Flauta na GPW, w centrum uwagi Bioton, AmRest i dane o amerykańskim PKB

Omawiane walory: ,

Akcje Biotonu są najdroższe od pół roku po rekomendacji do Noble Banku. AmRest drożeje po wynikach. Ciekawie wygląda też R22, Skotan i Groclin. Większość spółek jednak pogrążona jest w wakacyjnym letargu. Być może dane o amerykańskim PKB wyrwą je z tej giełdowej hibernacji? 

Źródło: ATTrader.pl

Inwestorzy z zazdrością mogą wspominać wczorajszą sesję na warszawskim parkiecie. W piątkowe południe obroty przy ulicy Książęcej ledwo sięgały 160 mln zł, natomiast różnica pomiędzy najwyższym a najniższym poziomem indeksu WIG20 to zaledwie 9,49 pkt. (wczoraj 36,07 pkt.). Oznacza to, że do południa obroty i zmienność były około 4 razy mniejsze niż w czwartek w ciągu całej sesji.

O godzinie 12:32 indeks WIG20 testował poziom 2.307 pkt., spadając o 0,1 proc. W tym samym czasie WIG miał wartość 60.193 pkt. (-0,09 proc.), mWIG40 4.008 pkt. (-0,07 proc.), a sWIG80 11.937 pkt. (+0,1 proc.).

To uśpienie rynku akcji staje się dużo bardziej zrozumiałe, jeżeli spojrzy się na nie w nieco szerszym kontekście. Po pierwsze, mamy wakacje i mamy piątek. I już samo to jest wystarczającym wytłumaczeniem flauty na GPW.

8 najhojniejszych dywidend z sierpniowego kalendarium >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Po drugie, jesteśmy dzień po nerwówce jaką wczoraj wywołał Europejski Bank Centralny. Bank wprawdzie nie zmienił stóp procentowych i nawet nie dyskutował ich obniżki, ale w praktyce zapowiedział obniżkę kosztu pieniądza we wrześniu, czemu towarzyszyć będzie wznowienie programu skupu aktywów. ECB zmienił też sposób definiowania celu inflacyjnego, co z jednej strony otwiera mu szerzej drzwi do większej stymulacji monetarnej, a z drugiej strony odsuwa przyszłe ewentualne podwyżki stóp w Eurolandzie na bardzo długo. To wszystko to dobre informacje dla giełd w średnim terminie, ale te wczoraj zareagowały realizacją zysków. Najwyraźniej inwestorzy uznali, że to wszystko jest już w cenach. Dodatkowo w realizacji zysków pomogły wczoraj dobre dane z USA, które zostały potraktowane jako zmniejszające szanse na cięcie stóp przez Fed. To również nadinterpretacja, ale tym bardziej nie dziwi, że dziś inwestorzy „dali sobie na wstrzymanie” i czekają na rozwój wypadków.

I wreszcie po trzecie, za przedpołudniowy bezruch odpowiada czekanie na popołudniowe dane z USA. I to nie byle jakie. Wstępny odczyt dynamiki amerykańskiego PKB za II kwartał br. Zostaną one opublikowane o godzinie 14:30. Rynek prognozuje, że PKB w ujęciu annualizowanym wyhamował do 1,8 proc. z 3,1 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku. Im gorsze będą dane, tym większe oczekiwania co do skali luzowanie polityki monetarnej przez Fed. I odwrotnie. Dlatego dziś, dla giełd lepsze byłyby dane nieco poniżej konsensusu, niż gdyby odczyt znacząco przekroczył poziom 2 proc.

Nie cała warszawska giełda pogrążona jest w wakacyjnym letargu. Jest grupa spółek, gdzie dzieje się naprawdę sporo. Należy do niej m.in. Bioton i AmRest.

Akcje Biotonu drożeją o 2,5 proc. do 5,39 zł, kontynuując zainicjowane pod koniec czerwca wzrosty i testując pół roczne maksima. Kurs Biotonu rośnie po upublicznieniu rekomendacji do analityków Noble Securities. Korzystając z wyceny metodami DCF i porównawczej wycenili oni jedną akcję na poziomie 7,48 zł. Ostatni raz walory te były notowane tak wysoko w sierpniu 2018 roku. Warto dodać, że wycena miała miejsce w ramach „Programu wsparcia pokrycia analitycznego GPW”.

Notowania AmRestu idą w górę o 1,6 proc. do 40,50 zł, atakując 2,5-miesięczne maksima. Spółka przed sesją poinformowała, że w II kwartale br. zwiększyła sprzedaż o 32,5 proc. w skali roku do 483 mln zł. Co interesujące, w największym stopniu dotyczy to Europy Zachodniej, gdzie sprzedaż podskoczyła aż 56,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku.

Sytuacja na wykresie kursu AmRestu, po tym jak przełom czerwca i lipca przyniósł zwrot powyżej listopadowego dołka, sugeruje możliwość wzrostów w kierunku 45 zł, gdzie pierwszym liczącym się oporem jest linia łącząca szczyty z ubiegłego i tego roku.

Raport na temat Biotonu powstał 26 lipca 2019 r. Autorem opracowania są: Krzysztof Radojewski i Kamil Jędrej z Noble Securities. Skrót raportu jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Amrest, bioton, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • sWIG80 i mWIG40 mocno w górę, nowe rekordy Dino i Biomedu

  Małe i średnie spółki kontynuują odreagowanie czwartkowego załamania. Pomogły lipcowe indeksy PMI i ...wzrost liczby zachorowań na Covid-19. Dużo bardziej wstrzemięźliwy jest WIG20, który przed południem zyskiwał 0,56 proc. Na tle innych blue chipów wyróżniały się tylko rekordowo drogie akcje Dino Polska.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Topnieje polska reprezentacja w indeksie MSCI Standard

  Wraz z końcem maja aż trzy polskie spółki pożegnają się z miejscem w indeksie MSCI Standard. Roszady obejmą też MSCI Small Cap, gdzie dwie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki zostaną zastąpione przez Bank Handlowy i Ten Square Games.

 • Giełda dostała cios w czuły punkt, mocne spadki na PKO BP i Agorze

  Rynki akcji rozpoczęły czwarty tydzień marca od spadków. Dziś podaż uderzyła w najczulszy punkt warszawskiej giełdy, czyli sektor bankowy. PKO BP ostrzegł, że cięcie stóp procentowych przez RPP będzie miało negatywny wpływ na wyniki. Dobra wiadomość jest taka, że póki co nie ma paniki.

 • AmRest tymczasowo zamknie 143 restauracje własne w Hiszpanii

  AMREST zainicjował procedury dotyczące tymczasowej redukcji zatrudnienia z uwagi na siłę wyższą, w oparciu o zapisy dekretu królewskiego z mocą ustawy w sprawie pilnych i nadzwyczajnych środków w celu stawienia czoła gospodarczym i społecznym skutkom COVID-19 (ERTE). W związku z ERTE AMREST planuje tymczasowo zamknąć 143 restauracje własne w Hiszpanii.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR