StockWatch.pl

Mocne wzrosty na giełdach po danych z USA, w grze Synthos i Hawe

Omawiane walory: , , , , , , , , , ,

Świetny odczyt ISM dla sektora usług w USA oraz gołębi wydźwięk minutek z czerwcowego posiedzenia FOMC zmieniły nastroje wśród inwestorów o 180 stopni. W czwartek główne indeksy giełd w Europie świecą na zielono. Jednym z najmocniejszych punktów jest WIG20, który w południe rośnie ponad 2 proc.

Grunt pod czwartkowe wzrosty na europejskich rynkach akcji przygotował wczorajszy zwrot na Wall Street. Początkowo karty na amerykańskich parkietach rozdawała strona podażowa, ale publikacja indeksu ISM z sektora usług za czerwiec (56,5 vs oczekiwane 53,3) diametralnie zmieniła układ sił. Odczyt okazał się tak mocny, że przekroczył nawet najbardziej optymistyczną prognozę z konsensusu Bloomberga, zaś miesięczny wzrost okazał się największy od lutego 2008 roku. W kolejnych godzinach apetyt na akcje zaostrzyła publikacja minutes z ostatniego posiedzenia FOMC. W rezultacie S&P 500 zakończył czwartkową sesję na ponad 0,5 proc. plusie.

W czwartek giełdy w Europie są na mocnych plusach. W południe niemiecki DAX rośnie o 0,9 proc., a francuski CAC 40 i brytyjski FTSE 100 zyskują po ok. 1,5 proc. Środową przecenę z nawiązką odrabia warszawski parkiet. Najmocniej rośnie WIG20 (ok. +2 proc.). Co ważne, indeks wrócił ponad poziom 1.700 punktów. W gronie blue chipów tylko dwie spółki są dzisiaj na minusie (Asseco Poland, Enea), za to aż pięć może pochwalić się ponad 3-proc. wzrostami: Eurocash, Pekao, KGHM, PGE i PZU. Nieco mniejszą skalę wzrostów obserwujemy w segmentach małych i średnich spółek. O godzinie 12:00 wartość handlu na całym rynku przekroczyła 290 mln zł, co jest wynikiem zbliżonym do wczorajszego o tej samej porze.

– Wiele wskazuje na to, że obrona tegorocznych minimów na razie się powiedzie, a to bardzo dobry sygnał. Okolice 1.640 pkt. są bardzo ważnym punktem na mapie notowań WIG20. Na razie popadanie w przesadny optymizm nie ma sensu, ponieważ sytuacja na rynku globalnym jest napięta, a i na naszym rynku nadal nie znamy szczegółów wielu projektów. GPW może mieć jednak swoje pięć minut – jeśli nie zobaczymy drugiej fali uderzeniowej po referendum, to rynki wschodzące mogą korzystać na fali odsunięcia oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych w USA. – komentuje Mateusz Adamkiewicz, analityk HFT Brokers Dom Maklerski SA.

wig20

W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na odczyty dotyczące amerykańskiego rynku pracy: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (14:30) oraz raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA w czerwcu (14:15). Konsensus zakłada wzrost o 160 tys. >> Zobacz także: Na co zwrócić uwagę w dzisiejszym kalendarzu?

W kraju szeroko komentowanym wśród inwestorów tematem jest uchwalona przez Sejm ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej. Nowe regulacje zakładają dwie stawki: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku będzie wynosić 204 mln zł. Według spekulacji Pulsu Biznesu, organizacja EuroCommerce może zaskarżyć nowy podatek do Komisji Europejskiej.

– Zaskarżenie procedowanej ustawy zwiększa fakt, iż opodatkowanie ma charakter progresywny. EuroCommerce składało skuteczną skargę do KE w przypadku wprowadzenia progresywnego podatku od handlu detalicznego na Węgrzech. – zwraca uwagę Sobiesław Kozłowski, analityk Raiffeisen Brokers.

Kolejnym gorącym tematem jest zatrzymanie przez prokuraturę krajową Krzysztofa K., wieloletniego współpracownika jednego z najbogatszych Polaków, Michała Sołowowa. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli też siedzib spółek, w których Krzysztof K. zajmował kluczowe stanowiska i funkcje: Echo Investment, Synthos i Barlinek. Z dostępnych informacji wiadomo, że działania funkcjonariuszy Biura dotyczyły m.in. udzielania dotacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rzecz spółek i zarzutów o charakterze korupcyjnym. W czwartek notowania Echo i Synthosu zyskują odpowiednio 0,2 proc. i 3,1 proc.

Po około dwumiesięcznej przerwie spowodowanej zawieszeniem za brak raportu finansowego do handlu powróciły akcje Hawe. W czwartek kurs akcji telekomu spada ponad 24 proc. Kilka dni wcześniej spółka poinformowała, że warszawski Sąd Rejonowy wydał postanowienie o umorzeniu postępowania sanacyjnego Hawe.

Ostrą przecenę po informacji o odpisach na kwotę 55 mln zł i odwołaniu prognozy finansowej zalicza dzisiaj Polenergia (-10 proc.). Źródłem odpisów są nowe regulacje prawne w zakresie farm wiatrowych. Odpisy obciążą wynik operacyjny i zostaną uwzględnione w sprawozdaniu za I półrocze 2016 r. Publikację zaplanowano 10 sierpnia. >> Czytaj więcej

Mapa rynku - stan na godzinę 11:50. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 11:50. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT assecopol, echo, Enea, eurocash, hawe, kghm, Pekao, pep, PGE, PZU, synthos, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com