Giełda ustawiła się na październikowe wzrosty

Omawiane walory: , , , , , , ,

Inwestorzy mają za sobą już dwa miesiące wzrostów, choć rodzą się one w bólach. Wiele wskazuje, że październik też będzie zielony. Analitycy podkreślają, że sytuacja globalna zaczyna się poprawiać, a polepszeniu nastrojom służą zbliżające się jesienne wybory prezydenckie w USA.

Pierwsze godziny październikowego handlu na warszawskiej giełdzie nie wyglądały zbyt okazale. Główne indeksy już na starcie musiały zabrać się za odrabianie strat, ponieważ atmosferę popsuły słabe odczyty PMI. Jednak w miarę upływu czasu optymizm powrócił – indeksy w drugiej połowie dnia żwawiej ruszyły do góry.

Wiele wskazuje na to, że apetyty inwestorów na kolejny udany miesiąc są spore – w sierpniu indeks szerokiego rynku zyskał 3,5 proc., a we wrześniu kolejne 5 proc. Teraz czas zastanowić się nad szansami na dodatni wynik w październiku. Nadzieję na kontynuację dobrej passy wspiera statystyka z ostatnich pięciu lat, gdzie tylko raz październik przyniósł spadek indeksu WIG.

Również w słowach ekspertów od analizy technicznej brzmią nutki optymizmu. Jednak na realizację szczęśliwego scenariusza raczej trzeba będzie poczekać. Należy pamiętać, że WIG20 na przestrzeni ostatnich 4 miesięcy wzrósł o 17 proc. i ponownie zbliża się do ważnego oporu. Jego pokonanie wyrwałoby indeks z ponad rocznej konsolidacji, ale zdaniem eksperta, ta sztuka wcale nie będzie taka łatwa.

– Trend wzrostowy na indeksie trawa od maja i rynek wygląda na dość silny. Testem na dalszą siłę będzie zmierzenie się z ważnym oporem na 2.450 pkt. Jeśli uda się go sforsować, to pojawi się szansa na podejście w okolice 3 tys. pkt. Jednak z marszu będzie ciężko pokonać wyżej wspomniany opór i wyrwać się z ponad rocznej konsolidacji, bo wskaźniki są wyprzedane i nie mają większego potencjału do wzrostów. Niemniej wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja sugeruje zbieranie papierów. Pewnym ostrzeżeniem może być powszechne oczekiwanie przez rynek hossy. Historia pokazuje, że prognozy większości rynku z reguły się nie sprawdzają. Dlatego niewykluczone, że WIG20 zbliży się do 2.450 pkt., ale nie jestem przekonany, że zdoła go teraz pokonać. – mówi Krzysztof Borowski, ekspert Katedry Bankowości SGH.

Kliknij aby powiększyć

>> Sprawdź o kim mowa. >> Skład indeksu wraz z aktualną analizą wskaźnikową jego uczestników znajdziesz w serwisie.

W ujęciu technicznym lepiej prezentuje się indeks szerokiego rynku. Jednak tu także niełatwo będzie o kontynuację wybicia. Dobrym sygnałem jest akumulowanie akcji przez inwestorów.

– Z technicznego punktu widzenia WIG wygląda lepiej niż WIG20. Indeks ma za sobą pokonanie ważnych oporów lokalnych. Teraz ważna bariera znajduje się na 45.789 pkt. Jednak tu także ostrzeżeniem są sygnały sprzedaży wysyłane przez wskaźniki. Niemniej widać, że akcje są zbierane z rynku, ale nie możemy być pewni, czy dalej będą akumulowane. – ocenia Krzysztof Borowski.

Kliknij aby powiększyć

Sytuacja globalna jest również lepsza niż jeszcze kilka miesięcy temu. Eksperci wskazują na mniejsze ryzyko rozpadu poszczególnych systemów finansowych na świecie. Do tego w sukurs rynkom idzie polityka. Nie sposób bowiem zapomnieć, że przed nami wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Historycznie jest to dobry okres dla inwestorów posiadających akcje.

– Za nami wydarzenia, po których kolejny raz sprawdziło się giełdowe porzekadło: kupuj plotki i sprzedawaj fakty. Po ostatnich decyzjach banków centralnych i Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech można przyjąć, że fundamentalne ryzyka są pod kontrolą. To z kolei oddala scenariusz niekontrolowanego i niekorzystnego rozwoju sytuacji w Europie, co mogłoby mieć katastrofalne skutki dla rynków finansowych. Dlatego spodziewałbym się utrzymania pozytywnych tendencji jakie obserwujemy na rozwiniętych rynkach w tym roku i dobrego czwartego kwartału również u nas. Zwyżce mogą sprzyjać jeszcze dwa czynniki. Jeden wiąże się z tym, że rok który nie jest stracony – indeksy giełdowe są na plusach w 2012 r. – może wyzwalać dodatkową motywację instytucji finansowych do wypracowania wyższych premii. Oprócz tego nie należy zapominać, że w USA mamy rok wyborów prezydenckich, a to sprzyja giełdom. Jak do tej pory przebieg tegorocznych notowań indeksu S&P500 idealnie wpisuje się w historyczne analogie, idąc dalej tym tropem należałoby oczekiwać zakończenia korekty na początku listopada i silnej końcówki roku. Jednak nie wiadomo czy ostatnie wydarzenia związane z EBC i Fed nie zaburzyły tego scenariusza i po schłodzeniu koniunktury na giełdzie w drugiej połowie wrześnie, już teraz zacznie się realizacja scenariusza z mocniejszą końcówką roku. Na sam październik jestem umiarkowanym optymistą. Sądzę, że w tym miesiącu sentyment rynku będzie skierowany w stronę mniejszych spółek i to one mogą zachowywać się lepiej niż duże. – mówi Grzegorz Pułkotycki, Zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

>> Na mniejsze spółki stawiają eksperci z DM AmerBrokers. Najnowsza rewizja ich portfela wymiotła z niego aż siedem spółek. Zobacz na kogo teraz stawiają. >> 6 nowalijek w jesiennym portfelu AmerBrokers.

Natomiast Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion wierzy w magię zbliżającego się kolejnego sezonu wyników, który rozpoczyna się w USA 9 października od raportu koncernu Alcoa. Ekspert oczekuje wzrostów pod nowy sezon raportowy.

>> Sprawdź kiedy Twoje spółki przekazują raport za III kwartał. >> Aktualne terminy dla spółek z warszawskiego parkietu znajdziesz w Terminarzu portalu StockWatch.pl

Jest jeszcze jeden trop sugerujący możliwość dalszych wzrostów. Zdaniem Grzegorza Zatryba, głównego stratega Skarbiec Holding, przedstawiane w ostatnich dniach gorsze od oczekiwań dane makroekonomiczne paradoksalnie nie popsuły nastrojów wśród inwestorów, gdyż zwiększają one ich nadzieje na kolejną rundę QE. Ignorują oni fakt, że złe dane makro mogą doprowadzić jedynie do niższych wycen spółek i spadków na giełdach.

– Zachowanie rynków finansowych pod koniec września jest kolejnym dowodem na to, że świat stanął na głowie. Rynki bowiem zwyżkowały pod wpływem obiektywnie złych informacji z gospodarek. – powiedział Grzegorz Zatryb, cytowany przez PAP.

Jako przykład podał rewizję dynamiki PKB w II kwartale tego 2012 roku w Stanach Zjednoczonych. Wynika z niej, iż w rzeczywistości dynamika PKB była znacznie niższa niż przewidywały poprzednie szacunki, gdyż wyniosła 1,3 proc., a nie 1,7 proc. (dane kwartalne, annualizowane) jak podawano wcześniej.

Niemniej sugerując się ostatnimi rekomendacjami z biur maklerskich trudno oprzeć się wrażeniu, że brokerzy oczekują pozytywnych ruchów na rynku. Niedawno KBC Securities przedstawił raport w którym zasugerował, że w tym miesiącu spodziewa się kontynuacji wzrostów. Eksperci przygotowali na październik krótką listę tzw. top picks. Wśród preferowanych spółek znalazły się dwa blue chipy oraz dwie spółki z indeksu mWIG40. Spośród przedstawicieli pierwszego segmentu biuro wytypowało PKO BP i Synthos, a drugiego Midasa i Echo Investment. Także w pierwszym dniu października pojawiły się dwie pozytywne oceny dla dużych spółek. Wood&Company rozpoczął wydawanie rekomendacji dla PZU od zalecenia kupuj, ustalając cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 421 zł za papier. Natomiast eksperci VTB Capital wydali rekomendację kupuj dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wyznaczając cenę docelową na poziomie 120 zł.

>> Dom Maklerski KBC Securities rusza z cyklicznymi raportami poświęconymi prognozom dla rynku akcji i najciekawszym spółkom z parkietu. >> Cztery propozycje na październik do portfela KBC Securities.

Interesujące ruchy na wybranych spółkach zauważają eksperci od techniki. Ważna rozgrywka toczy się na akcjach Boryszewa. Kurs szykuje się do ważnego starcia na poziomie 0,62 zł. >> Odwiedź stronę analityczną spółki w serwisie.

– Kurs spółki próbuje zmiany trendu na wzrostowy w szerszej ramie czasowej. Zwyżce sprzyjają sygnały kupna, które pojawiły się na wskaźnikach i oscylatorach. Kluczowe teraz będzie pokonanie średnioterminowej linii trendu spadkowego, która mieści się na 0,62 zł. Następne opory znajdują się na 0,67 zł, 0,73 zł oraz 0,81 zł. Natomiast ważne poziomu wsparcia to 0,53 zł i 0,48 zł. Zejście poniżej tego drugiego będzie oznaczało powrót do trendu spadkowego. – mówi Krzysztof Borowski.

Kliknij aby powiększyć

>> Szukasz szczegółowego obrazu fundamentalnego spółki po wynikach za ostatni kwartał? >> Zobacz treść analizy najnowszego raportu Boryszewa przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Dobrze wygląda ostatnio CD Projekt RED, który ma za sobą przebudzenie we wrześniu po słabych wcześniejszych miesiącach. Jednak na przestrzeni ostatnich tygodniu kurs wspiął się z 4,30 zł na ponad 5,30 zł. >> Zobacz jak wyniki za II kwartał ocenił analityk StockWatch.pl

– Kurs CD RED odbił się w górę po formacji podwójnego dna. Po pokonaniu poziomu 5,14 zł minimalny zasięg wzrostów wynosi 6,12 zł. Zwyżkę potwierdza dobre zachowanie wskaźników. W krótkim terminie kurs może dalej zyskiwać, choć możliwa jest korekta spadkowa trwająca jedną lub dwie sesje. Ważne wsparcia dla kursu to 5,14 zł, 4,80 zł oraz 4,38 zł. – ocenia ekspert z SGH.

Kliknij aby powiększyć

>> Nie pomijaj fundamentów – w serwisie znajdziesz najważniejsze informacje na temat finansowej kondycji spółki. >> Zobacz obraz fundamentalny wydawcy gier komputerowych po wynikach w serwisie StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT boryszew, cdred, echo, jsw, midas, pkobp, PZU, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR