Grupa Żywiec miała 50 mln zł zysku netto w I połowie 2020 r.

Omawiane walory:

Grupa Żywiec odnotowała 49,92 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2020 r. wobec 97,57 mln zł zysku rok wcześniej.

zywiec, akcje, wyniki, handel,

(Fot. Grupa Żywiec)

Zysk operacyjny wyniósł 98,46 mln zł wobec 130,84 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 842,18 mln zł w I poł. 2020 r. wobec 1 729,16 mln zł rok wcześniej.

– Pomimo dużej niepewności w otoczeniu oraz spadku sprzedaży w kanale gastronomii związanej z epidemią zwiększyliśmy przychody ze sprzedaży. Przyczyniło się do tego przede wszystkim utrzymanie wzrostu sprzedaży w segmencie premium oraz dynamiczny wzrost marki Namysłów. Nasze przychody rosły jednak wolniej niż koszty. W szczególności wzrosły koszty opakowań, co wynika z większego zainteresowania konsumentów piwem w opakowaniach jednorazowych i spadku butelki zwrotnej. W pierwszym półroczu ponieśliśmy także większe inwestycje w drogę do rynku w tradycyjnym kanale sprzedaży. W efekcie przełożyło się to negatywnie na poziom zysku operacyjnego. Ponadto spadek wartości złotówki negatywnie wpłynął na koszty działalności, co w znacznym stopniu przyczyniło się do spadku zysku netto. Kluczowe dla wyników spółki miesiące jednak przed nami i jesteśmy dobrze przygotowani, aby je jak najlepiej wykorzystać – powiedział prezes Grupy Żywiec Francois-Xavier Mahot.

– Globalna epidemia koronawirusa spowodowała czasowe ograniczenie sprzedaży piwa w kanale gastronomii. W pierwszym półroczu 2020 roku sprzedaż piwa w keg z wyłączeniem piw Browaru Namysłów wyniosła 90 tys. hl w porównaniu do 203 tys. hl w analogicznym okresie roku poprzedniego, przy czym w 2019 roku sprzedaż piwa w keg z wyłączeniem piw Browaru Namysłów stanowiła jedynie 4% całego wolumenu Grupy Żywiec – czytamy w sprawozdaniu zarządu.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I poł. 2020 r. wyniósł 59,84 mln zł wobec 96,02 mln zł zysku rok wcześniej.

Średnie zatrudnienie w Grupie Żywiec na koniec czerwca 2020 roku wynosiło 1.299 osób, natomiast na koniec czerwca 2019 roku 1.115 osób.

Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce. W 2018 roku grupa sprzedała 11,3 mln hektolitrów piwa warzonego w pięciu browarach, tj. w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu, Browarze Zamkowym Cieszyn, Elblągu, Leżajsku, Warce. Od 2019 roku do grupy należą także browary w Braniewie i Namysłowie. Spółka jest notowana na GPW od 1991 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ZYWIEC, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR