StockWatch.pl

Komentarz giełdowy: Rzeź na GPW

Omawiane walory: , , ,

Europejskie indeksy zaliczają dziś niezbyt dobrą sesję, a średni spadek dla cen akcji w Strefie Euro wynosił 1 proc. Spadek ten był jednak niczym w porównaniu do bardzo słabej sesji na GPW, która sprawiła, iż los indeksu WIG20 w całości zdany jest na łaskę niedźwiedzi.

Od strony fundamentalnej największym problemem polskiej giełdy jest pomysł z ostatnich dni. Dotyczy on utworzenia tzw. superfunduszu OFE z mniejszych, które obecnie funkcjonują na rynku. Według tego pomysłu decyzje dotyczące kierunków inwestycyjnych zapadałyby na szczeblu państwowym, co rodziłoby ryzyko inwestycji w nieefektywne projekty. Cios w OFE to także cios w polską giełdę, dlatego też w ostatnich dniach możemy zaobserwować wyraźny wzrost tempa ucieczki kapitału z rynku.

GPW traci także z uwagi na inne czynniki, wśród których wyróżnić należy m.in.: zamieszanie polityczne, pogorszenie nastrojów na rynkach w naszym regionie oraz nowy projekt ustawy frankowej, który możemy poznać już w przyszłym tygodniu.W dniu dzisiejszym polskiemu rządowi przekazana została niekorzystna opinia ze strony Komisji Europejskiej, która wyraźnie nie akceptuje sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Nieoficjalnie mówi się, iż polski rząd ma teraz 2 tygodnie na ustosunkowanie się do tej opinii, a przedłużanie obecnej sytuacji może wiązać się nawet z sankcjami nałożonymi przez Komisję. Nie sprzyja to oczywiście klimatowi inwestycyjnemu w Polsce, co odbija się także na notowaniach na GPW. Na zamknięciu WIG20 stracił aż 2,7 proc., a wybicie istotnego wsparcia zwiastuje kłopoty także w trakcie kolejnych sesji.

wig20

>> Zobacz także: Krwawa środa na warszawskim rynku, tanieją PZU, JSW i Mediatel

xtb-online-trading-logo-(1)

Słabość europejskich indeksów nie znalazła jednak odzwierciedlenia w handlu na Wall Street. Po solidnych danych z amerykańskiego przemysłu tamtejsze indeksy szybko odrobiły początkowe straty, a kilka chwil po godzinie 17:00 indeks Dow Jones po raz pierwszy w dniu dzisiejszym wdrapał się ponad poziom z wczorajszego zamknięcia. Dla losów Wall Street kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie, gdyż równo za 14 dni poznamy decyzję FED w sprawie wysokości stóp procentowych

>> Zobacz także: 11 spółek gotowych do wypłaty 2,6 mld zł dywidend w czerwcu

Komentarz przygotował: Jakub Stasik, analityk XTB

Mapa rynku – stan na godzinę 16:15. Źródło: ATTrader.pl Mapa rynku – stan na godzinę 17:08. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 17:08. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT kghm, Pekao, PGNiG, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PZU ubezpieczy wynajmujących i najemców

  Awarie, dewastacje oraz zalegający z czynszem lokatorzy to jedne z najczęściej występujących ryzyk związanych z wynajmem mieszkania. PZU przygotował specjalne ubezpieczenie, które ma zapewnić spokojny sen wynajmującym i najemcom. Polisa gwarantuje wynajmującemu m.in. ochronę czynszu do 9 tys. zł.

 • Lekkie wzrosty na GPW, KGHM spada w ślad za cenami miedzi

  Mocny początek sezonu wyników na Wall Street wspiera nastroje na światowych giełdach, lekko pomagając również warszawskiej giełdzie. Jednak, żeby indeksy mocniej ruszyły do góry, konieczne będą nowe impulsy. Pytanie, czy takowe się dziś pojawią?

 • Prezes Pekao: Polski sektor bankowy skonsoliduje się do 4-6 graczy

  Ze względu na procesy konsolidacyjne w Europie, wysokie obciążenia regulacyjne i nakłady inwestycyjne przekładające się na presję na rentowność, na polskim rynku bankowym docelowo pozostanie około 4-6 najsilniejszych banków, ocenia prezes Banku PEKAO Michał Krupiński w rozmowie z ISBnews. PEKAO koncentruje się obecnie na transformacji operacyjnej i realizacji strategii 2020. Jednocześnie przygląda się trendom konsolidacyjnym na rynku bankowym w Polsce i nie wyklucza swojego udziału w dalszej konsolidacji sektora po zakończeniu transformacji operacyjnej.

 • Paradoks wzrostów po złych informacjach. W Warszawie odbija m.in. JSW i PGNiG

  Kurz po negatywnym wyroku TSUE opadł i dziś notowania 11 z 14 obecnych na GPW banków rosną. Jednak prawdziwy paradoks obserwujemy za oceanem, gdzie kolejne fatalne dane makro stały się pretekstem... do wzrostów cen akcji.

 • 4 najciekawsze roszady w akcjonariatach spółek z GPW

  Wrzesień na GPW to nie tylko kolejna porcja wezwań, przymusowych wykupów czy buy backów. W końcówce lata do gry włączyły się grube ryby światowej finansjery. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR