StockWatch.pl

Grupa Azoty miała 106 mln zł straty netto w III kwartale 2018 r.

Omawiane walory: , ,

Oficjalne rezultaty Grupy Azoty okazały się zgodne z publikowanymi tydzień wcześniej szacunkami. Strata netto w III kwartale wyniosła 105,6 mln zł, a zysk EBITDA 44,1 mln zł. Słaby kwartał jest już w cenach, a w czwartek kurs akcji tarnowskiej spółki rośnie.

(Fot. spółka)

Grupa Azoty odnotowała 105,57 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2018 r. wobec 67,09 mln zł zysku rok wcześniej. Strata operacyjna wyniosła 126,32 mln zł wobec 100,68 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA spadła r/r z 255,97 mln zł do 44,11 mln zł.

Wzrosły za to przychody ze sprzedaży. W samym III kwartale wyniosły one 2.324,67 mln zł (+6 proc. r/r).

Narastająco po trzech kwartałach Grupa Azoty wypracowała 18,07 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 7.201,7 mln zł. Dla porównania warto dodać, że rok wcześniej w analogicznym okresie wyniki opiewały odpowiednio na 402,59 mln zł i 7.065,76 mln zł. EBITDA wyniosła 573,05 mln zł wobec 970,13 mln zł.

Jak już wcześniej spólka sygnalizowała, duzo gorsze niż przed rokie rezultaty to efekt wzrostu cen gazu, surowców energetycznych, uprawnień do emisji CO2 i niższych wolumenów sprzedaży.

– Ocena wyników Grupy Azoty powinna opierać się wielowymiarowej analizie otoczenia rynkowego przypadającego na okres późnego cyklu koniunkturalnego. Mieliśmy w trzecim kwartale do czynienia z dominacją graczy surowcowych, sił popytowo-podażowych i skali konkurencji oraz wątków regulacyjnych (Co2) z bezpośrednim przełożeniem na realny koszt funkcjonowania branży. Nie bez znaczenia pozostaje aspekt sentymentu inwestycyjnego i korekty na światowych giełdach. Nie omijał on notowań akcji Grupy Azoty. Dostrzegając te zagrożenia, nie pozostajemy bierni. Poprawiamy cash flow poprzez poprawę kapitału obrotowego. To wzmacnia nasz bilans. Dodatkowo aktywnie zarządzamy wydatkami capex cały czas utrzymując parametry wskaźników bankowych na poziomie akceptowalnym przez naszych partnerów finansowych. Planowane do realizacji w czwartym kwartale transakcje pozwolą w relatywnie krótkim czasie osiągnąć tzw. „quick win”. Wzmocnią stronę przychodową oraz zapewnią dodatkową marżę – powiedział wiceprezes odpowiedzialny za finanse Paweł Łapiński.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Erozja w nawozach

Z perspektywy poszczególnych segmentów biznesowych największa erozja marży nastąpiła w segmencie nawozów. Znaczący wzrost (o 50 proc. r/r) ceny gazu w okresie początku sezonu nawozowego (lipiec-wrzesień), który cechuje się sprzedażą „na magazyn”, a tym samym najniższą ceną wespół z niskimi notowaniami amoniaku i mocznika w stosunku do kosztu wytworzenia, nie pozwoliły na pokrycie strat wynikających z niekorzystnych tendencji surowcowych. Dochodzące do tego problemy logistyczne wynikające z realizowanych prac kolejowych, nieplanowane postoje technologiczne oraz niekorzystne warunki pogodowe (przedłużająca się susza) skumulowały negatywne skutki na marże segmentu.

– Dodatkowo silna presja importerów wymusiła działania wzmacniające rodzimy rynek. Uatrakcyjnienie oferty krajowej dla rolników pozwoliło przesunąć import na kraje Europy Zachodniej. To pozwoliło wypracować – pomimo chwilowych spadków marż – pole do odrobienia strat w następnych kwartałach przypadających na szczyt sezonu nawozowego. – informuje spółka.

Ostatecznie biznes nawozowy realizuje przychody na poziomie 1,1 mld przy EBITDA -83 mln zł za IIIQ oraz 3,4 mld zł i 15 mln zł EBITDA w ujęciu 9 miesięcy 2018.

Cięcia w inwestycjach, bez zmian w dywidendzie

Grupa Azoty obniżyła planowany na ten rok CAPEX o 0,5 mld zł, ale wszystkie najważniejsze inwestycje chce realizować zgodnie z harmonogramem.

– W związku z sytuacją rynkową nie zamierzamy zmienić naszej strategii i planów inwestycyjnych. Niemniej postanowiliśmy o pół miliarda obniżyć CAPEX na bieżący rok – powiedział wiceprezes odpowiedzialny za finanse Paweł Łapiński podczas konferencji prasowej.

Prezes spółki zaznaczył, że Grupa Azoty zamierza wypłacić dywidendę z zysku za 2018 rok, zgodnie z polityką dywidendową. Dodał, że ewentualna wypłata dywidendy będzie korzystna z punktu widzenia notowań grupy, ponieważ dla wielu inwestorów czy funduszy to poważny argument za inwestycją w spółkę. Przypomnijmy, że w strategii na lata 2013-2020 Grupa Azoty założyła wypłatę do 60 proc. zysku.

Police i Puławy też na stratach

Zakłady Chemiczne Police zamknęły III kwartał skonsolidowaną stratą netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w wysokości 18,63 mln zł Dla porównania warto przypomnieć, że rok wcześniej spółka zarobiła 20 mln zł. Strata operacyjna wyniosła 22,57 mln zł wobec 19,56 mln zł zysku rok wcześniej, a skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły r/r o 4 proc. do 552,08 mln zł.

Narastająco za trzy kwartały Police miały 31,25 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 1.797,4 mln zł
Z kolei Zakłady Azotowe Puławy miały 35,81 mln zł straty netto i 41,68 mln zł straty EBIT w III kw. W obu wypadkach wyniki przed rokiem spółka notowała zysk. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosły r/r o 5 proc. do 838,56 mln zł.

W I-III kw. 2018 r. spółka miała 55,86 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 194,87 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 2.598,01 mln zł w porównaniu z 2.589,11 mln zł rok wcześniej.

Słabe wyniki są już w cenach

O tym, że Grupa Azoty ma za sobą trudny kwartał, inwestorzy wiedzieli od tygodnia. W miniony piątek grupa opublikowała szacunkowe dane. W efekcie dziś akcje Grupy Azoty drożeją o ok. 3 proc. W szczytowym momencie za jeden walor płacono dzisiaj ponad 29 zł. Notowaniom sprzyja poprawa w zakresie cen uprawnień CO2 (spadły w ostatnim czasie do ok. 16 EUR/t) oraz odbicie cen mocznika w Europie. To spowodowało wzrost marży dla europejskich producentów tego surowca.

Od strony technicznej obecne wzrosty należy póki co traktować wyłącznie w kategoriach odreagowania wcześniejszych spadków. Do zmiany sentymentu droga jest daleka. Najbliższe opory plasują się na poziomach 29 zł i 35,50 zł. >> Zobacz aktualną analizę techniczna Grupy Azoty

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Grupaazoty, Police, Pulawy, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com