Giełda naruszyła ważne wsparcie, w grze ATM i Wielton

Omawiane walory: , ,

Słabość amerykańskiej giełdy oraz eskalacja konfliktu na Ukrainie to aktualnie najważniejsze czynniki, które oddziałują na zachowanie rynków finansowych. Szansą dla indeksów w USA będą publikowane w tym tygodniu wyniki spółek, a sytuacja na Ukrainie jest już w dużej mierze zawarta w cenach. Warszawska giełda pozostaje silna i broni się w obszarze konsolidacji.

Tempo przeceny oraz łatwość w przełamywaniu kolejnych wsparć przez amerykańskie indeksy sugeruje, że mamy do czynienia z poważną korektą. Analiza techniczna pozostawia jeszcze pewien margines do przeceny, a czynnikiem fundamentalnym, który może ją przyspieszyć lub wyhamować będą wyniki kwartalne. W tym tygodniu sprawozdania finansowe opublikuje 1/3 spółek wchodzących w skład wskaźnika Dow Jones. Tym razem oczekiwania rynkowe są niskie i zakładają spadek zysku w relacji rocznej.

Negatywnym czynnikiem jest również konflikt na wschodzie Ukrainy, gdzie separatyści zajmują budynki administracji i chcą przyłączenia kolejnych obwodów do Federacji Rosyjskiej. Najbardziej na utrzymywaniu się napiętej sytuacji tracą aktywa rosyjskie i ukraińskie. Z kolei na innych rynkach obecna sytuacja może być już uwzględniona w cenach. Do silniejszej przeceny doprowadziłoby dopiero nałożenie poważnych sankcji gospodarczych lub wybuch otwartej wojny.

Warszawska giełda w ostatnim czasie odznaczała się siłą, ale w poniedziałek indeks WIG naruszył dolne ograniczenie konsolidacji, w której poruszał się od dwóch tygodni. Na przewagę podaży wskazują również statystyki – 84 proc. porannych obrotów generowane jest na spadkach. Zamknięcie sesji poniżej wsparcia może być początkiem korekty, która sprowadzi indeks w okolice 51.000 pkt.

analiza_techniczna_WIG_14042014

>> Sytuację i nastroje na polskim rynku akcji możesz szybko sprawdzić. >> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.

Do wyjątków na spadkowym rynku należy rosnący o 2 proc. kurs akcji ATM. Fisterra, podmiot kontrolowany przez Innova Capital, ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji spółki oferując 12,40 zł za sztukę. Na piątkowym zamknięciu płacono za nie 12 zł. Przyjmowanie zapisów w wezwaniu rozpocznie się 5 maja i potrwa do 4 czerwca.

Dobre informacje ze spółki nie uchroniły przed spadkiem kursu akcji Wieltonu. W wywiadzie dla PAP wiceprezes spółki, Tomasz Śniatała zwrócił uwagę na zaobserwowane ożywienie na krajowym rynku, który obecnie generuje 55-60 proc. przychodów i cechuje się większą dynamiką niż pozostałe rynki. Zapowiedział również, że zarząd zarekomenduje wypłatę dywidendy .

– Informacja pozytywna, przeznaczenie kwoty rzędu 26 mln zł na dywidendę oznaczałoby stopę dywidendy około 7,3 proc. Pozytywny wdzięk ma tez informacja o realizowanych wyższych wolumenach sprzedaży Ggupy – o 34 proc. w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2014 r. do analogicznego okresu oraz o zabezpieczaniu ryzyka walutowego w związku z ekspozycją na rynek rosyjski i ukraiński. – komentuje Marcin Nowak, analityk DM Banku BPS.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT atm, wielton, WIG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR