Indeksy drepczą w miejscu, Comarch, Asbis i Nextbike drożeją po wynikach

Omawiane walory: , ,

Brak nowych wieści nt. negocjacji handlowych sprawił, że handel na blue chipach jest nieco ospały. Dużo ciekawiej jest natomiast na mniejszych spółkach. W poniedziałek mocno drożeją akcje Comarchu, Asbisu i Nextbike Polska.

comarch, asbis, nextbike, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Giełda przy ulicy Książęcej rozpoczęła poniedziałkowe notowania od wzrostów. Szybko jednak zapędy giełdowych byków zostały skontrowane przez stronę podażową i warszawskie indeksy wróciły w okolicę poziomów z piątkowego zamknięcia. Patrząc na ubogi dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny i brak innych potencjalnie silnych impulsów, prawdopodobnie kolejne godziny handlu upłyną pod znakiem spokojnego handlu, z ewentualnym możliwym wzrostem zmienności i skokiem obrotów po otwarciu sesji na Wall Street.

O godzinie 11:00 indeks WIG20, który krótko po otwarciu przetestował poziom 2.244 pkt., znajdował się na poziomie 2.237 pkt., rosnąc o 0,16 proc. W tym samym czasie reprezentujący szeroki rynek WIG miał wartość 58.841 pkt. (+0,15 proc.), mWIG40 3.754 pkt. (+0,19 proc.), a sWIG80 11.600 pkt. (+0,25 proc.). Te wprawdzie niewielkie, ale jednak plusy, wpisywały się w zachowanie innych europejskich indeksów, z których większość pozostawała blisko piątkowego zamknięcia, aczkolwiek notując lekkie wzrosty.

Umiarkowane wzrosty WIG20 to w największym stopniu zasługa drożejących akcji PKO BP (38,35 zł; +0,4 proc.), CD Projektu (264,60 zł; +0,8 proc.) i KGHM-u (95,64 zł; +1 proc.), podczas gdy najmocniej ciążyły mu taniejące akcje PKN Orlen (101,45 zł; -0,8 proc.).  Dziś jednak dużo ciekawiej było wśród spółek z drugiej, a nawet i trzeciej linii. Po wynikach mocno rósł Comarch, a podniesiona prognoza zysku windowała kurs Asbisu.

W III kwartale zysk netto Comarchu wzrósł o 133,5 proc. w skali roku do 42,5 mln zł, przekraczając rynkowe oczekiwania aż o prawie 39 proc. Zysk EBITDA ukształtował się na poziomie 89,8 mln zł i był o 36 proc. wyższy od prognoz. Przychody wzrosły natomiast o 2,7 proc. rok do roku do 354,5 mln zł i były o 2,4 proc. lepsze od prognoz.

Akcje Comarchu drożały o 4,9 proc. do 182 zł, wyrywając się górą z konsolidacji w przedziale 170-180 zł. Na gruncie analizy technicznej, nawet pomimo niewielkich dziś obrotów na akcjach, droga do 190 zł jest otwarta.

Impulsem do skoku notowań Asbisu okazała się podwyżka prognoz na ten rok. Spółka zakłada, że w całym 2019 roku zarobi netto (po opodatkowaniu) 13-14 mln dolarów, podczas gdy jeszcze pół roku temu zyski szacowała na poziomie 8,5-10 mln dolarów. Większość zysku przypadnie na ostatni kwartał roku, bo po dotychczasowych trzech kwartałach Asbis miał 7,2 mln dolarów zysku.

Inwestorzy zareagowali na tę wiadomość skokiem notowań o 7,3 proc. do 2,94 zł, co nie tylko zakończyło ubiegłotygodniową korektę, ale też doprowadziło do naruszenia szczytu z 6 listopada (2,93 zł), co może zapowiadać dalsze wzrosty.

Na akcjach notowanej na NewConnect spółki Nextbike Polska nie udało się jeszcze zrównoważyć transakcji, a teoretyczny kurs otwarcia wskazuje na skok notowań o ok. 400 proc. Dotychczasowy mniejszościowy udziałowiec, spółka Nextbike GmbH, dokapitalizuje tego największego w Polsce operatora systemów rowerów miejskich kwotą ponad 11 mln zł i stanie się jej głównym akcjonariuszem. Obecnie Nextbike GmbH posiada akcje dające 10,42 proc. na WZA. To powinno uspokoić inwestorów obawiających się o losy spółki, a kursowi pozwolić na odreagowanie ostatnich dużych strat (jeszcze 9 miesięcy wcześniej akcje Nexbike Polska kosztowały 84,80 zł).

Sytuacja z Nextbike Polska pomaga również spółce Larq, która jest jego bezpośrednim, jak i pośrednim (przez Larq FIZ) akcjonariuszem. Jej akcje drożeją o 8,7 proc. do 3 zł, zyskując od dołka pod koniec października już ponad 111 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT asbis, comarch, Nextbike, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR