc. oraz 10,7 proc., silny wzrost pojawił się również na akcjach Cyfrowego Polsatu, które zyskały 6,3 proc.

WIG20 zakończył ostatecznie czwartkową sesję ze wzrostem o 1,7 proc., osiągając przy tym obroty na poziomie 996 mln zł. Należy przy okazji zaznaczyć, że obok telekomów błyszczały również banki – akcje PKO BP zyskały 5 proc., mBanku 4,4 proc., a Santandera 2,6 proc. W ten sposób polski indeks blue chipów wymazał swoją chwilową słabość, którą mogliśmy zaobserwować w trakcie ostatnich dwóch sesji. Zwyżkę osiągnął oprócz tego mWIG40 (+0,5 proc.), jednak stratę dostarczył sWIG80, który zamknął dzień 0,1 proc. poniżej kreski. W momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX oraz francuski CAC40 tracą 0,2 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W czwartek, kluczowym wydarzeniem makroekonomicznym było posiedzenie EBC wraz z konferencją M. Draghi’ego. Bank ogłosił, że stopy procentowe w strefie euro nie wzrosną prędzej niż w drugiej połowie 2020 r., co stanowi wydłużenie poprzedniej deklaracji o kolejne pół roku. Rada pozostaje gotowa na odpowiednią reakcję w przypadku zmaterializowania się negatywnych scenariuszy (m.in. dotyczących polityki handlowej). Ponadto szef EBC zapewnił, że pomimo niskich stóp, bank posiada możliwości dalszego luzowania polityki monetarnej. W kontekście programu TLTRO-III ogłoszono, że operacje będą podlegały oprocentowaniu równemu stopie refinansowej, powiększonej o 10 pb. Natomiast w przypadku banków o kwalifikowanych wierzytelności netto powyżej benchmarku, stopa pozostanie niższa i stanowić będzie równowartość stopy depozytowej, powiększonej o 10 pb. Po konferencji eurodolar zyskuje +0,5% i o godzinie siedemnastej notowany jest po kursie 1,1280 EUR/USD.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 6 czerwca 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o CYFRPLSAT, orangepl, pkobp, play)

 • sWIG80 najwyżej od maja, w grze PGNiG i Pfleiderer Group

  Blisko 30-proc. skok notowań akcji Pfleiderer Group pomógł wywindować indeks sWIG80 do najwyższych poziomów od ponad dwóch miesięcy. Pozostałe warszawskie indeksy praktycznie stoją w miejscu. Dziś gorąco jest też na akcjach PGNiG, Orange Polska i Vivid Games.

 • Idea Bank i Getin Holding mocno w górę. O losach giełd przesądzą słowa szefa FED-u

  Informacja o zainteresowaniu funduszu private equity Idea Bankiem zelektryzowała inwestorów. Akcje banku rosną o 14 proc., a Getin Holdingu o 8,5 proc. Losy środowej sesji na rynkach akcji rozstrzygną się po godzinie 16:00. To właśnie wtedy rozpocznie się przemówienie J. Powella w Izbie Reprezentantów.

 • Zygmunt Solorz-Żak uzupełnił swoje imperium o firmę windykacyjną

  Cyfrowy Polsat nabył w czerwcu większościowy pakiet akcji Vindixu. Według Pulsu Biznesu, spółka ma zajmować się ściąganiem zaległych długów od klientów firm Zygmunta Solorza.

 • Cyfrowy Polsat śrubuje rekordy, w tle dane z amerykańskiego rynku pracy

  Akcje Cyfrowego Polsatu poprawiają rekordy wszech czasów, ale to walory Alior Banku i PGNiG są liderami piątkowych wzrostów w WIG20. Cały rynek jednak z niecierpliwością czeka na popołudniowy odczyt z amerykańskiego rynku pracy, czyli dane, które odegrają kluczową rolę w kontekście lipcowej decyzji Fed.

 • Telekomy dźwignęły polski rynek akcji w II kwartale

  Warszawski rynek akcji zakończył II kwartał na plusie, MSCI Poland zyskał w tym czasie 3,1 proc. Jednak jak wynika z najnowszego IRR Quarterly, Polska wciąż jest omijana przez dużych inwestorów zagranicznych i przegrywa z modnymi ostatnio Indiami, a w regionie EMEA - także z Rosją i Arabią Saudyjską.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku