Hossa znów odwiedziła GPW. Mocne wzrosty producentów gier i Famuru

Warszawska giełda znów nie miała sobie równych w Europie. Gwiazdą wtorkowej sesji jest WIG20, który podskoczył o 2,5 proc. i rozprawił się z psychologicznym i technicznym oporem na 2.200 pkt.

Seria świetnych odczytów wstępnych indeksów PMI za luty oraz powrót do gry inwestorów z USA to najważniejsze argumenty wtorkowych wzrostów na europejskich giełdach. Odczyt dla całej strefy euro PMI dla przemysłu wzrósł do 55,5 pkt., a dla usług do 55,6 pkt. Oba rezultaty nie tylko były lepsze od styczniowych wskazań czy prognoz analityków, ale przede wszystkim okazały się najwyższe od 2011 roku.

Kwadrans po 17:00 niemiecki DAX rósł o 1,27 proc., włoski FTSE MIB zyskiwał 0,8 proc., a francuski CAC 40 umacniał się o 0,6 proc. Jednym z niewielu czerwonych punktów na mapie Europy był dzisiaj londyński FTSE 100, ale i tutaj przecena miała symboliczny wymiar.

Zachodnioeuropejskie indeksy daleko w tyle pozostawił dziś warszawski WIG20. Kurs indeksu dwudziestu największych polskich spółek w dobrym stylu wrócił ponad magiczny poziom 2.200 pkt. Na zamknięciu sesji indeks zyskał 2,54 proc. i wyniósł 2.248,5 pkt., co jest najwyższym rezultatem od sierpnia 2015 r. Hossa dmuchnęła także w żagle giełdowych misiów. Indeks mWIG40 zyskał dziś 1,73 proc. i zakończył dzień z wynikiem 4.870 pkt., poprawiając tym samym rekordy z sprzed dekady. Z kolei sWIG80 dołożył do tegorocznej stopy zwrotu 0,66 proc. i jest najwyżej od stycznia 2008 r. Mocna postawa segmentu giełdowych średniaków to zasługa kilkuprocentowych wzrostów na kursach JSW (+4,54 proc.) i CD Projektu (+6,19 proc.). Notowania indeksu maluchów windują akcje Polimeksu Mostostalu (+5,26 proc.) i 11 bit studios (+11,25 proc.).

Powrót Amerykanów do gry najlepiej obrazuje skokowa poprawa obrotów na GPW. W sumie ich wartość nieznacznie przekroczyła 1 mld zł, co jest wynikiem dwukrotnie wyższym niż w poniedziałek.

W roli lokomotyw segmentu blue chipów wystąpiły dziś akcje KGHM (+3,9 proc.), PKO BP (+3,54 proc.), PKN Orlen (+3,84 proc.) i Lotos (+5 proc.). Outsiderem była dzisiaj grupa Energa. Notowania spółki energetycznej potaniały o 0,7 proc.

Na szerokim rynku w centrum uwagi były dzisiaj akcje producentów gier. Kurs CD Projektu podskoczył o 5 proc., a 11 bit studios o ponad 9 proc. Nowe rekordy na kursach akcji to w dużej mierze zasługa najnowszych rekomendacji DM BOŚ. Biuro podwyższyło zalecenie dla akcji twórców gry o przygodach Wiedźmina z trzymaj do kupuj, a cenę docelową do 81,30 zł. Z kolei walory producenta This War of Mine otrzymały rekomendację kupuj z targetem 220 zł za papier. We wtorek na zamknięciu sesji jeden walor CD Projektu kosztował 74,23 zł, a 11 bit studios 186,90 zł. >> Zobacz także: Mocne kupuj dla akcji CD Projekt i 11 bit studios od DM BOŚ

Hossa na walorach CD Projektu i 11 bit studios ciągnie w górę pozostałe spółki z branży gemedev. Na głównym parkiecie akcje CI Games zyskały 0,7 proc., PlayWay +1,6 proc., Vivid Games +2,6 proc., a Artifex Mundi +7,1 proc. Na NewConnect akcje Bloober Team podrożały o 8,4 proc., iFun4all o 7,5 proc., a The Farm 51 zyskały 5,6 proc.

Wtorkową sesję do udanych zaliczą także akcjonariusze Famuru (+9,2 proc.). Producent maszyn górniczych pochwalił się świetnymi wynikami finansowymi za IV kwartał minionego roku. Spółka na czysto zarobiła 26,2 mln zł (+300 proc. r/r) i przebiła oczekiwania analityków o blisko 7 proc. Zysk operacyjny – 32,2 mln zł – również zanotował ogromną dynamikę r/r oraz przewyższył konsensus o 8 proc. Istotny wpływ na wyniki Famuru – ponad 1/4 przychodów – miała sprzedaż w segmencie surface, obejmującym górnictwo odkrywkowe, usługi dla górnictwa oraz urządzenia przeładunkowe.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, Artifex, BLOOBER, CDPROJEKT, CIgames, Famur, farm51, IFUN4ALL, playway, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Pięciu największych producentów gier wideo na GPW

  Branża gamedev ma coraz mocniejszą pozycję na GPW. Obecnie wśród 30 największych spółek znajdziemy już trzech producentów gier. Do CD Projektu i Ten Square Games dołączył właśnie PLAYWAY. StockWatch.pl sprawdził, co napędza wzrosty na kursach akcji pięciu największych producentów gier wideo obecnych na warszawskiej giełdzie.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • CI Games z zyskiem netto i skokowym wzrostem przychodów w I kwartale

  Warszawski producent gier zamienił ubiegłoroczne straty w zyski. Spółka pracuje nad nową grą z serii SGWC. Premiera tytułu może nastąpić jeszcze w tym roku. Równocześnie zespół kontynuuje prace nad grą Lords of the Fallen 2.

 • CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.

 • Szybka realizacja zysków i do góry, w grze Enter Air i Sanwil

  Początek wtorkowej sesji na GPW upłynął pod znakiem szybkiej realizacji porannych zysków, ale nastroje na globalnych rynkach dalej pozostają dobre, przez co wszystkie warszawskie indeksy wciąż mają duże szanse zamknąć dzień na solidnych plusach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR