Hossa znów odwiedziła GPW. Mocne wzrosty producentów gier i Famuru

Warszawska giełda znów nie miała sobie równych w Europie. Gwiazdą wtorkowej sesji jest WIG20, który podskoczył o 2,5 proc. i rozprawił się z psychologicznym i technicznym oporem na 2.200 pkt.

Seria świetnych odczytów wstępnych indeksów PMI za luty oraz powrót do gry inwestorów z USA to najważniejsze argumenty wtorkowych wzrostów na europejskich giełdach. Odczyt dla całej strefy euro PMI dla przemysłu wzrósł do 55,5 pkt., a dla usług do 55,6 pkt. Oba rezultaty nie tylko były lepsze od styczniowych wskazań czy prognoz analityków, ale przede wszystkim okazały się najwyższe od 2011 roku.

Kwadrans po 17:00 niemiecki DAX rósł o 1,27 proc., włoski FTSE MIB zyskiwał 0,8 proc., a francuski CAC 40 umacniał się o 0,6 proc. Jednym z niewielu czerwonych punktów na mapie Europy był dzisiaj londyński FTSE 100, ale i tutaj przecena miała symboliczny wymiar.

Zachodnioeuropejskie indeksy daleko w tyle pozostawił dziś warszawski WIG20. Kurs indeksu dwudziestu największych polskich spółek w dobrym stylu wrócił ponad magiczny poziom 2.200 pkt. Na zamknięciu sesji indeks zyskał 2,54 proc. i wyniósł 2.248,5 pkt., co jest najwyższym rezultatem od sierpnia 2015 r. Hossa dmuchnęła także w żagle giełdowych misiów. Indeks mWIG40 zyskał dziś 1,73 proc. i zakończył dzień z wynikiem 4.870 pkt., poprawiając tym samym rekordy z sprzed dekady. Z kolei sWIG80 dołożył do tegorocznej stopy zwrotu 0,66 proc. i jest najwyżej od stycznia 2008 r. Mocna postawa segmentu giełdowych średniaków to zasługa kilkuprocentowych wzrostów na kursach JSW (+4,54 proc.) i CD Projektu (+6,19 proc.). Notowania indeksu maluchów windują akcje Polimeksu Mostostalu (+5,26 proc.) i 11 bit studios (+11,25 proc.).

Jak osiągać dwucyfrowe stopy zwrotu? – webinar prowadzony przez zarządzających portfelami TMS >>>

Powrót Amerykanów do gry najlepiej obrazuje skokowa poprawa obrotów na GPW. W sumie ich wartość nieznacznie przekroczyła 1 mld zł, co jest wynikiem dwukrotnie wyższym niż w poniedziałek.

W roli lokomotyw segmentu blue chipów wystąpiły dziś akcje KGHM (+3,9 proc.), PKO BP (+3,54 proc.), PKN Orlen (+3,84 proc.) i Lotos (+5 proc.). Outsiderem była dzisiaj grupa Energa. Notowania spółki energetycznej potaniały o 0,7 proc.

Na szerokim rynku w centrum uwagi były dzisiaj akcje producentów gier. Kurs CD Projektu podskoczył o 5 proc., a 11 bit studios o ponad 9 proc. Nowe rekordy na kursach akcji to w dużej mierze zasługa najnowszych rekomendacji DM BOŚ. Biuro podwyższyło zalecenie dla akcji twórców gry o przygodach Wiedźmina z trzymaj do kupuj, a cenę docelową do 81,30 zł. Z kolei walory producenta This War of Mine otrzymały rekomendację kupuj z targetem 220 zł za papier. We wtorek na zamknięciu sesji jeden walor CD Projektu kosztował 74,23 zł, a 11 bit studios 186,90 zł. >> Zobacz także: Mocne kupuj dla akcji CD Projekt i 11 bit studios od DM BOŚ

Hossa na walorach CD Projektu i 11 bit studios ciągnie w górę pozostałe spółki z branży gemedev. Na głównym parkiecie akcje CI Games zyskały 0,7 proc., PlayWay +1,6 proc., Vivid Games +2,6 proc., a Artifex Mundi +7,1 proc. Na NewConnect akcje Bloober Team podrożały o 8,4 proc., iFun4all o 7,5 proc., a The Farm 51 zyskały 5,6 proc.

Wtorkową sesję do udanych zaliczą także akcjonariusze Famuru (+9,2 proc.). Producent maszyn górniczych pochwalił się świetnymi wynikami finansowymi za IV kwartał minionego roku. Spółka na czysto zarobiła 26,2 mln zł (+300 proc. r/r) i przebiła oczekiwania analityków o blisko 7 proc. Zysk operacyjny – 32,2 mln zł – również zanotował ogromną dynamikę r/r oraz przewyższył konsensus o 8 proc. Istotny wpływ na wyniki Famuru – ponad 1/4 przychodów – miała sprzedaż w segmencie surface, obejmującym górnictwo odkrywkowe, usługi dla górnictwa oraz urządzenia przeładunkowe.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, Artifex, BLOOBER, CDPROJEKT, CIgames, Famur, farm51, IFUN4ALL, playway, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 próbuje przerwać spadkową serię, w grze 11 bit studios i ZE PAK

  Po czterech spadkowych sesjach WIG20 próbuje wrócić do wzrostów. Odreagowaniu sprzyjają nowe informacje nt. umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami.

 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • CD Projekt, KGHM i Dino Polska ciągną WIG20 w górę

  Dobre nastroje na światowych giełdach, rekordowe notowania CD Projektu i rosnący kurs akcji KGHM-u w ślad za drożejącą miedzią, zapewniają wzrosty indeksowi WIG20. Wszystko wskazuje na to, że do końca dnia układ sił nie ulegnie zmianie.

 • CD Projekt kupił kompleks nieruchomości w Warszawie

  Największy polski producent gier "idzie na swoje". CD Projekt kupił właśnie kompleks nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej 74 w Warszawie, który wynajmował od 20 lat.

 • Vivid Games zamknął III kwartał na plusie

  Bydgoski producent gier zmienił ubiegłoroczne straty w zyski, ale wśród inwestorów nie wywołało to większego poruszenia. Paląca kwestią pozostaje stan gotówki, który względem poprzedniego kwartału skurczył się o 10 proc. do 2,3 mln zł. Zarząd zamierza poruszyć kwestię spłaty obligacji na listopadowym walnym. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR