Dzień telekomów

Omawiane walory: , , ,

Czwartek na GPW należał zdecydowanie do spółek telekomunikacyjnych, choć należy też wspomnieć o mocnym zachowaniu sektora bankowego.

Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

Niewątpliwie, dwucyfrowe wzrosty, które pojawiły się na akcjach Play oraz Orange wprawiły w osłupienie niejednego obserwatora rynku. Okazuje się, że operatorzy komórkowi zdecydowali się na podwyżki cen abonamentów, co jest dobrą wiadomością dla inwestorów, mniej natomiast dla klientów. Faktem jest, że decyzja ta znana była już od dłuższego czasu, niemniej jednak mocniejsza reakcja pojawiła się dopiero dziś. Media spekulują, jakoby „zapalnikiem” miał być raport sporządzony przez Santander Dom Maklerski, zatytułowany „Polish telecoms. ARPU game changer”. Nie jest tajemnicą, że „autorem” tak dużego ruchu cenowego był najprawdopodobniej kapitał podmiotów zagranicznych, które z reguły potrzebują nieco więcej czasu na podjęcie ewentualnych decyzji o doważeniu lub niedoważeniu spółek w swoich portfelach. Akcje operatorów Orange oraz Play były dziś na zamknięciu droższe odpowiednio o 15,6 proc. oraz 10,7 proc., silny wzrost pojawił się również na akcjach Cyfrowego Polsatu, które zyskały 6,3 proc.

WIG20 zakończył ostatecznie czwartkową sesję ze wzrostem o 1,7 proc., osiągając przy tym obroty na poziomie 996 mln zł. Należy przy okazji zaznaczyć, że obok telekomów błyszczały również banki – akcje PKO BP zyskały 5 proc., mBanku 4,4 proc., a Santandera 2,6 proc. W ten sposób polski indeks blue chipów wymazał swoją chwilową słabość, którą mogliśmy zaobserwować w trakcie ostatnich dwóch sesji. Zwyżkę osiągnął oprócz tego mWIG40 (+0,5 proc.), jednak stratę dostarczył sWIG80, który zamknął dzień 0,1 proc. poniżej kreski. W momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX oraz francuski CAC40 tracą 0,2 proc.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W czwartek, kluczowym wydarzeniem makroekonomicznym było posiedzenie EBC wraz z konferencją M. Draghi’ego. Bank ogłosił, że stopy procentowe w strefie euro nie wzrosną prędzej niż w drugiej połowie 2020 r., co stanowi wydłużenie poprzedniej deklaracji o kolejne pół roku. Rada pozostaje gotowa na odpowiednią reakcję w przypadku zmaterializowania się negatywnych scenariuszy (m.in. dotyczących polityki handlowej). Ponadto szef EBC zapewnił, że pomimo niskich stóp, bank posiada możliwości dalszego luzowania polityki monetarnej. W kontekście programu TLTRO-III ogłoszono, że operacje będą podlegały oprocentowaniu równemu stopie refinansowej, powiększonej o 10 pb. Natomiast w przypadku banków o kwalifikowanych wierzytelności netto powyżej benchmarku, stopa pozostanie niższa i stanowić będzie równowartość stopy depozytowej, powiększonej o 10 pb. Po konferencji eurodolar zyskuje +0,5% i o godzinie siedemnastej notowany jest po kursie 1,1280 EUR/USD.

Komentarz posesyjny Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. 6 czerwca 2019 r.
Patryk Pyka, analityk zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

 

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CYFRPLSAT, orangepl, pkobp, play, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR