Lekkie wzrosty na GPW, gorąco na JSW, Ursusie i CD Projekcie

Omawiane walory: , , ,

Wtorkowa sesja upływa pod znakiem niewielkich wzrostów głównych indeksów. Na krótkiej liście przecenianych spółek pierwsze miejsca należą do JSW, Ursusa i CD Projektu.

Źródło: ATTrader.pl

Dziś warszawskie indeksu praktycznie stoją w miejscu, ale przy ulicy Książęcej jest ciekawiej niż na wielu innych sesjach. O godzinie 12:32 indeks WIG20 miał wartość 2.294 pkt. (+0,5 proc.), WIG 59.155 pkt. (+0,4 proc.), mWIG40 4.020 pkt. (+0,3 proc.), a sWIG80 11.556 pkt. (+0,12 proc.). Gorąco za to jest na wielu spółkach. W tym głównie na JSW, KGHM, Ursusie i CD Projekt.

Akcje JSW tanieją o 6 proc. do 45,80 zł, tym samym przełamując majowe minima (46,72 zł) i są dziś najtańsze od 3 lat. Od początku roku notowania węglowej spółki spadły o 31,7 proc., tracąc od szczytu z początku 2018 roku już ponad 58 proc. Główną przyczyną przeceny JSW, podobnie jak wcześniejszego rajdu w górę w latach 2016-2017, są zmiany cen węgla. Dodatkowo spółce rosną koszty wydobycia surowca. W 2018 roku podskoczyły one o 23 proc. w skali roku, wobec wzrostu przychodów o 10,5 proc. i spadku zysku netto o 31,6 proc.

Tym razem impulsem do wyprzedaży akcji jest odwołanie Daniela Ozona z funkcji prezesa, co spowodowało protest wśród pracowników. Przypomnijmy, że już wcześniej próbowano odwołać Ozona, który słynie z niechęci do angażowania spółki w kosztowne projekty rządowe (np. Elektrownia Ostrołęka), niezwiązane z core biznesem JSW.

Rada Nadzorcza delegowała swojego członka Roberta Małłka do pełnienia funkcji prezesa JSW, rozpisując pod koniec maja konkurs na stanowisko prezesa firmy i czterech jego zastępców.
Sytuacja na wykresie akcji JSW nie nastraja optymistycznie. Zwrot w pierwszych dniach czerwca z okolic 55 zł i dzisiejsze wybicie poniżej majowego minimum sugerują, że miesięczne wzrostowe odbicie właśnie się zakończyło. Tym samym otwarta została droga nawet do 40,40-42,00 zł, gdzie silne wsparcie tworzy luka hossy z września 2016 roku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W jeszcze gorszej sytuacji są posiadacze akcji Ursusa. Wczoraj spółka poinformowała, że konsorcjum Ursus Bus, w skład którego wchodzi Ursus, zostało przez NCBiR wykluczone z przetargu na „opracowanie i dostawę typoszeregu innowacyjnych pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego”. Każdy kto bliżej przygląda się spółce, nie powinien tym faktem być zaskoczony. Niemniej jednak akcje tracą dziś 13,7 proc. i spadają do 0,91 zł, wybijając się dołem z ponad miesięcznej konsolidacji, co otwiera im drogę w kierunku listopadowego dołka na poziomie 0,72 zł.

W indeksie WIG20 na drugim krańcu giełdowej tabeli, w kontrze do notowań JSW, znalazły się akcje KGHM-u. Drożeją one o 2,45 proc. do 97,78 zł, czym mocno wyróżniają się na tle innych spółek. Są też najdroższe od ponad miesiąca, próbując opuścić górą lekko wzrostowy kanał trendowy (93-97,70 zł). Obserwowany skok notowań jest pochodną wzrostu cen miedzi na świecie, które wróciły powyżej 5.900 dolarów za tonę, wykonując w piątek zwrot z dołków z sierpnia 2018 roku i stycznia br. O ile ten zwrot był zwykłą korektą techniczną, to już dzisiejszy skok notowań jest efektem nadziei związanych z zapowiedzią zwiększenia przez Chiny finansowania projektów infrastrukturalnych, co może mieć wpływ na koniunkturę w Państwie Środka i popyt na samą miedź.

CD PROJEKT – analiza techniczna na życzenie abonentów >>> KLIKNIJ

Obserwując to co dzieje się we wtorek na GPW nie sposób pominąć gwiazdy poniedziałkowej sesji, czyli CD Projektu. Po wczorajszym wzroście o 4,1 proc. i nowych historycznych szczytach, część inwestorów postanowiła zrealizować zyski. Akcje tanieją o 2,7 proc. do 222,40 zł. Sentyment do spółki wciąż jednak pozostaje dobry, a układ sił na wykresie, dopóki kurs na trwałe nie wróci poniżej 220 zł, sugeruje kontynuację wzrostów w przyszłości.

Warto odnotować, że weekendowa konferencja okazała się marketingowym strzałem w dziesiątkę. Cyberpunk w przedsprzedaży od wczoraj jest numerem 1. na liście światowych bestsellerów na platformie Steam. Spółka korzystając z fali zainteresowania CD Projekt obniżył ceny wcześniejszych produkcji. I tak po o 70-proc. przecenie Wiedźmin 3 Dziki Gon w wersji Game of the Year Edition zajmuje 2. pozycję na Steam, a Thronebreaker (który wcześniej sprzedawał się przeciętnie) po 50-proc. przecenie jest na 8. pozycji.

W TOP10 globalnych bestsellerów Steam są aż 4 polskie gry. Źródło: Steam

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, jsw, kghm, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR