GPW odrabia straty. Gorąco na PZU, Bumechu i Ursusie

W czwartek warszawskie indeksy zabrały się za odrabianie strat z poprzednich sesji. Liderem odbicia jest mWIG40, którego kurs rośnie o blisko 0,9 proc. Tematem dnia jest nieoczekiwana zmiana na stanowisku prezesa PZU i potencjalne skutki dla akcjonariuszy.

Czwartkowa sesja zachodnioeuropejskich giełdach upływa pod znakiem niewielkiej zmienności i mieszanych nastrojów. Wśród głównych indeksów skalą wzrostów wyróżniają się jedynie węgierski BUX (+1,2 proc.) i włoski FTSE MIB (+0,7 proc.).

Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia na giełdzie w Warszawie. WIG20 wystartował na minusie, ale szybko zabrał się za odrabianie strat. W południe kurs indeksu dwudziestu największych spółek na GPW rośnie o 0,5 proc. do 2.235 pkt. Jeszcze lepiej prezentuje się mWIG40, który rośnie o ponad 0,9 proc. Tym samym notowania średniaków zamykają lukę spadkową z środowej sesji. Aktualnie kurs mWIG40 znajduje się kilka pkt. powyżej poziomu 4.800 pkt. Z kolei sWIG80 rośnie o 0,4 proc. Przed południem wartość obrotów na całym rynku wyniosła blisko 0,4 mld zł i była o 1/5 wyższa niż wczoraj o tej samej porze. >> WIG20 przed zaporami geometrycznymi – analiza techniczna

Gorącym tematem dzisiejszej sesji są roszady kadrowe w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. W środę funkcję prezesa PZU stracił Michał Krupiński, a Paweł Dziekoński zrezygnował z funkcji wiceprezesa GPW.

Michał Krupiński odwołany ze stanowiska prezesa PZU

Tymczasowym prezesem zarządu PZU (na okres maksymalnie trzech miesięcy) został członek rady nadzorczej – Marcin Chludziński. Reakcja rynku jest negatywna – notowania ubezpieczyciela tracą ponad 3,5 proc. Analitycy wskazują, że wraz z dymisją Michała Krupińskiego może zmienić się polityka dywidendowa PZU oraz strategia dotycząca m.in. znacznej redukcji kosztów.

Dodatkowo maklerzy spekulują, że roszada w PZU może mieć negatywne skutki dla akcjonariuszy Pekao (-0,75 proc.). Były prezes PZU zapowiadał, iż po przejęciu banku nie będzie ingerował w wewnętrzną politykę Pekao i udzieli wsparcia dla zarządu, a także podtrzymał obecną politykę dywidendową.

Delikatnie umacniają się akcje Cyfrowego Polsatu. Analitycy Berenberg zalecili kupno akcji z ceną docelową 27,50 zł. Potencjał wzrostu względem środowego zamknięcia to ponad 17,5 proc.

W indeksie średników najmocniej tanieją akcje Uniwheels (-4,7 proc.). Spółka opublikowała solidne wyniki oraz zadeklarowała chęć wypłaty 2 euro na akcję. Jednak na sentymencie wobec akcji Uniwheels przeważyła informacja o wezwaniu. Superior Industries International Germany AG ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Uniwheels po 235,83 zł za akcję oraz 226,50 zł za akcję w przypadku akcji Uniwheels Holding Malta. Oferta jest niższa od ceny rynkowej – w środę na zamknięciu walory Uniwheels kosztowały 256 zł.

O 4 proc. rosną akcje Synthosu. Spółka przedstawiła zgodne z konsensusem wyniki za IV kwartał 2016 roku. Zysk operacyjny wyniósł 145 mln zł, a EBITDA osiągnęła wartość 206 mln zł. Negatywnie zaskoczył jedynie zysk netto, który wyniósł zaledwie 67 mln zł, wedle 113-mln zł oczekiwań. Mizerny wynik netto grupy spowodowany jest ujemnymi różnicami kursowymi oraz dodatkowymi rezerwami na podatek do Urzędu Kontroli Skarbowej. Analitycy wskazują przede wszystkim na negatywne wyniki obrotu w segmencie kauczuku i lateksu. Z kolei rekompensuje to bardzo dobry rezultat w produktach styrenopochodnych.

O 1,5 proc. umacniają się walory PKP Cargo. Analitycy DM BDM zalecili kupno akcji kolejowego przewoźnika z realizacją zysków na poziomie 75 zł. Potencjał wzrostu względem środowego zamknięcia to 19 proc.

Wśród maluchów dynamiczne wzrosty notują akcje Bumechu (+25 proc.) i Ursusa (+20 proc.). Spółka świadcząca usługi dla górnictwa do wczorajszych ogromnych wzrostów dokłada w południe 30 proc. Euforyczne wzrosty to efekt komunikatu na temat zwiększenia zaangażowania China Coal Energy Company Limited w akcjonariat spółki do 9,77 proc.

Skokowy wzrost notowań akcji Ursusa to efekt umowy z zambijską spółką Industrial Development Corporation Limited. Lubelski producent dostarczy ciągniki, maszyny rolnicze, oprzyrządowanie i części zamienne za kwotę 100 mln USD. Ursus zobowiązał się także m.in. do utworzenia w Lusace fabryki montażu ciągników i maszyn rolniczych.

Po drugiej stronie rynku, z ponad 3-proc. przeceną zmagają się akcje Torpolu. Spółka potwierdziła słabe wyniki, publikowane 14 marca, za 2016 rok. Zysk operacyjny wyniósł 17,80 mln zł, a zysk netto osiągnął wartość 10,10 mln zł. Wyniki są poniżej oczekiwań analityków odpowiednio o: 22 proc. i 35 proc. Z kolei szczególnie negatywny wydźwięk ma, najnowsza, informacja zarządu odnośnie spodziewanego spadku rentowności spółki w br. Powodem złych wyników ma być walka z silną konkurencją przy pozyskiwaniu zamówień. Warto wspomnieć, iż średnia rentowność na sprzedaży brutto w minionym roku wynosiła 5,7 proc.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:50. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Bumech, CYFRPLSAT, Pekao, PKPCARGO, PZU, synthos, Torpol, Uniwheels, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR