Komentarz giełdowy: Rzeź na GPW

Omawiane walory: , , ,

Europejskie indeksy zaliczają dziś niezbyt dobrą sesję, a średni spadek dla cen akcji w Strefie Euro wynosił 1 proc. Spadek ten był jednak niczym w porównaniu do bardzo słabej sesji na GPW, która sprawiła, iż los indeksu WIG20 w całości zdany jest na łaskę niedźwiedzi.

Od strony fundamentalnej największym problemem polskiej giełdy jest pomysł z ostatnich dni. Dotyczy on utworzenia tzw. superfunduszu OFE z mniejszych, które obecnie funkcjonują na rynku. Według tego pomysłu decyzje dotyczące kierunków inwestycyjnych zapadałyby na szczeblu państwowym, co rodziłoby ryzyko inwestycji w nieefektywne projekty. Cios w OFE to także cios w polską giełdę, dlatego też w ostatnich dniach możemy zaobserwować wyraźny wzrost tempa ucieczki kapitału z rynku.

GPW traci także z uwagi na inne czynniki, wśród których wyróżnić należy m.in.: zamieszanie polityczne, pogorszenie nastrojów na rynkach w naszym regionie oraz nowy projekt ustawy frankowej, który możemy poznać już w przyszłym tygodniu.W dniu dzisiejszym polskiemu rządowi przekazana została niekorzystna opinia ze strony Komisji Europejskiej, która wyraźnie nie akceptuje sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Nieoficjalnie mówi się, iż polski rząd ma teraz 2 tygodnie na ustosunkowanie się do tej opinii, a przedłużanie obecnej sytuacji może wiązać się nawet z sankcjami nałożonymi przez Komisję. Nie sprzyja to oczywiście klimatowi inwestycyjnemu w Polsce, co odbija się także na notowaniach na GPW. Na zamknięciu WIG20 stracił aż 2,7 proc., a wybicie istotnego wsparcia zwiastuje kłopoty także w trakcie kolejnych sesji.

wig20

>> Zobacz także: Krwawa środa na warszawskim rynku, tanieją PZU, JSW i Mediatel

xtb-online-trading-logo-(1)

Słabość europejskich indeksów nie znalazła jednak odzwierciedlenia w handlu na Wall Street. Po solidnych danych z amerykańskiego przemysłu tamtejsze indeksy szybko odrobiły początkowe straty, a kilka chwil po godzinie 17:00 indeks Dow Jones po raz pierwszy w dniu dzisiejszym wdrapał się ponad poziom z wczorajszego zamknięcia. Dla losów Wall Street kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie, gdyż równo za 14 dni poznamy decyzję FED w sprawie wysokości stóp procentowych

>> Zobacz także: 11 spółek gotowych do wypłaty 2,6 mld zł dywidend w czerwcu

Komentarz przygotował: Jakub Stasik, analityk XTB

Mapa rynku – stan na godzinę 16:15. Źródło: ATTrader.pl Mapa rynku – stan na godzinę 17:08. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 17:08. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, Pekao, PGNiG, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR