Fala spadków uderzyła w europejskie giełdy, czerwono na KGHM-ie i JSW

Omawiane walory: , ,

Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych sprowadziło warszawską giełdę na ziemię. Po trzech sesjach wzrostów dziś WIG20 zanotował solidną przecenę. Największe spadki zanotowały dziś akcje KGHM, JSW i Orange Polska. 

gpw, przecena, kghm, brand24, jsw

Dzisiejsza sesja pokazała, jaki jest prawdziwy obraz polskiego rynku akcji, dobitnie potwierdzając, że piątkowy wystrzał był tylko i wyłącznie gwałtownym odreagowaniem wcześniejszych spadków

Pod znakiem spadków upłynęła wtorkowa sesja na światowych giełdach. Wzrost awersji do ryzyka napędzany m.in. obawami związanymi z wojnami handlowym i brexitem, podkopał morale inwestorów, prowokując wyprzedaż akcji na większość europejskich parkietów, częściowo w Azji, a także na początku notowań na Wall Street, gdzie inwestorzy wracali do gry po długim weekendzie w USA.

Spadki nie ominęły też giełdy w Warszawie. Indeks WIG20 zakończył dzień na poziomie 2.107 pkt., spadając o 1,74 proc., co plasuje go w europejskim ogonie. WIG stracił 1,3 proc. i zamknął dzień na poziomie 56.223 pkt., mWIG40 cofnął się o 0,13 proc. do 3.777 pkt., a sWIG80 spadł o 0,41 proc. do 11.598 pkt.

Wtorkowa sesja pokazała, że wojny handlowe w dalszym ciągu pozostają jednym z głównych tematów rynkowych i podstawowym źródłem obaw inwestorów. Szczególnie po tym, jak z początkiem września Chiny wprowadziły cła odwetowe w wysokości 5-10 proc. na ponad 1,7 tys. produktów sprowadzanych do nich z USA (z docelowej grupy ponad 5 tys. amerykańskich produktów, które zostaną objęte nowymi taryfami celnymi do 15 grudnia). Z kolei Stany wprowadziły dodatkowe 15-procentowe karne cła na chińskie towary o wartości 125 mld dolarów rocznie. W tym miejscu warto zauważyć, że dziś na inwestorów nie podziałały „zaklęcia” prezydenta Donalda Trumpa, że rozmowy z Chińczykami idą bardzo dobrze. To pewna zmiana rynkowej percepcji.

Wojny handlowe to nie był jedyny czynnik stojący za spadkami w Polsce, Europie i USA. Inwestorom, szczególnie tym europejskim, sen z powiek spędza również kwestia potencjalnego bezumownego brexitu i coraz mocniej zarysowującego się kryzysu politycznego w Wielkiej Brytanii. Ryzyko polityczne straszy też we Włoszech, gdzie premier Conte próbuje uzyskać poparcie dla nowego koalicyjnego rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej.

Nieoczekiwanie też humory inwestorom popsuły dane z USA. W sierpniu indeks ISM dla tamtejszego przemysłu spadł do 49,1 pkt. z 51,2 pkt. miesiąc wcześniej, co było nie tylko wynikiem znacząco gorszym do prognoz (51 pkt.), ale też wynikiem poniżej granicznego poziomu 50 pkt. oddzielającego rozwój od kurczenia się sektora przemysłowego, a także najgorszym odczytem od stycznia 2016 roku.

Pogorszenie nastrojów na świecie w największym stopniu dotknęło największe i najbardziej płynne spółki na GPW. W indeksie WIG20 potaniały akcje 15 z 20 blue chipów. Największe spadki dotknęły Orange Polska (-5,3 proc.), JSW (-5 proc.) i KGHM (-4,8 proc.). W tę ostatnią dodatkowo biją najniższe od czerwca 2017 roku ceny miedzi. Szczególnie, że sytuacja na rynku miedzi może sugerować kontynuację ruchu na południe. Po tym jak przed miesiącem notowania przełamały ważną strefę wsparcia na poziomie 5.695-5.737 dolarów za tonę, obecnie otwarta pozostaje droga do 5.250 dolarów. To oznacza spadki o 5,4 proc. z obecnych poziomów.

Obok mocno spadających blue chipów, były też takie które wbrew panującej atmosferze wyraźnie ruszyły w górę. W oczekiwaniu na publikację wyników za I półrocze akcje CCC podrożały o 1,5 proc. do 126,50 zł, odbijając się od ponad 3,5-rocznego dna. Wzrostową korektę kontynuował Tauron Polska Energia, rosnąc o 2,4 proc. do 1,54 zł.

Dziś w centrum uwagi znalazły się nie tylko giełdowe tuzy, ale też spółki dużo mniejsze. Jedną z nich była notowana na NewConnect, ale z aspiracjami przejścia na główny parkiet, firma Brand24 zajmującej się monitorowaniem treści w internecie. Jej akcje potaniały dziś o 15,8 proc. do 30,30 zł, po tym jak profile spółki i jej prezesa zostały zablokowane przez Facebook i Instagram.

Podsumowując, dzisiejsza sesja pokazała, jaki jest prawdziwy obraz polskiego rynku akcji, dobitnie potwierdzając, że piątkowy wystrzał był tylko i wyłącznie gwałtownym odreagowaniem wcześniejszych spadków. Jedyną szansą na wzrosty w Warszawie w tej chwili są wzrosty na światowych giełdach. To jednak stoi pod sporym znakiem zapytania.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT brand24, jsw, kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR