Legimi notuje blisko dwukrotny wzrost liczby aktywacji darmowego okresu próbnego abonamentu

Omawiane walory:

Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi, rozmawia z redakcją StockWatch.pl o wpływie epidemii koronawirusa na wzrost zainteresowania ebookami oraz sytuacji finansowej spółki.

(Fot. mat. prasowe)

Pandemia koronawirusa to olbrzymie wyzwanie dla całej gospodarki. Wiele firm musiało przeorganizować swój biznes i przejść np. na pracę zdalną. Jak w Legimi przebiegł ten proces i jak obecnie funkcjonuje spółka?

Mikołaj Małaczyński: Już od blisko trzech tygodni wdrażaliśmy możliwość elastycznej pracy zdalnej. Dodatkowo w naszym biurze w Poznaniu wprowadziliśmy specjalne środki higieny. Ograniczyliśmy także spotkania zewnętrzne i wyjazdy służbowe. Kładziemy też nacisk na zaangażowanie i świadomość ze strony pracowników, aby korzystali z pracy zdalnej również po upływie dwutygodniowej kwarantanny społeczeństwa, co w naszej ocenie będzie równie ryzykownym i ważnym okresem, co trwający obecnie. Legimi jest spółką informatyczno-technologiczną, dlatego równie sprawnie działamy na home office.

Wiele się mówi o tym, jak ludzie spędzają czas wolny w okresie społecznej kwarantanny. Jedną z popularnych opcji są oczywiście książki, o czym przekonało się Legimi notując wzrost aktywacji darmowego okresu próbnego. Jak mocno wzrosło zainteresowanie ofertą i jakie jest przełożenie tego na sprzedaż płatnych abonamentów?

Zgadza się w ostatnich dniach odnotowaliśmy znaczny, blisko dwukrotny, wzrost liczby aktywacji darmowego okresu próbnego abonamentu Legimi. Powodem oczywiście jest masowe przebywanie dorosłych i dzieci w domach, co sprzyja sięganiu po cyfrową formę rozrywki, w tym naszą usługę. Jest jednak zbyt wcześnie, żeby oszacować wpływ większego zainteresowania platformą Legimi na sprzedaż płatnych abonamentów.

Czy taki sam wzrost zainteresowania ofertą spółki widać także na rynku niemieckim? Jak to wygląda u naszych zachodnich sąsiadów?

Również widzimy wzmożone zainteresowanie ofertą, szczególnie w platformie Readfy, której jesteśmy właścicielem. Przypomnijmy, że Readfy działa w modelu freemium, czyli za czytanie nie płacimy pieniędzmi, lecz swoim czasem – oglądając co pewien czas reklamy.

Jak wygląda podział sprzedaży między e-booki i audiobooki?

Takich danych nie możemy ujawnić, ale warto przypomnieć, że Legimi od początku swojej działalności skupia się przede wszystkim na czytaniu – na e-czytnikach, tabletach, smartfonach. Synchrobooki, czyli format audio powiązany z ebookiem wprowadziliśmy znacznie później. W przewadze jest czytelnictwo ebooków.

Koronawirus to z Pana perspektywy bardziej szansa czy ryzyko dla Legimi? Z jednej strony mamy wzrost zainteresowania ofertą, ale z drugiej spółka jest mocno uzależniona od finansowania obligacjami. Zawirowania na tym rynku już dały o sobie znać. W tym tygodniu windykacyjny Kruk zawiesił ofertę, co można odczytać jako sygnał, że inwestorzy nie palą się do inwestowania.

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest dynamiczna i na bieżąco jest przez nas analizowana. Myślę, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by oceniać jej bezpośredni wpływ na działalność Legimi w długim terminie. W przypadku rynku długu pozostajemy optymistami i podtrzymujemy nasze wcześniejsze ustalenia, co do wieloletniego planu emisji obligacji korporacyjnych, które mogą stanowić wciąż atrakcyjny instrument dla inwestorów indywidualnych. Warto by było przypomnieć czytelnikom serwisu StockWatch.pl główne założenie tego programu, przede wszystkim chcemy wydłużać nasze zobowiązania, aby podnosić swój rating i doprowadzić do bankowalności długu.

Jak wygląda harmonogram najbliższych wykupów obligacji Legimi? Skąd będą pochodzić środki na spłatę?

Najbliższy wykup w kwocie 271 tys. zł będzie miał miejsce pod koniec czerwca br. Warto podkreślić, że Legimi zrealizowało ponad 20 emisji obligacji i wszystkie wykupywało w terminie. Dodatkowo jesteśmy spółką dochodową, z prognozowaną na ten rok wartością EBITDA w kwocie 4,6 mln zł. Oceniamy więc, że dysponujemy odpowiednimi wariantami na przyszłą obsługę zadłużenia.

Dziękujemy za rozmowę.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT legimi, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Legimi z 7,4 mln zł przychodów w II kwartale 2020

  W II kwartale przychody LEGIMI urosły o ponad 111 proc. rdr. do 7,4 mln zł, a liczba abonentów zwiększyła się o 73 proc. rdr. i wyniosła na koniec II kw. 69,1 tys. Ubiegły kwartał to także specyficzny czas, ze względu na pandemię COVID-19, który, w przypadku LEGIMI, odcisnął swoje piętno na zwiększonych kosztach bezpośrednich zakupu licencji i tym samym obniżył rentowność spółki.

 • Legimi pozyskało z publicznej oferty obligacji serii Z ponad 2 mln zł

  LEGIMI przydzieliła 2.123 obligacji serii Z o łącznej wartości emisyjnej 2,123 mln zł. Pozyskane środki posłużą refinansowaniu zadłużenia oraz rozwojowi i promocji LEGIMI 3.0 na rynku niemieckim i polskim.

 • Trwa publiczna emisja obligacji Legimi

  LEGIMI oferuje dwuletnie obligacje, z rocznym oprocentowaniem na poziomie 6,75 proc. Zapisy można składać od 1 do 15 lipca włącznie. Spółka zamierza pozyskać 2,5 mln zł, które przeznaczy na rozwój i promocję LEGIMI na rynku niemieckim oraz refinansowanie zadłużenia. Zapisy można składać na stronie spółki.

 • Legimi przyjęło program emisji obligacji na lata 2019-2021

  LEGIMI przyjęło program emisji obligacji na lata 2019-2021, zgodnie z którym będzie zmniejszać poziom zadłużenia obligacyjnego, a maksymalna wartość wyemitowanych i niewykupionych obligacji wyniesie nie więcej niż 9 mln zł. Pierwszą emisję w ramach uchwalonego programu spółka chce przeprowadzić jeszcze w III kw. br.

 • Legimi zarejestrowało przejęcie niemieckiej spółki Readfy

  LEGIMI zarejestrowało w niemieckim rejestrze przedsiębiorców nabycie 100 proc. udziałów w spółce Readfy GmbH.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR