KGHM i LPP dołują WIG20, ale jeszcze nie wszystko stracone

Omawiane walory: , , , ,

Warszawska giełda żyje swoim życiem, zupełnie ignorując opublikowane rano polskie dane o PKB i inflacji. To co absorbuje obecnie uwagę inwestorów to nastroje na rynkach globalnych i wyniki spółek za I kwartał 2021 roku.

kghm, lpp, kinopol, getinoble, tesgas, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa sesji na GPW upłynęła pod znakiem słabszego zachowania blue chipów i lepszego spółek małych i średnich. Aczkolwiek te pierwsze miały lepsze momenty, bo WIG20 rozpoczął dzień od wzrostów. W południe nie było już tak różowo. Indeks blue chipów spadał o 0,66 proc. do 2.075 pkt., ciągnąc za sobą w dół szeroki WIG. W tym czasie powyżej kreski wciąż trzymały się indeksy mWIG40 i sWIG80, rosnąc po około 0,3 proc.

Na tle europejskich indeksów, z których zdecydowana większość była notowana na plusach, polski rynek akcji nie wypadał więc najlepiej. Tak samo na tle rosnących powyżej 0,6 proc. kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. I gdybyśmy tu postawili kropkę to byłaby to krzywdząca opinia o rodzimym rynku akcji. Tak naprawdę bowiem spadki indeksów WIG20 i WIG były następstwem przeceny na akcjach dwóch spółek: KGHM i LPP. Kurs tej pierwszej spadał o 5,63 proc. do 211,20 zł, czemu towarzyszyły największe na giełdzie obroty. To reakcja na spadki cen miedzi, które cofnęły się w okolicę 10.200 dolarów za tonę. Akcje LPP tanieją natomiast o 3,85 proc. do 10480 zł, co na tę chwilę jest zwykłą realizacją zysków po ponad miesięcznym rajdzie w górę.

Mając na uwadze tę wąską grupę spółek odpowiedzialnych za czerwony kolor na indeksach, ale przede wszystkim pamiętając o zaprezentowanej w czwartek sile WIG20, gdy odrobił on większość strat, czy też uwzględniając te dobre nastroje w Europie i perspektywę wzrostów na Wall Street, jest jeszcze spora szansa na to, że piątkowa sesja zakończy się w całości na zielono.

Na szerokim rynku w grze były spółki wynikowe. Kino Polska pochwaliło się, że w I kwartale zarobiło 6,36 mln zł wobec 4,2 mln zł rok wcześniej, a jego przychody wzrosły do 57,39 mln zł z 49,97 mln zł. Inwestorzy nagrodzili to wzrostem kursu o 6,04 proc. do 14,05 zł.

Getin Noble Bank w pierwszych trzech miesiącach roku odnotował stratę netto w wysokości 87,9 mln zł wobec 109,6 mln zł strat y przed rokiem. I pomimo, że strata była o 6 proc. niższa od prognoz to kurs spada o 1,814 proc. do 0,1738 zł.

Doś spektakularnie z konsolidacji wybił się kurs spółki Tesgas. Spada on o 6,77 proc. do 4,68 zł, testując już dziś poziom 4,42 zł. Spółka poinformowała, że w I kwartale zarobiła netto 283 tys. zł wobec 1,1 mln zł rok wcześniej, pomimo wzrostu przychodów do 25,99 mln zł z 21,77 mln zł.

Na koniec warto jeszcze wrócić do wspomnianych na samym początku danych o polskim PKB i inflacji, które to raporty zostały opublikowane dziś rano. Same w sobie nie miały większego bezpośredniego przełożenia na zachowanie warszawskiej giełdy, ale są to raporty tworzące fundamentalną podstawę do prognozowania wzrostów w najbliższych miesiącach i kwartałach. W I kwartale roczna dynamika polskiego PKB była wciąż ujemna (-1,2 proc. R/R), ale już teraz można powiedzieć, że był to ostatni kwartał recesji w Polsce, a kolejne przyniosą bardzo silne odbicie w gospodarce. To wprost będzie prowadziło do wyższych zysków spółek, zwiększając jednocześnie wyceny ich akcji.

Z punktu widzenia giełdy dobrą informacją jest też silny wzrost inflacji. Z jednej strony może prowadzić do większego napływu środków do funduszy akcyjnych, z drugiej zwiększy konsumpcje, a z trzeciej perspektywa przyszłorocznych podwyżek kosztu pieniądza będzie zachęcać do kupna akcji banków.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Getinoble, kghm, kinopol, lpp, tesgas)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR