Giełda w Wiedniu ma nowy indeks z dużym udziałem polskich producentów gier wideo

Vienna Stock Exchange uruchomiła indeks, który obejmuje najbardziej płynne spółki z sektora nowych technologii z Europy Centralnej i Południowo-Wschodniej. Wśród 9 spółek zaliczanych do indeksu aż 7 to polskie firmy. Na liście znaleźli się m.in. czterej najwięksi producenci gier notowani na GPW.

cdprojekt, assecopol, ten, square, games, livechat, 11bit, comarch, playway, giełda, wiedeń, indeks, akcje, zagranica

W CECE SOFT index mocną reprezentację mają producenci gier wideo (Fot. CD Projekt/fb)

W tym tygodniu wystartował CECE SOFT index, czyli 147. indeks giełdy wiedeńskiej. Najnowszy wskaźnik składa się 9 spółek z sektora nowych technologii z Europy Centralnej i Południowo-Wschodniej, które mają największe obroty w danym sektorze. Przedstawiciele wiedeńskiej giełdy zaznaczają, że nowy indeks może służyć jako instrument bazowy dla produktów finansowych takich jak certyfikaty, warranty, obligacje, fundusze ETF lub standardowe instrumenty pochodne, takie jak kontrakty futures i opcje.

W nowym indeksie dominują polskie spółki notowane na warszawskiej GPW. W sumie jest ich aż 7. Pozostałe dwa miejsca przypadły czeskiemu producentowi oprogramowania antywirusowego (Avast) i węgierskiej spółce informatycznej (4IG).

– Branża oprogramowania w regionie mocno się rozwinęła w ostatnich latach i wytworzyła innowacyjne produkty oraz hity. Największe firmy w indeksie to czeska firma programistyczna Avast, jedna z największych firm programistycznych w Europie, Asseco, a także polski twórca i wydawca gier komputerowych CD Projekt (Wiedźmin i Cyberpunk) – czytamy w komunikacie Vienna Stock Exchange.

indeks,cdprojekt,playway,11bit

Skład CECE SOFT index. Źródło: wienerborse.at

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W CECE SOFT index mocną reprezentację mają producenci gier wideo. Giełda w Wiedniu wybrała cztery największe spółki pod względem kapitalizacji notowane na GPW. Mowa o CD Projekcie, który jest wyceniany na 35,4 mld zł, co daje mu pierwsze miejsce nie tylko w branży gamedev, ale także na całej warszawskiej giełdzie. Na drugim miejscu jest Ten Square Games z wyceną 2,95 mld zł, a tuż za nim PlayWay (2,93 mld zł). Do indeksu załapał się także 11 bit studios, którego wycena wynosi równo 1 mld zł.

Listę polskich akcentów uzupełniają potentaci z sektora IT: Asseco Poland (największy polski software house oraz szósty w Europie dostawca oprogramowania), Comarch oraz LiveChat Software – dostawca oprogramowania służącego bezpośredniej komunikacji w internecie. Wrocławska spółka jest jednym z globalnych liderów oprogramowania typu live chat. Obecnie ma ponad 28 tys. klientów w ok. 150 krajach, a większość sprzedaży generuje w USA oraz Wielkiej Brytanii.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o 11bit, assecopol, CDPROJEKT, comarch, Livechat, playway, TSGAMES)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR