Inwestorzy boją się kryzysu politycznego z USA. Rekordowa sesja PZU

Omawiane walory: , , , ,

Środa przynosi kolejną słabą sesję na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy sprzedają akcje w obawie przed kryzysem politycznym w USA.

Od spadków rozpoczęła się środowa sesja na giełdzie w Warszawie. Po ponad godzinie handlu indeks WIG20 tracił 0,5 proc. i miał wartości 2.328,4 pkt., WIG spadał do 60.686,6 pkt. (-0,5 proc.), mWIG40 do 4.786 pkt. (-0,7 proc.), a sWIG80 do 16.056,5 pkt. (-0,4 proc.). Zniżki te wpisują się zarówno we wczorajsze pogorszenie nastrojów na GPW, jak również w dominującą dziś na azjatyckich i europejskich parkietach tendencję spadkową.

Humory globalnych graczy obecne psuje przede wszystkim amerykańska polityka. Po tym, jak prezydent USA Donald Trump odwołał szefa FBI, a następnie prasa oskarżyła prezydenta o ujawnienie Rosjanom tajnych informacji wywiadowczych, został postawiony duży znak zapytania przy tej prezydenturze. Jeszcze kilka takich wpadek i może dojść nawet do wszczęcia wobec Tumpa procedury impeachmentu. Z punktu widzenia rynków finansowych to trwające zamieszanie polityczne wokół Trumpa, nie tylko zwiększa niepewność, ale przede wszystkim oddala perspektywę wdrożenia zapowiadanych w kampanii reform gospodarczych.

W środę na GPW w centrum uwagi wciąż znajdują się spółki publikujące wyniki finansowe. Jedną z nich jest PZU. W pierwszym kwartale 2017 roku zysk netto grupy PZU wzrósł o 47 proc. kwartał do kwartału i o 91 proc. rok do roku i wyniósł 940 mln zł, przekraczając jednocześnie o 4 proc. rynkowe oczekiwania. Szło to w parze ze wzrostem o ponad 20 proc. w relacji rocznej składki odsetkowej do 5,768 mld zł, co także było wynikiem powyżej konsensusu (5,7 mld zł). Spółka poinformowała ponadto, że do 7 czerwca nastąpi finalizacja nabycia akcji banku Pekao SA. Dziś akcje PZU drożeją o 2,1 proc. do 45,82 zł, są najdroższe w historii i są liderem wzrostów w indeksie WIG20. Ta wzrostowa grupa jest zresztą dość mała, bo w jej skład wchodzą jeszcze walory KGHM (+0,4 proc.), Pekao SA (+0,1 proc.) i CCC (+0,1 proc.). Grupie spadkowiczów przewodzą natomiast akcje Alior Banku, które tanieją o 2,6 proc. i za jedną trzeba zapłacić 70,36 zł.

W środę wynikami też pochwaliło się LPP, publikując rozszerzony skonsolidowany raport za okres pierwszych trzech miesięcy roku. Grupa LPP zanotowała 117 mln zł straty netto wobec 65,6 mln zł straty rok wcześniej. To wynik zgodny z wcześniejszymi wstępnymi szacunkami. Przychody LPP wzrosły w opisywanym kwartale do 1,36 mld zł z 1,17 mld zł rok wcześniej, a marża brutto spadła do 45,6 proc. z 46,1 proc. Akcje LPP dziś tanieją 1,46 proc. do 6060 zł i pozostają tuż powyżej minimów z tego miesiąca.

15 spółek, które w drugiej połowie maja podzielą 1,2 mld zł dywidend >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Pierwszy kwartał roku okazał się też słaby dla Trakcji. Spółka zanotowała w tym okresie 6,13 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 0,42 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody w tym czasie spadły o 2,5 proc. rok do roku i ukształtowały się na poziomie 136,66 mln zł. Po godzinie handlu akcje Trakcji taniały o 2,4 proc. i kosztowały 15 zł, spadając tuż po otwarciu sesji do 14,33 zł i wyznaczając nowy 4-miesięczny dołek. Kurs Trakcji od końca lutego pozostaje w trendzie spadkowym, korygując wcześniejsze 8-miesięczne wzrosty, i póki co nie ma sygnałów, żeby tendencja ta szybko uległa zmianie.

W gronie średnich spółek tworzących indeks mWIG40 jeszcze słabiej niż Trakcja zachowują się walory Sanoka (-3,9 proc.), Apatora (-2,9 proc.), Wawelu (-2,8 proc.), Polimeksu-Mostostal (-2,8 proc.) i Comarchu (-2,5 proc.). Najlepiej zaś radzą sobie akcje Banku Handlowego, które drożeją o 0,5 proc. do 73,28 zł, odreagowując tym samym ostatnie spadki.

Bardzo słabo dziś spisują się jeszcze akcje PBG, które są przecenione aż o 20,5 proc. do 3,49 zł. Mocno, bo o 8 proc., tanieją również walory Ursusa. Za jedną akcję tego producenta ciągników trzeba zapłacić 5,06 zł. Spadek notowań Ursusa to pokłosie ogłoszonej własnie emisji akcji bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Nowe walory będą emitowane po cenie 2,50/sztuka.

Wydarzeniem dnia jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Tradycyjnie już około południa inwestorzy poznają decyzję ws. stóp procentowych, natomiast o godzinie 16:00 zostanie opublikowany komunikat po posiedzeniu i rozpocznie się konferencja prasowa. I to właśnie to drugie wydarzenie może wywołać jakiekolwiek emocje. Jest bowiem oczywistym, że Rada nie zmieni dziś stóp procentowych, pozostawiając główną z nich (stopę referencyjną) na rekordowo niskim poziomie 1,50 proc. Istotne będą za to jej komentarze do wczorajszych danych o PKB. Zwłaszcza w kontekście kwietniowego skoku inflacji bazowej w Polsce oraz spadku ryzyka politycznego w Europie.
Obecnie zakłada się, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie podwyższać stopy procentowe dopiero w drugim kwartale 2018 roku. Mając na uwadze przewagę „gołębi” w Radzie, nie należy oczekiwać przesunięcia tych oczekiwań na kwartał wcześniejszy przynajmniej do czasu, aż inflacja w Polsce nie wyjdzie powyżej 2,5 proc. rok do roku (obecnie 2 proc.).

Oprócz posiedzenia Rady, dziś uwagę inwestorów mogą jeszcze absorbować tylko popołudniowe dane o zapasach paliw w USA. Dlatego podstawowym wyznacznikiem dla rynku akcji pozostanie amerykańska polityka, a także wczorajsze istotne pogorszenie sentymentu i sytuacji na wykresach indeksu WIG20 i WIG.

Mapa rynku – stan na godzinę 10:40. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT lpp, PBG, PZU, trakcja, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR