StockWatch.pl

Kapitał ucieka z obawy o cięcie ratingu, tanieją Alior, Pekao i Energa

Inwestorzy poważnie obawiają się utraty najwyższego obecnie ratingu i wyprzedają polskie akcje. Na pierwszej linii frontu są blue chipy, czyli spółki najchętniej grane przez dużych inwestorów zagranicznych.

Od publikacji ratingu dzielą nas już tylko godziny. Werdykt agencji Moody’s najprawdopodobniej poznamy dopiero wieczorem, dlatego na reakcję rynków akcji trzeba będzie poczekać aż do poniedziałku. Wcześniej na decyzję agencji zareaguje polski złoty.

W piątek warszawski parkiet razi słabością. Epicentrum przeceny nieprzypadkowo zlokalizowane jest w WIG20, ponieważ duże spółki są ulubionym segmentem dużych inwestorów zagranicznych. Kwadrans przed godziną 13:00 indeks blue chipów traci 1,2 proc. i cofa się w okolice 1.770 pkt. Nieco mniejszą skalę spadków obserwujemy na indeksach mWIG40 i sWIG80, które tracą odpowiednio 0,4 proc. i 0,5 proc. W tym samym czasie niemiecki DAX i francuski CAC 40 zniżkują po ok. 0,3-0,4 proc.

Słabsza postawa warszawskiego parkietu to sygnał, że inwestorzy poważnie obawiają się utraty obecnego ratingu A2. Przypomnijmy, że agencja jeszcze w maju potwierdziła rating Polski, ale zmieniła jego perspektywę ze stabilnej do negatywnej. Wśród przyczyn zmiany perspektywy Moody’s wymieniło trzy główne czynniki: ryzyko osłabienia w przyszłości sytuacji fiskalnej Polski (w tym wzrost wydatków rządowych), pogorszenie tzw. klimatu inwestycyjnego oraz nierozwiązany spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Niestety, każdy z tych czynników pozostaje aktualny. Projekt przyszłorocznego budżetu opracowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zakłada wzrost deficytu o 0,3 proc. do 2,9 proc. PKB, przy czym już teraz ledwo wystarcza środków na wypłaty w ramach programu 500+, a wpływy do budżetu nie rosną tak szybko jak zakładano. Na dodatek najnowsze dane makroekonomiczne potwierdziły obawy o ucieczkę kapitału zagranicznego z Polski – w I kwartale wartość inwestycji spadła r/r o 1,8 proc., a w II kwartale tąpnęła aż o 4,9 proc. r/r. Jeszcze gorzej prezentuje się kwestia kryzysu wokół TK. Konflikt z miesiąca na miesiąc zaostrza się i podważa pozycję Polski na arenie międzynarodowej. >> Zobacz także: Persona non grata inwestorze zagraniczny

Brak obniżki byłby zapewne większym zaskoczeniem dla rynku niż jego obniżka. Co prawda, w tym drugim wariancie, z pewnością osłabi się złoty i obligacje (a co za tym idzie kursy banków), ale zmiany te nie powinny być znaczące, a inwestorzy najprawdopodobniej wykorzystają je do akumulacji polskich aktywów, nauczeni, że wystrzał rentowności obligacji, czy to w styczniu po obniżce ratingu S&P, czy to w czerwcu po wynikach referendum w sprawie Brexitu, był dużą okazją do kupna. – komentuje Zbigniew Obara, analityk BM Alior Banku.

Moody's wciąż najwyżej ocenia wiarygodność kredytową Polski spośród trzech głównych agencji. (Fot. Ministerstwo Finansów)

Moody’s wciąż najwyżej ocenia wiarygodność kredytową Polski spośród trzech głównych agencji. (Fot. Ministerstwo Finansów)

W piątek najsłabszym punktem warszawskiego parkietu są banki i spółki energetyczne. Notowania Alior Banku spadają o 3,3 proc., Pekao zniżkują o 2 proc., mBanku o 1,5 proc., a cena akcji PKO BP jest niższa o 1,1 proc. W branży energetycznej spadkom przewodzi Tauron (-2,21 proc.), a zaraz za nim jest Energa ze spadkiem kursu o 2,2 proc. Jedyną spółką w segmencie WIG20, która dzisiaj utrzymuje się po zielonej stronie jest Cyfrowy Polsat.

Rano na rynek trafiła seria rekomendacji maklerskich. Największym echem odbił się raport DM BOŚ dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej z podtrzymanym zaleceniem kupuj. Cena docelowa akcji kopalni wzrosła o ponad 100 proc. do 63,50 zł. W piątek kurs akcji JSW rośnie o ponad 1 proc. do 47,20 zł.

Z kolei Trigon DM rozpoczął wydawanie rekomendacji dla giełdowego debiutanta – spółki Auto Partner – od zalecenia kupuj. Biuro jednocześnie podtrzymało najwyższe zalecenia dla akcji Inter Carsu i Oponeo.pl. Cena docelowa dla pierwszej spółki to 4,70 zł, czyli 12 proc. wyżej od bieżącej wyceny rynkowej. Jeden walor Inter Carsu wyceniono na 340 zł (23,5 proc. powyżej ceny giełdowej), a Oponeo.pl na 44 zł (21 proc. powyżej ceny rynkowej).

Nowa rekomendacja pojawiła się też pod adresem GPW. Dom Maklerski BDM w raporcie z 7 września podniósł zalecenie do kupuj z akumuluj, a cenę docelową akcji do 44,20 zł z 41 zł. W piątek za jeden walor operatora warszawskiej giełdy trzeba zapłacić 36,16 zł.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:40. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:40. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, AUTOPARTN, CYFRPLSAT, energa, gpw, INTERCARS, jsw, mBank, oponeo.pl, Pekao, pkobp, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com