Komu bić brawo, a kogo wygwizdać po wynikach kwartalnych

Wyniki kwartalne są lepsze od oczekiwań. Brak reakcji oznacza pełnię bessy, albo dyskontowanie znacznego pogorszenia się sytuacji w drugiej połowie roku. Gdy wrócą wzrosty, jako pierwsze wystrzelą tanie spółki o mocnych fundamentach. StockWatch.pl sprawdził kto dzięki dobrym raportom stoi na początku kolejki, a kto przesunął się na tył.

Na wtorek przypadła kulminacja publikacji raportów za I kwartał. Lwia część już za nami i czas na pierwsze podsumowania. Powierzchowna ocena jest lepsza niż na to wskazuje zachowanie giełdowych notowań, które wydają się dyskontować totalny kryzys i straty. Tymczasem spółki w większości zarabiają.

Czekając na formalne zakończenie sezonu, które pozwoli prześwietlić cały rynek pokazując go na liczbach, StockWatch.pl przyjrzał się już opublikowanym wynikom szukając gwiazd. Sporo spółek zaprezentowało się z dobrej strony, a negatywnych niespodzianek jak na razie było tylko kilka. Inwestorzy zastanawiają się dlaczego na giełdzie jest tak źle, skoro w spółkach jest dobrze. >> Co takiego czeka nas w przyszłości skoro od strony technicznej >> giełda znów na krawędzi, a indeks WIG20 jest bliski runięcia o 30 proc.

– Sporo wyników było zgodnych z oczekiwaniami. Niewiele spółek rozczarowało, zdecydowanie więcej zaskoczyło pozytywnie. Niemniej w II kwartale wyniki znajdą się pod presją makro i oczekiwałbym słabszych wyników w ujęciu kw/kw. – mówi Michał Marczak, dyrektor działu analiz DI BRE Banku.

StockWatch.pl zapytał ekspertów z biur maklerskich o spółki, które pokazały pozytywnie zaskoczyły wynikami. Analitycy mieli zdecydowanie mniej problemów ze wskazaniem pozytywnych przykładów niż tych negatywnych.

Na pewno było w czym wybierać wśród przedstawicieli branży chemicznej. Po raz kolejny sektor potwierdził, że jest w świetnej kondycji. W tym roku indeks branżowy WIG-Chemia zachowywał się najlepiej i nie jest to dziełem przypadku. Jednak analitycy chwaląc spółki jednocześnie ostrzegają, że buduje to wysoką bazę na kolejne okresy, którą ciężko będzie dalej śrubować. Niemniej dobre wyniki dają podstawę do wytypowania faworytów sezonu. >> Chemia po wybitnym kwartale chce zaatakować nowe szczyty.

– Na pewno wyróżniłbym Azoty Tarnów oraz Puławy. Zwłaszcza podobają mi się wyniki tej drugiej spółki. Puławy pokazały najlepszy wynik w historii firmy. Dobrze wypadła działalność nawozowa oraz sprzedaż produktów chemicznych. Do tego należy dodać, że pokazała bardzo ładny cash flow. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że w drugim kwartale wyniki w ujęciu r/r mogą być słabsze. Wpływ na to powinny mieć wyższe koszty gazu oraz niższe marże na sprzedaży produktów chemicznych. – uważa Łukasz Prokopiuk, analityk DM IDMSA.

>> Przemysł chemiczny okazał się mocnym punktem rynku >> Skład sektora oraz codziennia aktualizowane wskaźniki cenowe spółek znajdziesz i porównasz w serwisie.

Spowalniająca gospodarka w Polsce i na świecie rodzi obawy o stan naszych firm przemysłowych. Tymczasem w tym sektorze sypnęło miłymi niespodziankami. W odpowiedzi na rynku pojawiły się pozytywne reakcje, podobnie jak to miało miejsce przy publikacji raportów spółek chemicznych.

Spółki przemysłowe mimo słabszej koniunktury gospodarczej pokazały dobre wyniki z perspektywą na dalsze ich utrzymanie. Wyróżniłbym tu Impexmetal. Poprawa wolumenów na blachach aluminiowych dobrze wróży na przyszłość. Doceniłbym także spółki węglowe – Bogdankę oraz JSW. Obie zaprezentowały wyniki wyraźnie powyżej oczekiwań rynkowych. – wymienia Michał Marczak.

Jednak największe emocje towarzyszyły oczekiwaniu na wyniki spółek budowlanych. Branża, która boryka się z dużymi problemami płynnościowymi głównie w związku z nierentownymi kontraktami drogowymi, została silnie przeceniona przez rynek. To budziło zaniepokojenie o wyniki za I kwartał, ale ostatecznie okazało się, że ani rewelacji ani dramatu nie było. Ponownie na wysokości zadania stanął Budimex. Natomiast raport Polimeksu pokazał, że obawa o stan zysków spółki była mocno przesadzona.

– Wyniki tej spółki zaskoczyły pozytywnie. W Polimeksie zwróciłbym uwagę na niższe koszty w ujęciu r/r. Pomogło to pokazać wyższy od oczekiwań zysk operacyjny oraz netto. Jeśli spółka będzie w stanie utrzymać w ryzach koszty, to będzie to pozytywna informacja dla wyników kolejnych kwartałów. Należy jednak pamiętać o ujemnym cash flow operacyjnym. Najwcześniej przepływy z działalności operacyjnej mogą poprawić się w IV kwartale. – podkreśla Robert Maj, analityk KBC Securities.

Drugą parzącą inwestorów branżą są deweloperzy. Ten sektor był ostatnio również mocno dołowany z powodu obaw o przyszłość.

– Zwróciłbym uwagę na branżę deweloperską, dla której prognozy były kiepskie. W branży siadło, ale nie aż tak mocno jak wcześniej oczekiwano. – mówi analityk DI BRE Banku.

W ocenie analityków warto też zwrócić uwagę na PGE, przedstawiciela sektora energetycznego. Na uwagę zasługuje dobry wynik EBIT, a także rysująca się ostatnio perspektywa wysokiej dywidendy, której stopa może przekroczyć nawet 10 proc. Była o tym mowa już wcześniej. >> Jest napięcie w nowych rekomendacjach dla spółek energetycznych.

– PGE pokazała wyniki powyżej konsensusu. Operacyjnie bardzo dobrze wygląda segment wytwarzania prądu, gdzie wynik rośnie dwucyfrowo. To głównie zdecydowało o lepszym wyniku operacyjnym. Trzeba jeszcze pamiętać, że wynik netto był wspierany transakcjami jednorazowymi. Do tego rynek może oczekiwać wyższej wypłaty dywidendy niż zapowiadał zarząd, po tym jak sąd podtrzymał zakaz przejęcia Energi. Wcześniej zarząd rekomendował 1,32 zł na akcję, w mojej ocenie może to być nawet 2 zł. – zaznacza analityk KBC Securities.

Na tym nie koniec listy wyróżnionych. Pochlebne recenzje zbierają producenci aparatury pomiarowej. Spółki z tego sektora nie bacząc na gospodarcze przeciwności losu są w stanie w kolejnym kwartale śrubować wyniki.

– To pozytywnie wyróżniająca się branża. Na razie nie widać w tym sektorze sygnałów odwrócenia pozytywnych trendów. Spółkom pomaga ekspozycja na wschód, gdzie osiągają najwyższe dynamiki sprzedaży. Należy też pamiętać, że są to firmy technologiczne, innowacyjne mające własne produkty, co zapewnia im wysokie marże. Do tego płacą dywidendę, a Aplisens i Sonel mają wysoki stan gotówki. Warto podkreślić, iż Aplisens kwartał po kwartale (w ujęciu rocznym) systematycznie poprawia wyniki. Praktycznie spółka nie miała kwartału, w którym spadałyby zyski. W Sonelu na podkreślenie zasługuje dwanaście z rzędu kwartałów, w których rosły przychody. Kolejny przedstawiciel branży, czyli Apator opublikuje wyniki dziś po sesji, ale można oczekiwać, że będą one rekordowe jak na I kwartał. – uważa Michał Sztabler, analityk Trigon DM.

Jednak analitycy nie ze wszystkich wyników są zadowoleni. W negatywnym kontekście wymieniany jest PKN Orlen, który w I kwartale zanotował wyraźny spadek zysku operacyjnego i jednocześnie wynik słabszy od konsensusu.

– Oczekiwałem lepszych wyników po PKN Orlen. Prawdziwy wynik działalności rafineryjnej okazał się dużo słabszy niż wynikało to z modelowych marż. Na słabszych rezultatach zaważyła wysoka cena ropy, której nie dało się w pełni przełożyć na wyższe ceny produktów oraz koszty związane z biokomponentami. – ocenia Łukasz Prokopiuk.

O stratach netto poinformowała też Netia – rynek spodziewał się kilkumilionowego zysku netto. Zastrzeżenia pojawiły się także do wyników największego przedstawiciela branży telekomunikacyjnej. >> Po trzech dobrych kwartałach znów pojawił się ujemny wynik netto. >> Netia znów na stratach, czaruje wznowieniem skupu akcji.

– Słabe wyniki pokazały giełdowe telekomy – Netia oraz Telekomunikacja Polska. Na wyniki w tym sektorze przekłada się spowolnienie gospodarcze. Rynek internetu się nasycił, a klienci obniżając swoje koszty decydują się na rezygnacje z usług telefonii stacjonarnej. – dodaje Michał Marczak, dyrektor działu analiz DI BRE Banku.

>> W serwisie znajdziesz przygotowywane na bieżąco najnowsze >> analizy raportów i sprawozdań finansowych wybranych spółek z całego rynku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o apator, aplisens, bogdanka, impexmetal, jsw, netia, PGE, PKNOrlen, Polimexms, Pulawy, sonel, tpsa)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR