Małe i średnie spółki przejmują pałeczkę, wzrosty na Dino Polska i Newagu

Omawiane walory: , , , ,

Piątek przynosi zmianę liderów na GPW. Indeks WIG20, mimo kontynuacji rajdu przez LPP, koryguje wczorajsze mocne wzrosty. Inwestorzy realizują zyski na dużych spółkach, jednocześnie kupują te najmniejsze, co winduje sWIG80 do najwyższego poziomu od połowy października.

Marcin Kiepas

Początek piątkowej sesji na giełdzie w Warszawie przynosi zmianę liderów. Inwestorzy realizują duże zyski na blue chipach, jednocześnie kupując akcje spółek małych. Po godzinie notowań indeks WIG20 tracił 0,2 proc., po tym jak w czwartek wzrósł aż o 2,84 proc., co było największym jego skokiem w górę od 25 stycznia 2017 roku (+3,28 proc.). Jednocześnie większym zainteresowaniem cieszą się spółki małe i średnie. Indeks sWIG80 rośnie o 0,89 proc. do 14.861,06 pkt. i testuje dziś najwyższe poziomy od połowy października, zyskując już od listopadowego dołka łącznie ponad 8 proc. mWIG40 zaś rośnie o 0,16 proc. do 4.931,78 pkt. i jest na poziomie lokalnego szczytu z listopada.

Utrzymujące się dobre nastroje na światowych giełdach, a także publikowane w drugiej połowie dnia dane z USA, mogące te nastroje dodatkowo poprawić, każą dziś oczekiwać nie tylko dodatnich wyników na sWIG80 i mWIG40, ale również zakończenia realizacji zysków na WIG20. W krótkim terminie perspektywy dla polskiego rynku akcji są dobre. Tak samo w długim. W średnim zaś największym zagrożeniem jest potencjalna korekta na globalnych giełdach. >> Zobacz także: Czy na giełdę zawitał tzw. efekt stycznia?

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się nowymi rekordami. Indeks S&P500 zamknął dzień wzrostem o 0,4 proc., Nasdaq Composite o 0,18 proc., a DJIA o 0,61 proc. Ten ostatni pierwszy raz w historii przekroczył poziom 25 tys. pkt. Tymczasem dokładnie rok wcześniej, w styczniu 2017 roku, inwestorzy ekscytowali się przełamaniem bariery 20 tys. pkt. W czwartek wzrosty napędzały przede wszystkim dobre dane z tamtejszego rynku pracy. W grudniu, jak wynika z opublikowanego raportu ADP, zatrudnienie w sektorze prywatnym nieoczekiwanie wzrosło o 250 tys., przekraczając o 59 tys. rynkowe prognozy.

Dobre nastoje przeniosły się do Azji, gdzie większość tamtejszych giełd zakończyła dzień zwyżką. W tym giełda w Tokio. Indeks Nikkei wzrósł o 0,9 proc. i jest najwyżej od 26 lat. Akcje drożeją też dziś rano na większości europejskich parkietów.

W indeksie WIG20 w dalszym ciągu pozytywnie wyróżniają się akcje LPP, których cena przekroczyła barierę 10.000 zł i w szczytowym momencie sięgnęła rekordowych 10.190 zł. Po godzinie handlu za jedną trzeba zapłacić 10.030 zł, czyli o 0,4 proc. więcej niż w czwartek. Układ sił na wykresie tej odzieżowej spółki sugeruje, że notowania na dłużej mogą zagościć powyżej poziomu 10.000 zł.

notowania

W WIG20 dobrze radzi sobie także CCC (+1,8 proc.), Tauron (+1,6 proc.) i Energa (+1,5 proc.). Wczorajsze mocne wzrosty zaś koryguje BZ WBK (-2 proc.), JSW (-1 proc.) i Pekao SA (-1 proc.).

>> Zobacz analizę techniczną akcji JSW

Wśród małych spółek, gdzie obecnie zdecydowanie koncentruje się popyt, prym wiedzie Newag. Akcje spółki drożeją o 9,15 proc. w reakcji na informację, że dostarczy ona 20 lokomotyw elektrycznych dla PKP Intercity. Ponadto wyróżnia się jeszcze Enter Air (+7,8 proc.), MLP Group (+6,8 proc., niestety przy śladowym obrocie), Bank Ochrony Środowiska (+5,8 proc.) oraz GetBack (+4,1 proc.).

W indeksie mWIG40 liderami wzrostów jest Polimex-Mostostal (2,9 proc.), LiveChat (+1,7 proc.), Amica (+1,5 proc.) i Boryszew (+1,5 proc.). Podczas gdy liczącej 13 spółek grupie spadkowiczów przewodzi Grupa Azoty (-1,95 proc.) i Robyg (-1,1 proc.). Ta ostatnia firma poinformowała dziś, że w przychodach za 2017 rok uzna sprzedaż 2.100 lokali. To mniej niż zarząd deweloperskiej spółki szacował na początku kwietnia ub.r., gdy wskazywał na 2.500 lokali.

Warto też zwrócić uwagę na akcje Dino Polska. Drożeją one o 0,5 proc. do 82 zł, pozostając blisko historycznych rekordów z ostatnich dni (82,30 zł). Operator sieci supermarketów poinformował, że w IV kwartale 2017 roku uruchomił 57 sklepów. To jest prawie 39 proc. wszystkich sklepów uruchomionych w ubiegłym roku. Obecnie sieć Dino liczy 775 marketów, a celem strategicznym jest powiększenie jej do 1.200 placówek do końca 2020 roku.

O 5 proc. do 1,14 zł tanieją dzisiaj akcje Redanu. Przecena to efekt słabych danych sprzedażowych. Firma poinformowała, że w grudniu jej przychody spadły o 1 proc. rok do roku do 73 mln zł, zaś w całym roku obniżyły się o 0,7 proc. do 615 mln zł.

Mapa rynku – stan na godzinę 10:30. Źródło: ATTrader.pl

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Piątkowe kalendarium bogate w odczyty makro

Rano inwestorzy poznali m.in. listopadowe dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Zanotowała ona skok o 2,3 proc. w relacji miesięcznej, przekraczając tym samym rynkowe prognozy na poziomie 1 proc.

O godzinie 11:00 Eurostat opublikuje wstępne szacunki grudniowej inflacji HICP dla całej strefy euro (prognoza: 1,4 proc. r/r) i listopadowej inflacji PPI (prognoza: 2,5 proc. r/r), co będzie analizowane w kontekście przyszłych decyzji Europejskiego Banku Centralnego (ECB) ws. polityki monetarnej. Dane te mogą również mieć wpływ na notowania wspólnej waluty, co z kolei może już mieć bezpośredni wpływ na nastroje na giełdach we Frankfurcie i Paryżu.

Kluczowe dane w dniu dzisiejszym zostaną jednakże opublikowane dopiero po południu. Będzie to cała seria raportów makroekonomicznych z USA. Tą najważniejszą publikacją będą grudniowe dane o kondycji tamtejszego rynku pracy. Ujrzą one światło dzienne o godzinie 14:30. Oczekuje się, że stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 4,1 proc., zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrośnie o 190 tys., a roczna dynamika płacy godzinowej utrzyma się na poziomie 2,5 proc. Im niższe bezrobocie, wyższe zatrudnienie (na lepszy od oczekiwań wynik wskazuje wczorajszy raport ADP) i wyższe płace, tym lepsze będą nastroje na Wall Street (umocnić powinien się też dolar). Rozczarowujące dane mogą zaś stać się pretekstem do realizacji zysków, co pośrednio też uderzyłoby w GPW.

O godzinie 14:30 inwestorzy poznają jeszcze amerykańskie dane nt. bilansu handlowego (prognoza: -49,5 mld USD). Kolejny wysyp danych będzie zaś miał miejsce o godzinie 16:00. Wówczas zostanie opublikowany indeks ISM dla sektora usług za miesiąc grudzień (prognoza: 57,6 pkt.) oraz listopadowe raporty nt. zamówień w przemyśle (prognoza: 1,1 proc. M/M) i zamówień na dobra trwałe (prognoza: 1,3 proc. M/M).

Mając na uwadze, że w ostatnim czasie większość amerykańskich raportów pozytywnie zaskakuje, a także uwzględniając trend wzrostowy na Wall Street, obecnie większe jest prawdopodobieństwo tego, iż powyższa seria danych stanie się pretekstem do ustanowienia kolejnych rekordów przez indeksu w USA, niż do realizacji zysków.

Tym samym dzisiejsze publikacje powinny pozytywnie wpłynąć na nastroje na GPW, wspierając warszawskie indeksy w drugiej połowie dnia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dinopl, lpp, newag, redan, robyg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Piątek należy do maluchów, w grze Biomed, CI Games, T-Bull

  Mniejsze spółki z Biomed-Lublin na czele, absorbują prawie całą uwagę inwestorów i sprawiają, że piątkowa sesja na warszawskim parkiecie jest interesująca. Wśród giełdowych tuzów najbardziej gorącą spółką jest odreagowujące spadki LPP.

 • Dino Polska otworzyło 84 nowe sklepy w I półroczu

  Dino Polska otworzyło w okresie od stycznia do końca czerwca br. 84 nowe sklepy wobec 81 rok wcześniej.

 • mWIG40 i sWIG80 na plusach, Gazprom funduje wzrosty PGNiG

  Mocne zakończenie kwartału na Wall Street i dobre dane z europejskiej gospodarki nie są dostateczną zachętą do mocnych zakupów akcji na GPW. Owszem więcej spółek drożeje niż tanieje, ale atmosfera na rynku jest typowo wakacyjna. Emocje wywołuje tylko PGNiG i kilka mniejszych spółek.

 • Gra o dowiezienie świetnych wyników, gorąco na CD Projekcie i LPP Początek piątkowej sesji upływa pod znakiem przeciągania liny na głównych indeksach. Jest jednak spora szansa, że nastroje w drugiej części dnia się poprawią, a warszawskie indeksy wyjdą na plus. Przed nami ostatnie dni udanego kwartału, co oznacza, że zarządzający funduszami będą robić wszystko, by dowieźć wyniki do końca miesiąca.
 • WIG20 próbuje odrabiać straty, w grze Biomed-Lublin i Harper Hygienics

  Od spadków wszystkich indeksów rozpoczęła się czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie. Pretekstem sprzedaży akcji jest powrót obaw przed drugą falą zachorowań na COVID-19, co wczoraj sprowokowało mocną wyprzedaż na Wall Street. Ten sam temat winduje natomiast akcje spółek Harper Hygienics i Biomed Lublin.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR