GPW broni się przed spadkami, w grze CD Projekt i CCC

Omawiane walory: , , , ,
Wtorkowa sesja rozpoczęła się od trzęsienia ziemi na CD Projekcie i spadku WIG20 o blisko 0,9 proc. Jednak w miarę upływu czasu skala przeceny topnieje, dzięki czemu indeks największych polskich spółek jeszcze przed południem wyszedł na plus.
cdprojekt, mbank, lotos, kinopol, komentrz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Wtorkowa sesja na GPW rozpoczęła się nerwowo. Wszystko przez informację o cyberataku na CD Projekt. Rano notowania producenta gier spadały o 6 proc., a WIG20 był najgorzej radzącym sobie indeksem w Europie. W kolejnych dwóch godzinach handlu straty udało się zminimalizować. O godz. 11:00 indeks WIG20 testował 1.952 pkt., czyli poziom wczorajszego zamknięcia. W tym samym czasie indeks mWIG40 spadał o 0,35 proc., a sWIG80 zyskiwał symboliczne 0,02 proc.

Liderem spadków i jednocześnie spółką w największym stopniu ogniskującą uwagę inwestorów był rano CD Projekt. Spółka podała w social mediach, że wewnętrzna sieć CD Projektu została zaatakowana przez nieznanych sprawców, skradziono część danych i zażądano okupu.. Przecena akcji przyciągnęła „łapaczy dołków”. Do końca dnia inwestorzy mogą jeszcze uznać, że taki atak był tylko epizodem i znacząco zredukować przecenę. Jednak na chwilę obecną spadki mają duże negatywne konsekwencje techniczne. Oznaczają wybicie dołem z kilkudniowej konsolidacji poniżej 300 zł, co ponownie otwiera drogę ku poziomowi 227 zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W gronie blue chipów oprócz CD Projektu taniały jeszcze akcje 9 innych spółek. Po przeciwnej stronie jest liderem jest CCC, którego akcje drożeją o 5,5 proc. i wracają na trzycyfrowe poziomy. Warto dodać, że notowania obuwniczej spółki po imponującym rajdzie dotarły do istotnej strefy oporu. Od strony technicznej ewentualna korekta tegorocznych wzrostów nie będzie żadną większą niespodzianką.

>> Zobacz także: 26 spółek, które w lutym warto mieć na oku

Rozkręcający się sezon publikacji wyników na GPW sprawia, że w centrum uwagi w sposób oczywisty znajdują się również spółki publikujące raporty finansowe. Chociaż nie zawsze to oznacza duże zmiany ich notowań. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku mBanku i Lotosu.

W IV kwartale mBank zanotował 174,7 mln zł straty netto. To wynik wyraźnie gorszy niż w analogicznym kwartale 2019 roku, gdy bank zarobił na czysto 116,3 mln zł, ale wynik był znacząco lepszy od oczekiwań. Analitycy ankietowani przez PAP prognozowali stratę o 27 proc. wyższą. Miała ona sięgnąć 237,9 mln zł. Te lepsze wyniki tylko w umiarkowany sposób ucieszyły inwestorów. Po godzinie notowań za jedną akcję mBanku trzeba było zapłacić 195,60 zł, czyli zaledwie o 0,1 proc. więcej niż w poniedziałek. Kurs od początku miesiąca pozostaje w wąskiej konsolidacji, która jest elementem zainicjowanej w pierwszej dniach stycznia spadkowej korekty. Na gruncie analizy technicznej szanse na wybicie górą i dołem kształtuje się podobnie.

Kurs Lotosu osuwa się o 0,5 proc. do 40,15 zł. Paliwowy koncern poinformował, że według wstępnych szacunków w IV kwartale „skonsolidowana oczyszczona EBITDA LIFO wyniosła 0,18 mld zł, a przychody sięgnęły 5,25 mld zł”.

Z wyników ucieszyli się natomiast akcjonariusze Kino Polska TV, czemu dali wyraz kupując akcje spółki. Drożeją one o 3,91 proc. do 9,30 zł. W całym 2020 roku, jak wynika z wstępnych szacunków, zysk netto wzrósł do 26,28 mln zł z 18,56 mln zł rok wcześniej.

Tematy spółkowe i oczekiwanie na start sesji na Wall Street, przy pustym kalendarzu makroekonomicznym, zdecydują o dalszych losach wtorkowej sesji. Jutro jednak już triumfalnie wrócą raporty makro. W centrum uwagi znajdą się dane o styczniowej inflacji CPI w USA. To obok wyników spółek może być główny temat na giełdach w drugiej połowie tygodnia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ccc, CDPROJEKT, kinopol, Lotos, mBank)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR