GPW wraca po świętach w dobrej formie, w grze PKN Orlen i Lotos

Omawiane walory: , , , , ,

Wtorkowe przedpołudnie na giełdzie w Warszawie upływa pod znakiem niewielkich wzrostów, czym pozytywnie wyróżnia się ona na tle innych europejskich parkietów.

Inwestorzy wrócili po Świętach Wielkanocnych w dobrych nastrojach. Pierwsze godziny wtorkowego handlu na giełdzie w Warszawie upływają pod znakiem wzrostów indeksów. O godzinie 11:36 WIG20 testował poziom 2.247,5 pkt., rosnąc o 0,65 proc. w stosunku do zamknięcia z czwartku. W tym samym czasie, reprezentujący szeroki rynek WIG, zyskiwał 0,5 proc., indeks mWIG40 rósł o 0,3 proc., a sWIG80 o śladowe 0,01 proc.

Polska giełda dziś pozytywnie wyróżnia się na tle większości europejskich parkietów, gdzie wtorkowe przedpołudnie upływa pod znakiem spadków. W tym przede wszystkim na tle niemieckiego DAX-a (-0,3 proc.) i francuskiego CAC 40 (-0,85 proc.). W dół indeksy te ciągnął spółki surowcowe. Dodatkowo giełdzie w Paryżu ciąży ryzyko związane z zaplanowaną na najbliższą niedzielę pierwszą rundą wyborów prezydenckich we Francji (druga runda odbędzie się 7 maja). >> Zobacz także: Niepokojąco małe różnice w sondażach z Francji

W gronie największych spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, po dwóch godzinach notowań, zyskiwały akcje trzynastu z nich, a pozostałych siedmiu traciły. Pomimo taniejącej ropy bardzo dobrze spisywały się walory Lotosu i PKN Orlen, rosnąc odpowiednio o 2,8 proc. do 53,95 zł i o 1,3 proc. do 111,50 zł. To reakcja na wydane przez analityków DM BOŚ rekomendacje kupuj dla tych spółek, z cenami docelowymi ustalonymi odpowiednio na poziomach 74,50 zł i 125,50 zł. Co ciekawe, inwestorzy w podobny sposób nie zareagowali na analogiczną rekomendację kupuj dla akcji PGNiG z ceną docelową na poziomie 6,90 zł (obecnie 6,23 zł).

Wśród największych spółek ponad dwuprocentowymi wzrostami mogą dziś pochwalić się jeszcze akcjonariusze LPP i Alior Banku. Równie duże spadki zaś notują akcje Tauron Polska Energia.

O ile rekomendacje od analityków BOŚ znajdują pozytywne przełożenie na kursy, to już wydana przez analityków PKO BP rekomendacja sprzedaj dla akcji Synthosu powoduje ich spadek. Tanieją one o 0,4 proc. do 5,30 zł. Zgodnie z tą rekomendacją jedna akcja powinna kosztować 4,90 zł.

Wśród pozostałych spółek na uwagę zasługują jeszcze drożejące o 3,2 proc. akcje Budimeksu, czy odreagowujące dwutygodniową przecenę akcje CD Projektu (+2,8 proc.). W centrum uwagi znalazły się ponadto walory Macrologic, po tym jak firma poinformowała, że w I kwartale br. jej skonsolidowany zysk netto spadł o 5 proc. w relacji rocznej do 2,17 mln zł.

Huśtawka na funcie – Theresa May zapowiada przyspieszone wybory parlamentarne (Fot. dp/stockwattch.pl)

Obserwowana w godzinach przedpołudniowych relatywna siła polskiego rynku akcji ma szansę utrzymać się do końca dnia, jeżeli ścieżką wyznaczoną przez europejskie parkiety nie podąży Wall Street. O tym zaś zdecydują publikowane po południu dane makroekonomiczne z USA, a także raporty finansowe publikowane przez tamtejsze spółki.

O godzinie 14:30 inwestorzy poznają marcowe dane nt. liczby wydanych pozwoleń na budowy i rozpoczętych budów domów. Natomiast trzy kwadranse później, znacznie ważniejszy raport, nt. dynamiki produkcji przemysłowej oraz wykorzystania mocy produkcyjnych.

Po południu kolejne spółki z Wall Street będą też chwalić się wynikami za okres pierwszych trzech miesięcy roku. Uczyni to m.in. Bank of America, Goldman Sachs, Johnson & Johnson, a także UnitedHealth. Po sesji zaś raport kwartalny opublikuje IBM.

Raporty z USA oraz rozpoczęty w zeszłym tygodniu sezon publikacji wyników, będą jednym z głównych czynników kształtujących w najbliższym czasie nastroje na rynkach globalnych. Jednak nie jedynym. W dalszym ciągu inwestorzy będą przyglądać się relacjom na linii USA – Korea Północna. Ponadto, z coraz większa uwagą, będą oni też śledzić sondaże przed niedzielnymi wyborami we Francji.

W tym tygodniu nastąpi również wysyp publikacji makroekonomicznych z rodzimej gospodarki. Rozpocznie go środowa publikacja marcowych danych o przeciętnym zatrudnieniu (prognoza: 4,6 proc. r/r) i wynagrodzeniu (prognoza: 4,25 proc. r/r). W czwartek poznamy najważniejsze w całej grupie raporty o produkcji przemysłowej (prognoza: 7,15 proc. r/r) i sprzedaży detalicznej (prognoza: 8,2 proc. r/r) w miesiącu marcu, którym towarzyszyć będą dane o inflacji producenckiej (prognoza: 4,65 proc. r/r) oraz kwietniowe wyniki koniunktury konsumenckiej. Cały cykl zamkną natomiast publikowane w piątek dane o koniunkturze gospodarczej za miesiąc kwiecień i protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

W marcu oczekiwane są bardzo dobre wyniki polskiej gospodarki. W tym przede wszystkim prognozowane jest silne przyspieszenie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, co pośrednio wynika z większej liczby dni roboczych i efektu bazy. Dlatego dobre dane są już w cenach i nie powinny mieć dużego wpływu na nastroje na GPW. Słabe dane jednak już mogą je nieco pogorszyć. Szczególnie, gdyby wpisały się w gorszy sentyment na rynkach globalnych.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, Lotos, mclogic, PGNiG, PKNOrlen, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Grupa Lotos ma zgodę rady nadzorczej na objęcie akcji Grupy Azoty Polyolefins

  Rada nadzorcza Grupy LOTOS wyraziła zgodę na inwestycję w projekt Polimery Police i objęcie akcji Grupy Azoty Polyolefins.

 • CD Projekt przełożył cyberpunkowy event z powodu napiętej sytuacji w USA

  Night City Wire poświęcone grze Cyberpunk 2077 odbędzie się 25 czerwca, a nie jak pierwotnie planowano 11 czerwca. Studio przesunęło event z uwagi na falę protestów w Stanach Zjednoczonych po śmierci George'a Floyda.

 • PKN Orlen ma porozumienie z Energą i Eneą w sprawie elektrowni Ostrołęka C

  PKN Orlen zawarł porozumienie ze spółkami Energa i Enea, dotyczące kierunkowych zasad kontynuacji współpracy przy budowie elektrowni Ostrołęka C realizowanej przez spółkę Elektrownia Ostrołęka. Porozumienie to przewiduje kontynuację inwestycji ze zmianą założeń technologicznych z technologii węglowej na technologię opartą na paliwie gazowym.

 • Giełdowe maluchy wyleczyły się z COVID-19, w grze Quercus i CCC Dobre nastroje na rynkach globalnych i wciąż mocny sektor energetyczny, utrzymują warszawską giełdę w zielonej strefie. Jednocześnie trwa niewielka realizacja zysków na spółkach gamingowych. Całość sprawia jednak wrażenie dość kruchej stabilizacji, dlatego na koniec dnia nastroje na GPW mogą być diametralnie różne od tych porannych.
 • Alior Bank przejmuje Ruch za 1 zł

  Alior Bank podpisał z Lurena Investments przedwstępną umowę, w ramach której nabędzie 100 proc. udziałów w kapitale Ruchu za cenę 1 zł. Równolegle bank zawarł umowę inwestycyjną z Orlenem, PZU oraz PZU Życie, zgodnie z którą płocki koncern obejmie pozycję podmiotu dominującego w akcjonariacie Ruchu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR