Inwestorzy odliczają czas do decyzji EBC, w grze CD Projekt i Tauron

Omawiane walory: , , , , ,

Rynki w całej Europie w napięciu czekają na decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Komunikat pojawi się o godzinie 13:45, a około 14:30 ruszy konferencja prasowa z udziałem prezesa Mario Draghiego.

Pierwsza część czwartkowej sesji w całej Europie upływa pod znakiem niewielkiej zmienności. Niemiecki DAX, francuski CAC 40 oraz brytyjski FTSE 100 krążą wokół poziomów odniesień. Nieco lepiej sytuacja prezentuje się na warszawskim parkiecie, gdzie o godzinie 11:15 WIG20 i mWIG40 zyskują po ok. 0,5 proc.

Inwestorzy czekają na najważniejszy punkt dnia, czyli finał posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Komunikat pojawi się o godzinie 13:45, a około 14:30 ruszy konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego. Konsensus rynkowy zakłada zwiększenie skali programu luzowania ilościowego z 60 do 70 mld euro miesięcznie, cięcie stopy depozytowej o 10 punktów bazowych do poziomu -0,40 proc. oraz przedłużenie programu o kolejne sześć miesięcy co najmniej do września 2017 r. (program początkowo miał się zakończyć we wrześniu 2016 r. i już raz został przedłużony o pół roku).

Oczekiwania inwestorów są rozbudzone, co rodzi ryzyko „sprzedawania faktów”, bądź rozczarowania podobnego do tego z grudnia zeszłego roku (aczkolwiek poziomy cenowe na DAX-ie są obecnie sporo niższe, stąd potencjalny ruch powinien mieć raczej ograniczony zakres), chyba że Mario Draghi pozytywnie zaskoczy rynki. Do czasu decyzji na rynkach prawdopodobnie panować będzie nastrój wyczekiwania (ze zmniejszonymi obrotami i wahaniami cen). – komentuje Paweł Szewczyk z BM Alior Banku.

Mario Draghi, prezes EBC (Fot. mat. prasowe EBC)

Mario Draghi, prezes EBC (Fot. mat. prasowe EBC)

Emocji nie zabraknie też podczas konferencji prasowej. Eksperci nie wykluczają, że prezes EBC może mieć w rękawie jeszcze jakieś asy, np. system zróżnicowanej stopy depozytowej, bezprecedensową decyzję o uwzględnieniu innych klas aktywów lub inne zmiany warunków comiesięcznych zakupów aktywów.

Na warszawskim parkiecie tematem numer jeden są wyniki prezentowane w sprawozdaniach finansowych oraz sygnały o planach podziału ubiegłorocznych zysków.>> Wszystkie sprawozdania spółek z GPW znajdziesz tutaj

Wynikami oraz nową strategią jeszcze przed rozpoczęciem sesji pochwalił się CD Projekt. Spółka w IV kwartale wypracowała 65,8 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Konsensus rynkowy przewidywał 66,6 mln zł zysku netto. W raporcie spółka podała, że do tej pory sprzedała łącznie ponad 20 mln szt. Wiedźmina (wszystkie części). Adam Kiciński podczas video konferencji dodał, że blisko połowę sprzedaży wygenerowała trzecia część (Wild Hunt). Spółka zasygnalizowała też, że w tym roku zamierza wydać jeszcze jedną grę, ale póki co tytuł i dalsze szczegóły są owiane tajemnicą. W czwartek akcje CD Projektu drożeją o ponad 4 proc. >> O godzinie 15:00 ruszy czat inwestorski z przedstawicielami zarządu: Adamem Kicińskim i Piotrem Nielubowiczem

Na 0,8-proc. plusie jest kurs akcji Tauronu Spółka energetyczna opublikowała wyniki roczne oraz przedstawiła propozycję wypłaty dywidendy. Przychody ze sprzedaży za cały 2015 rok wyniosły 18,4 mld zł. EBITDA osiągnęła ponad 3,5 mld zł. Zarząd zaproponował, aby na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy przeznaczyć w sumie 175,25 mln zł, czyli 0,10 zł na jedną akcję.

O 0,7 proc. rośnie też kurs akcji Enei. Według szacunków, strata netto grupy za 2015 rok wyniesie 398,9 mln zł, a na poziomie jednostkowym -1,1 mld zł. Spółka spodziewa się 9,85 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 2,13 mld zł EBITDA i -162,1 mln zł EBIT.

O ponad 3 proc. drożeją dzisiaj akcje Bogdanki. Inwestorzy już w ubiegłym tygodniu poznali skalę odpisów w lubelskiej spółce, dlatego szacunkowe wyniki mówiące o stracie netto sięgającej 280 mln zł nie zrobiły większego wrażenia na rynku.>> Czytaj więcej

O nowe minima ociera się dzisiaj kurs ZE PAK-u (-2 proc.). Spółka energetyczna poinformowała, że dokona odpisów aktualizujących w łącznej wysokości 1,88 mld zł w raporcie za 2015. Odpis nie wpłynie na wartość skonsolidowanego wyniku EBITDA.

O 3,5 proc. rośnie kurs akcji Stalproduktu. DM BZ WBK w raporcie z 9 marca rozpoczął wydawanie rekomendacji dla spółki od zalecenia kupuj i ceny docelowej na poziomie 321 zł. W czwartek za jeden walor Stalproduktu trzeba zapłacić 281,90 zł.

Mapa rynku - stan na godzinę 11:00

Mapa rynku – stan na godzinę 11:00

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, CDPROJEKT, Enea, Stalprod, TAURONPE, zepak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR