Indeksowy marazm na GPW, gorąco na Eurocashu i PZU

Omawiane walory: , , , , , ,

Wtorek jest kolejnym dniem gdy na giełdzie w Warszawie dominują wakacyjne nastroje. Ciekawiej jest tylko na nielicznych spółkach. M.in. Eurocashu, Komputroniku, Enei czy Izolacji Jarocin. Do końca dnia sytuacja raczej się nie zmieni. Ciekawiej na GPW będzie dopiero w drugiej połowie tygodnia.

Jeszcze początek wtorkowej sesji mógł dawać nadzieję na wyrwanie się warszawskiego parkietu z wakacyjnego marazmu w jakim obecnie tkwi. Niestety okazała się ona płonna. Po początkowym wzroście indeksy WIG, WIG20 i mWIG40 szybko wróciły w pobliże poziomów z wczorajszego zamknięcia, co następnie przerodziło się w stabilizację na zmniejszonych obrotach. W tym czasie indeks sWIG80, który rozpoczął notowania pod kreską, nieco bardziej się osunął.
O godzinie 11:32 reprezentujący szeroki rynek WIG testował poziom 60819,2 pkt. (-0,02 proc.), indeks WIG20 miał wartość 2301,4 pkt. (+0,03 proc.), mWIG40 4830,15 pkt. (-0,07 proc.), a sWIG80 (15887,8 pkt. (-0,31 proc.). To trwanie blisko poziomów z poniedziałkowego zamknięcia wpisuje się w ogólną tendencję na giełdach europejskich, gdzie nastroje są mieszane. Koreluje też z niewielkimi wahaniami kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. Wszystkie te rynki czekają na nowe impulsy. Dziś raczej ich nie dostaną. Nie tylko dlatego, że wtorkowe kalendarium jest stosunkowo ubogie. Przede wszystkim dlatego, że inwestorzy czekają na serię sygnałów jakie w drugiej połowie tygodnia dotrą z USA.

W środę i czwartek w amerykańskim Kongresie pojawi się Janet Yellen, gdzie przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej oraz odpowie na pytania kongresmenów. Istotna będzie nie tylko kwestia dalszych podwyżek stóp procentowych, ale również temat redukcji bilansu banku centralnego. Dziś John Williams, szef oddziału Fed z San Francisco powiedział, że wciąż oczekuje jeszcze jednej podwyżki kosztu pieniądza w tym roku oraz rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej w kolejnych miesiącach. Wypowiedzi szefowej Fed powinny być utrzymane w podobny, umiarkowanie jastrzębim, tonie.

>> Zarządzający portfelami, którzy osiągneli 21,25 proc. stopy zwrotu w ciągu ostatnich 12 miesięcy opowiedzą o swoich pomysłach inwestycyjnych na 2. poł 2017 [webinar] >>>

W czwartek i piątek zostaną opublikowane dane inflacyjne z USA (PPI w czwartek, CPI w piątek), które wprost będą odnoszone do kolejnych posunięć Fedu. Raporty te będą stanowiły naturalne uzupełnienie słów Yellen. W piątek zaś światło dzienne ujrzą dane o czerwcowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.
Ten katalog danych należy dodatkowo uzupełnić o ruszający na Wall Street sezon publikacji wyników kwartalnych. Jeszcze dziś raportem za II kwartał pochwali się PepsiCo. Jednak dopiero piątkowe wyniki Citigroup, JPMorgan i Wells Fargo mogą wywołać podwyższone emocje.

Zawsze gdy stabilnie zachowują się indeksy, nieco ciekawiej jest na wybranych spółkach. Nie inaczej jest obecnie. Sporo już dzieje się w indeksie WIG20, gdzie wprawdzie liczba drożejących i taniejących firm jest taka sama, ale już grono to jest dość różnorodne.

Trzeci kolejny dzień mocno drożeją akcje Eurocashu, które po wzroście o 1,9 proc. do 33,69 zł, są o krok od zaatakowania kwietniowego maksimum na poziomie 33,88 zł. Gdyby to się udało to otwarta zostanie droga w okolice 38 zł. Jest to o tyle realny scenariusz (przynajmniej na gruncie analizy wykresu), że w czerwcu miało miejsce przełamanie 10-miesięcznej linii trendu spadkowego.
Obok Eurocashu liderem zwyżek wśród największych spółek jest Energa, której akcje drożeją o 1,8 proc. do 10,53 zł, odreagowując spadki z przełomu miesiąca. Jednakże jeżeli chodzi o spółki energetyczne to znacznie więcej emocji budzi Enea (z indeksu mWIG40). Jej akcje podrożały dziś do 14,05 zł, testując poziomy nieoglądane od drugiej połowy 2015 roku.

Niebezpiecznie zaczyna wyglądać wykres dzienny akcji PZU. Dzisiejszy spadek o 1 proc. oznacza atak na kluczową strefę wsparcia 43,20-43,68 zł, jaką tworzą minima z maja i czerwca, wyznaczające jednocześnie dolne ograniczenie dwumiesięcznej konsolidacji. Wybicie poniżej będzie jednoznaczne z sygnałem sprzedaży i będzie zapowiadać ruch poniżej 40 zł.

Outsiderem w indeksie WIG20 jest CCC. Akcje tanieją o 1,8 proc. do 230,70 zł, po tym jak wczoraj ich notowania spadły o 1,4 proc. Spadki należy póki co traktować jak realizację zysków. Stąd też zapoczątkowany w maju trend wzrostowy ma szansę być kontynuowany w kolejnych tygodniach.

We wtorek centrum uwagi znajdują się przede wszystkim akcje Komputronika. Zostały one przecenione o 7,1 proc. do 6,45 zł, przejściowo spadając do 6,12 zł. W ten sposób inwestorzy zareagowali na informację, że nie doszło do skutku wezwanie na akcje Komputronika. W wezwaniu po cenie 7,18 zł gotowość sprzedaży akcji wyrazili akcjonariusze posiadający mniej niż 3528590 akcji. Tymczasem przekroczenie tego progu było warunkiem powodzenia całej operacji.

W dalszym ciągu nienajlepiej na głównym parkiecie radzą sobie walory Morizona, spadając dziś do 1,40 zł. Podczas zeszłotygodniowego debiutu akcje te potaniały o 28,3 proc. do 1,75 zł.
Powody do zadowolenia mogą natomiast mieć akcjonariusze Izolacji Jarocin. Kurs wystrzelił w górę aż o 7,6 proc. do 2,27 zł, co stanowi ukoronowanie obserwowanej od grudnia tendencji wzrostowej. Hossa na tych papierach trwa już od początku 2016 roku, a obecnie są one najdroższe od ponad 3 lat. Akcje posiadają jeszcze pewien potencjał wzrostowy.

Równie spokojnie co na warszawskiej giełdzie jest we wtorek na krajowym rynku walutowym. Wprawdzie złoty nieco traci do głównych walut (za euro trzeba zapłacić 4,2430 zł, dolar kosztuje 3,7240 zł), ale wahania są ograniczone, a obroty małe. Większych emocji nie powinna wywołać popołudniowa publikacja czerwcowych danych o inflacji w Polsce, która prawdopodobnie potwierdzi wstępny odczyt informujący o wyhamowaniu inflacji do 1,5 proc. z 1,9 proc. w maju. Rynek walutowy przede wszystkim czeka teraz na sygnały z USA. W tym głównie na wystąpienie Janet Yellen.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Enea, energa, eurocash, Izolacja, komputron, morizon, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.

 • Komputronik stracił 14,5 mln zł netto w I poł. roku finansowego 2019/2020

  KOMPUTRONik odnotował 14,54 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. roku finansowego 2019 (1 kwietnia - 30 września 2019) wobec 2,89 mln zł zysku rok wcześniej.

 • Enea nie zamierza zmieniać polityki dywidendowej

  ENEA nie zamierza zmieniać polityki dywidendowej, poinformował prezes Mirosław Kowalik.

 • Jacek Goliński nowym prezesem Energi

  Rada nadzorcza Energi wybrała Jacka Golińskiego na prezesa zarządu, a Adriannę Sikorską na wiceprezesa zarządu ds. komunikacji.

 • Ciąg dalszy wzrostów na GPW, mocny mBank i słaba Enea

  Doniesienia nt. rychłego porozumienia handlowego między USA a Chinami oraz wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii wspierają nastroje na GPW. W centrum uwagi jest dziś mBank, ENEA, Mabion i Ipopema.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR