Giełda po wynikach: Diagnoza fundamentalna 10 ważnych maluchów

Wyniki kwartalne dały sygnał realizacji pokaźnych zysków w segmencie parkietowych maluchów. StockWatch.pl sprawdził, co dzieje się w fundamentach najważniejszych spółek z indeksu sWIG80.

W tym roku sWIG80 wystrzelił jak z procy, pozostawiając daleko w tyle pozostałe indeksy. Jego aktualna stopa zwrotu sięga 15 proc., ale w ostatnich dniach segment giełdowych maluchów boryka się z korektą. Jej początek zbiegł się w czasie z kulminacją sezonu wynikowego, dlatego sprawdziliśmy, czy argumenty za sprzedażą akcji widać w sprawozdaniach za I kwartał 2015 r.

Pod lupę wzięliśmy 10 spółek z sWIG80 o największym udziale w indeksie, w sumie przekraczającym 25 proc. Pierwsza trójka – Farmacol, Comarch i Elektrobudowa – zaprezentowała mieszane wyniki. Słabo wypadł Farmacol. Wprawdzie dystrybutor leków poprawił zysk EBITDA i netto o kilka procent w skali roku, ale rezultaty okazały się słabsze od konsensusu PAP o 26,7 proc. i 30 proc. Zbieżne z oczekiwaniami były przychody, które wzrosły o 17 proc., co przełożyło się na 12-proc. wzrost zysku operacyjnego. W pozostałej działalności operacyjnej nastąpiło pogorszenie wyników i jest to efektem utworzenia rezerw na należności. Słabiej wypadła spółka także w działalności finansowej. To z kolei efekt obniżenia wpływów z tytułu odsetek od przeterminowanych zobowiązań, które wyliczane są od obniżonej stawki o 5 p.p. – przez obniżenie stawki odsetek ustawowych z 13 proc. do 8 proc. w skali roku.

Dobry zestaw wyników pokazała natomiast Elektrobudowa. Spółka poprawiła przychody o 21 proc. i stratę operacyjną oraz netto zamieniła na zyski. Do tego okazały się one 80 proc. wyższe konsensusu. Analitycy zwracają uwagę na wzrost rentowności w segmencie wytwarzania energii o 2,5 p.p. r/r oraz w segmencie przemysłu, który na poziomie EBIT był rentowny pierwszy raz od ośmiu kwartałów. Należy też zauważyć, że z dzięki wysokim przepływom operacyjnym polepszyła się sytuacja gotówka Elektrobudowy, która w ujęciu netto zmieniła się o +50,8 mln zł w porównaniu z poprzednim kwartałem. Na koniec marca spółka posiadała 9,8 mln zł gotówki.

Mocne wyniki zaprogramował sobie ComArch. Zysk netto informatycznej spółki skoczył się w ujęciu r/r o 246 proc. do 18,8 mln zł i był to wynik lepszy od prognoz rynkowych o 117 proc. W cieniu sprawozdania finansowego pojawił się komunikat, że rada nadzorcza i zarząd jest za przeznaczeniem w całości zysk netto za 2014 rok na kapitał zapasowy. W ubiegłym roku, tak jak obecnie, zarząd i rada nadzorcza spółki rekomendowały pozostawienie ubiegłorocznego zysku w spółce. Ostatecznie jednak walne podjęło uchwałę w sprawie wypłaty 1,50 zł dywidendy na akcję. W tym roku WZ zaplanowano na 24 czerwca.

Źródło: Sprawozdanie finansowe Grajewa

Źródło: Sprawozdanie finansowe Grajewa

Z pierwszej dziesiątki spółek reprezentujących sWIG80 korzystne wrażenie zostawili po sobie także AB, Agora, Grajewo oraz Kogeneracja. Dystrybutor sprzętu IT i AGD zdecydowanie poprawił wyniki i z zapasem przeskoczył rynkowe prognozy. Było to zasługą wykorzystania koniunktury rynkowej, skutecznego hedgingu walutowego, know-how w zakresie zarabiania za granicą oraz rozwoju portfolio produktowego. Z kolei Grajewo przy lekkim wzroście przychodów o 25 proc. poprawiło zysk EBITDA, a netto o 43 proc. Do tego czysty zysk okazał się lepszy o ponad 10 proc. od konsensusu.

Pozytywną niespodziankę sprawiła też Agora. Wydatnie pomógł segment kinowy, który zdaniem ekspertów może bronić wyników grupy w całym roku. Kluczem będzie tu dobry repertuar na kolejne miesiące. Kogeneracja popisała się w I kwartale 94-proc. wzrostem zysku netto do 75,2 mln zł. Najistotniejszy wpływ na wynik miały korzystne warunki pogodowe, niższe temperatury zewnętrzne i wyższe przychody ze sprzedaży ciepła i energii elektrycznej, będące efektem cenowym, a także przywrócenie systemu wsparcia kogeneracji w postaci żółtych i czerwonych certyfikatów.

Mieszane odczucia można mieć po wynikach Kofoli. Analitycy DM BPS ocenili je jako neutralne. Spadek przychodów o kilka procent spowodowany był niższymi przychodami spółki Hoop Polska oraz czeskiej Kofola a.s. Największe spadki obrotów zanotowały segmenty: napojów gazowanych (‐9,6 proc. r/r) oraz syropów (‐17,8 proc. r/r). Z powodu korzystnych cen surowców (cukier, pet butelkowy) oraz restrukturyzacji produkcji, spółka poprawiła marżę zysku brutto ze sprzedaży z 32,4 proc. do 35,9 proc. Udało się też zamienić -0,8 mln zł straty netto na 3,2 mln zł zysku netto. W oddzielnym komunikacie Kofola podała, że rozważa zmianę struktury grupy kapitałowej, której celem jest przeniesienie siedziby głównej spółki holdingowej do Czech oraz notowanie akcji zarówno na GPW jak i praskim parkiecie. W grę wchodzi wtórna oferta publiczna akcji.

Jednostkowy zysk EBITDA w I kwartale 2015 roku wyniósł 424 zł/tonę, co oznacza spadek o 26 proc. w stosunku do I kwartału 2014 roku. Źródło: sprawozdanie finansowe Alumetalu.

Jednostkowy zysk EBITDA w I kwartale 2015 roku wyniósł 424 zł/tonę, co oznacza spadek o 26 proc. w stosunku do I kwartału 2014 roku. Źródło: sprawozdanie finansowe Alumetalu.

Z grymasem rynek przyjął natomiast wyniki Alumetalu. Mimo 24-proc. wzrostu przychodów, zysk netto w ujęciu r/r spadł o 43 proc. Do tego wynik był o 25 proc. niższy od rynkowych oczekiwań. Do niższego zysku netto przyczyniły się wyższe koszty finansowe z tytułu niekorzystnych różnic kursowych w EUR/PLN i USD/PLN. Alumetal mimo słabszych od oczekiwań wyników utrzymuje, że celem na ten rok jest min. 12,5-proc. wzrost EBITDA i zysku netto zapisany w programie motywacyjnym. Spółka z optymizmem patrzy na kolejne kwartały, ze względu na dobre perspektywy branży motoryzacyjnej, z którą jest silnie powiązana.

Również zysk netto Pelionu spadł o 43 proc. i był niższy o 28,5 proc. od konsensusu. W listopadzie 2014 r. Pelion sfinalizował przejęcie od Alior Banku udziałów w spółce Polbita zarządzającej siecią drogerii Natura. W I kwartale wygenerowała ona 5,5 mln zł straty netto. Zarząd Pelionu liczy, że w II kwartale Polbita powinna być rentowna na poziomie EBITDA. W całym roku jej wpływ na wynik grupy powinien być pozytywny, choć nie będzie duży.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj

Powyżej stopy zwrotu z akcji dziesięciu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

Powyżej stopy zwrotu z akcji dziesięciu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, Agora, Alumetal, comarch, elbudowa, FARMACOL, grajewo, kofola, Kogenera, PELION, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Indeksy drepczą w miejscu, Comarch, Asbis i Nextbike drożeją po wynikach

  Brak nowych wieści nt. negocjacji handlowych sprawił, że handel na blue chipach jest nieco ospały. Dużo ciekawiej jest natomiast na mniejszych spółkach. W poniedziałek mocno drożeją akcje COMARCHu, Asbisu i Nextbike Polska.

 • Wyniki Comarchu w III kwartale były ponad dwa razy lepsze niż w 2018 r.

  W III kw. 2019 r. COMARCH odnotował 42,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 18,16 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik był również znacznie lepszy od konsensusu PAP na poziomie 30,6 mln zł. Kurs akcji informatycznej spółki rośnie przed południem o ponad 5 proc.

 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • WIG20 wymiękł na finiszu, największe spadki na JSW i Orlenie

  Mimo niespodziewanie dobrego odczytu indeksu ZEW dla Niemiec oraz rekordów na Wall Street, WIG20 zakończył sesję na minusie. O ujemnym wyniku rzutem na taśmę przesądziła ponad 3-proc. przecena na akcjach JSW i Orlenu.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR