StockWatch.pl

Mocne wzrosty na giełdach po danych z USA, w grze Synthos i Hawe

Omawiane walory: , , , , , , , , , ,

Świetny odczyt ISM dla sektora usług w USA oraz gołębi wydźwięk minutek z czerwcowego posiedzenia FOMC zmieniły nastroje wśród inwestorów o 180 stopni. W czwartek główne indeksy giełd w Europie świecą na zielono. Jednym z najmocniejszych punktów jest WIG20, który w południe rośnie ponad 2 proc.

Grunt pod czwartkowe wzrosty na europejskich rynkach akcji przygotował wczorajszy zwrot na Wall Street. Początkowo karty na amerykańskich parkietach rozdawała strona podażowa, ale publikacja indeksu ISM z sektora usług za czerwiec (56,5 vs oczekiwane 53,3) diametralnie zmieniła układ sił. Odczyt okazał się tak mocny, że przekroczył nawet najbardziej optymistyczną prognozę z konsensusu Bloomberga, zaś miesięczny wzrost okazał się największy od lutego 2008 roku. W kolejnych godzinach apetyt na akcje zaostrzyła publikacja minutes z ostatniego posiedzenia FOMC. W rezultacie S&P 500 zakończył czwartkową sesję na ponad 0,5 proc. plusie.

W czwartek giełdy w Europie są na mocnych plusach. W południe niemiecki DAX rośnie o 0,9 proc., a francuski CAC 40 i brytyjski FTSE 100 zyskują po ok. 1,5 proc. Środową przecenę z nawiązką odrabia warszawski parkiet. Najmocniej rośnie WIG20 (ok. +2 proc.). Co ważne, indeks wrócił ponad poziom 1.700 punktów. W gronie blue chipów tylko dwie spółki są dzisiaj na minusie (Asseco Poland, Enea), za to aż pięć może pochwalić się ponad 3-proc. wzrostami: Eurocash, Pekao, KGHM, PGE i PZU. Nieco mniejszą skalę wzrostów obserwujemy w segmentach małych i średnich spółek. O godzinie 12:00 wartość handlu na całym rynku przekroczyła 290 mln zł, co jest wynikiem zbliżonym do wczorajszego o tej samej porze.

– Wiele wskazuje na to, że obrona tegorocznych minimów na razie się powiedzie, a to bardzo dobry sygnał. Okolice 1.640 pkt. są bardzo ważnym punktem na mapie notowań WIG20. Na razie popadanie w przesadny optymizm nie ma sensu, ponieważ sytuacja na rynku globalnym jest napięta, a i na naszym rynku nadal nie znamy szczegółów wielu projektów. GPW może mieć jednak swoje pięć minut – jeśli nie zobaczymy drugiej fali uderzeniowej po referendum, to rynki wschodzące mogą korzystać na fali odsunięcia oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych w USA. – komentuje Mateusz Adamkiewicz, analityk HFT Brokers Dom Maklerski SA.

wig20

W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na odczyty dotyczące amerykańskiego rynku pracy: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (14:30) oraz raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA w czerwcu (14:15). Konsensus zakłada wzrost o 160 tys. >> Zobacz także: Na co zwrócić uwagę w dzisiejszym kalendarzu?

W kraju szeroko komentowanym wśród inwestorów tematem jest uchwalona przez Sejm ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej. Nowe regulacje zakładają dwie stawki: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku będzie wynosić 204 mln zł. Według spekulacji Pulsu Biznesu, organizacja EuroCommerce może zaskarżyć nowy podatek do Komisji Europejskiej.

– Zaskarżenie procedowanej ustawy zwiększa fakt, iż opodatkowanie ma charakter progresywny. EuroCommerce składało skuteczną skargę do KE w przypadku wprowadzenia progresywnego podatku od handlu detalicznego na Węgrzech. – zwraca uwagę Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers.

Kolejnym gorącym tematem jest zatrzymanie przez prokuraturę krajową Krzysztofa K., wieloletniego współpracownika jednego z najbogatszych Polaków, Michała Sołowowa. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli też siedzib spółek, w których Krzysztof K. zajmował kluczowe stanowiska i funkcje: Echo Investment, Synthos i Barlinek. Z dostępnych informacji wiadomo, że działania funkcjonariuszy Biura dotyczyły m.in. udzielania dotacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rzecz spółek i zarzutów o charakterze korupcyjnym. W czwartek notowania Echo i Synthosu zyskują odpowiednio 0,2 proc. i 3,1 proc.

Po około dwumiesięcznej przerwie spowodowanej zawieszeniem za brak raportu finansowego do handlu powróciły akcje Hawe. W czwartek kurs akcji telekomu spada ponad 24 proc. Kilka dni wcześniej spółka poinformowała, że warszawski Sąd Rejonowy wydał postanowienie o umorzeniu postępowania sanacyjnego Hawe.

Ostrą przecenę po informacji o odpisach na kwotę 55 mln zł i odwołaniu prognozy finansowej zalicza dzisiaj Polenergia (-10 proc.). Źródłem odpisów są nowe regulacje prawne w zakresie farm wiatrowych. Odpisy obciążą wynik operacyjny i zostaną uwzględnione w sprawozdaniu za I półrocze 2016 r. Publikację zaplanowano 10 sierpnia. >> Czytaj więcej

Mapa rynku - stan na godzinę 11:50. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 11:50. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT assecopol, echo, Enea, eurocash, hawe, kghm, Pekao, pep, PGE, PZU, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PZU ubezpieczy wynajmujących i najemców

  Awarie, dewastacje oraz zalegający z czynszem lokatorzy to jedne z najczęściej występujących ryzyk związanych z wynajmem mieszkania. PZU przygotował specjalne ubezpieczenie, które ma zapewnić spokojny sen wynajmującym i najemcom. Polisa gwarantuje wynajmującemu m.in. ochronę czynszu do 9 tys. zł.

 • Jest nowe porozumienie ws. brexitu, w grze Klabater i Echo Investment

  Nowe porozumienie ws. brexsitu nieco ożywiło handel na europejskich giełdach i w drugiej połowie dnia może przynieść większe wzrosty również w Warszawie. Pierwsza połowa sesji upłynęła pod znakiem drożejących banków i taniejących koncernów energetycznych. W centrum uwagi było też JSW, Ergis, ECHO Investment i Klabater.

 • Echo Investment będzie miało nowego większościowego akcjonariusza

  ECHO Partners B.V. zawarło wstępną umowę sprzedaży na rzecz węgierskiego dewelopera wszystkich udziałów w Lisala sp. z o.o., która jest właścicielem większościowego pakietu akcji ECHO Investment.

 • Lekkie wzrosty na GPW, KGHM spada w ślad za cenami miedzi

  Mocny początek sezonu wyników na Wall Street wspiera nastroje na światowych giełdach, lekko pomagając również warszawskiej giełdzie. Jednak, żeby indeksy mocniej ruszyły do góry, konieczne będą nowe impulsy. Pytanie, czy takowe się dziś pojawią?

 • Chiny chcą przeczekać Trumpa, w grze Alior Bank i Solar

  Obawy o wynik rozmów handlowych na linii USA-Chiny zmroziły nastroje na rynkach akcji. W tym również w Warszawie, gdzie większość indeksów jest na minusach. Dziś kapitał spekulacyjny uaktywnił się na kilku małych spółkach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR