StockWatch.pl

KBJ miał szacunkowo 10,4 mln zł przychodów i 2,2 mln zł EBIDTA w IV kwartale 2018 r.

Omawiane walory:

Według wstępnych danych, dostawca rozwiązań IT dla biznesu w najważniejszym w całym roku kwartale zwiększył przychody o ponad 20 proc. Na poziomie zysków spółce nie udało się jednak poprawić rekordowych rezultatów z 2017 r. 

Fot. KBJ

KBJ szacuje, że w IV kwartale 2018 r. przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi wyniosły 10,4 mln zł, co stanowi wzrost o 22,5 proc. w ujęciu r/r. W tym miejscu należy przypomnieć, że spółka raportuje wyniki w układzie rodzajowym, czyli pokazuje wszystkie poniesione w okresie koszty, nawet te z których nie rozpoznano przychodów. Aby dostosować wynik okresu do zasady memoriałowej, koszty niedotyczące okresu powiększają produkcję w toku i przychody. W efekcie wynik finansowy odzwierciedla efekty gospodarcze danego okresu obrachunkowego i w sprawozdaniu pojawia się pozycja „przychody i równe z nimi”.

Według szacunków spółki, wynik EBIDTA za IV kwartał skurczył się o 10 proc. r/r do 2,2 mln zł, a zysk brutto o 14 proc. do 1,9 mln zł. Warto pamiętać, że najnowsze wyniki są porównywane do analogicznego okresu z 2017 r., czyli rekordowego w historii spółki. O tym, jak dokładnie wypadł IV kwartał 2018 r., dowiemy się już niebawem. W najbliższy wtorek (12 lutego) KBJ opublikuje pełny raport finansowy.

– Powyższe wyniki finansowe stanowią szacunki uzyskane w trakcie przygotowywania sprawozdania finansowego. Wyniki opublikowane ostatecznie w raporcie okresowym za IV kwartał 2018 roku mogą w ograniczonym stopniu odbiegać od powyżej przedstawionych wielkości. – zaznacza spółka.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Portfel zamówień puchnie

Dużym sukcesem spółki w ostatnich miesiącach był skokowy wzrost wartości backlogu, czyli portfela zamówień. Od października KBJ podpisał trzy kontrakty: z Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu, PSG oraz TVP. Ich łączna wartość opiewa na blisko 60 mln zł. To ponad dwukrotnie więcej niż roczne przychody spółki.

– Czwarty kwartał 2018 i przełom roku był dla KBJ bardzo korzystny, jeżeli chodzi o zawarcie nowych długoterminowych umów. Wartość podpisanych kontraktów, które będą generować przychody od 2019 roku, znacząco przewyższa backlog jakim spółka dysponowała w poprzednich okresach. Liczymy, iż dzięki tak istotnym kontraktom ramowym oraz sprzedaży w pozostałych liniach biznesowych, w kolejnych latach zapewnimy solidną podstawę do dalszego wzrostu i poprawy rekordowych wyników z 2017 r. – poinformował redakcję StockWatch.pl Artur Jedynak, prezes KBJ.

Największa umowa dotyczy modyfikacji, utrzymania i rozwoju ZSRK dla Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Opiewa na ponad 35 mln zł brutto, ale będzie realizowana w ramach konsorcjum z firmą Dahliamatic. Planowany okres realizacji wynosi 47 miesięcy i potrwa od 1 lutego 2019 r. do 31 grudnia 2022 r.

– KBJ jest liderem konsorcjum odpowiedzialnym m.in. za wszystkie rozliczenia z klientem, co oznacza, że całkowita wartość zrealizowanych w ramach kontraktu usług przejdzie przez nasz rachunek wyników. Szczegółowy podział kontraktu pomiędzy strony konsorcjum nie był publikowany, ponadto dokładny podział wynikać będzie z potrzeb i zamówień klienta realizowanych w ramach umowy. Istotną cechą umowy jest wyodrębnienie usług, których rozliczanie ma charakter stały abonamentowy, co pozytywnie wpływa na liniowość realizowanych przychodów. W pozostałych usługach zakładamy, iż udział KBJ będzie większościowy. – dodaje prezes KBJ.

>> Trudne podejście pod sezonowy szczyt – omówienie sprawozdania finansowego KBJ

Kolejny duży kontrakt KBJ zawarł jeszcze w grudniu z Polską Spółką Gazownictwa. Jego wartość to 23 mln zł. Planowany termin realizacji wynosi 36 miesięcy od momentu podpisania umowy, czyli 3 grudnia 2018 r. Trzecie zlecenie jest z października. KBJ za 1,5 mln zł wdroży dla TVP system SAP Hana.

– Ta umowa [z TVP – przyp. red.] jest już realizowana. Większość prac i wpływ na wyniki będzie widoczny w 2019 r. – mówi Artur Jedynak, prezes KBJ.

Pod koniec I kwartału 2018 r. spółka podpisała umowę z PKP PLK (3,5 mln zł brutto). Z kolei w czerwcu KBJ informował o zawarciu umowy na aktualizację wersji SAP, migrację bazy danych oraz wdrożenie BW/4Hana z PGE Systemy. Szacowana łączna wartość umowy przekracza kwotę 2 mln zł brutto i powinna być zrealizowana do końca pierwszego kwartału 2019 roku. Prezes KBJ zapewnił, że obydwie umowy idą zgodnie z harmonogram.

– Realizacja umów z PKP PLK oraz z PGE obecnie przebiega zgodnie z harmonogramem, wpływy z tych umów są/będą realizowane w Q4 2018 – Q2 2019 – zaznacza Jedynak.

KBJ specjalizuje się w dostarczaniu produktów i usług na rynku oprogramowania biznesowego. Głównym obszarem działania są nowoczesne systemy informatyczne: rozwiązania w chmurze, analityka biznesowa, utrzymanie i rozwój systemów IT, budowa rozwiązań dedykowanych. Klientami spółki są przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, które korzystają z systemów firmy SAP – wiodącego na świecie producenta systemów, aplikacji i produktów do przetwarzania danych. Spółka zadebiutowała na NewConnect w grudniu 2011 r. Na koniec ubiegłego tygodnia jeden walor KBJ wyceniono na 5,90 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kbj, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR