Mocny kwartał BZ WBK. Kurs akcji znów maszeruje w stronę rekordów

Omawiane walory:

Inwestorzy ciepło przyjęli wstępne wyniki banku za ostatni kwartał 2017 roku oraz zapowiedź wypłaty dywidendy z ubiegłorocznych zysków. W środę akcje BZ WBK rosną o 1,5 proc., a do historycznego rekordu brakuje im już tylko 5 proc.

Wynik odsetkowy BZ WBK wzrósł r/r o ponad 8 proc. do 1.379,45 mln zł. Z tytułu prowizji i opłat firma zarobiła 515,39 mln zł, czyli 6,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Wyniki okazały się nieznacznie lepsze od prognoz maklerów. Według wstępnych danych, zysk netto grupy BZ WBK w czwartym kwartale 2017 roku wzrósł do 549 mln zł z 460,9 mln zł rok wcześniej. Zysk banku okazał się zgodny z oczekiwaniami rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 546,8 mln zł. Zaudytowany raport banku za 2017 rok poznamy 13 lutego.

Łącznie aktywa banku wzrosły do 152,67 mld zł na koniec 2017 roku wobec 150,1 mld w 2016. Jak podał w raporcie BZ WBK, wskaźnik efektywności operacyjnej (C/I) wyniósł 43,4 proc. (46,2 proc. za 2016 r. po wyeliminowaniu transakcji jednorazowych). Spadł natomiast wskaźnik rentowności kapitału własnego ROE do 12,2 proc. wobec 12,8 proc. rok wcześniej.

Jak poinformował prezes Michał Gajewski, bank zakłada dalszy wzrost z działalności podstawowej i poprawę wyników finansowych. Firma chce wypłacić za 2017 rok dywidendę.

– Naszą ambicją jest to, aby rosnąć i co roku to udowadnialiśmy i tę obietnicę spełnialiśmy. Na pewno ambicją jest, aby był wzrost wyniku w bieżącym roku. Nasza strategia, jeśli chodzi o dywidendę jest niezmienna. Nasze wskaźniki kapitałowe – one jeszcze nie są zaudytowane – pozwalają nam na to, by zapłacić dywidendę. Tu też mamy konsultację z naszym regulatorem. Dziś za wcześnie byłoby powiedzieć, jaka ta dywidenda miałaby być – powiedział podczas środowej konferencji prasowej prezes Gajewski.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Według prezesa spółki ubiegły rok był dobry dla banku, a obecny powinien przynieść kontynuację pozytywnych tendencji w działalności podstawowej. BZ WBK w ubiegłym roku za 1,29 mld zł zakupił część aktywów Deutsche Banku w Polsce, czyli: bankowość detaliczną, w tym private banking, business banking obejmujący małe i średnie przedsiębiorstwa, a także sieć placówek, agentów, pośredników i partnerów oraz dom maklerski DB Securities SA.

Obecnie zespoły w BZ WBK i Deutsche Banku pracują nad modelem integracji obu podmiotów. Michał Gajewski podtrzymał, że transakcja ta zostanie zamknięta do końca bieżącego roku.

Nowością w ofercie trzeciego największego banku w Polsce w zeszłym roku było Konto Jakie Chcę. Obecnie zostało założonych już prawie 400 tys. takich kont. Około 1/3 z nich stanowią konta założone przez nowych klientów.

Obecnie jesteśmy blisko 400 tys. Kont Jakie Chcę. Zostało ono bardzo dobrze przyjęte przez naszych klientów. To, co nas odróżnia, to fakt, że wyszliśmy z tym kontem nie tylko do nowych klientów, ale do naszych obecnych, lojalnych klientów – powiedział prezes BZ WBK podczas konferencji prasowej. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom BZ WBK

We wrześniu ubiegłego roku spółka przekazała, że chce mieć 1 mln klientów korzystających z Konta Jakie Chcę do połowy 2018 r. Bank liczy również na dynamiczny wzrost liczby klientów korzystających z Kantoru BZ WBK 24 do 500 tys. osób w ciągu następnych dwóch lat. W ubiegłym roku z usługi wymiany walut korzystało 100 tys. klientów miesięcznie, co stanowiło wzrost o 34 proc. r/r.

Bank Zachodni WBK jest bankiem uniwersalnym, którego głównym akcjonariuszem jest hiszpański Santander. Posiada kompleksową ofert kierowaną do klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstwa oraz dużych korporacji. Od początku bieżącego roku kurs banku wzrósł o 6,75 proc.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o bzwbk)

 • Bank Zachodni WBK zmienił nazwę na Santander Bank Polska

  Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej zarejestrował dziś zmianę nazwy Banku Zachodniego WBK na Santander Bank Polska.

 • Analiza techniczna czterech kandydatów na lokomotywy indeksu WIG20

  WIG20 w ciągu kilku tygodni z jednego z najsłabszych indeksów wśród rynków Europy Środkowo-Wschodniej zamienił się w prymusa. W optymistycznym scenariuszu indeks polskich blue chipów wkrótce może przetestować styczniowe maksima na poziomie 2.650 pkt. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku sprawdził, jakie szanse na miano wrześniowych lokomotyw indeksu WIG20 mają akcje BZ WBK, CD Projektu, LPP i PZU.

 • Spółki leasingowe z grupy BZ WBK we wrześniu zmienią nazwę

  Spółki leasingowe Banku Zachodniego WBK zmienią swoje nazwy w związku z rebrandingiem spółki na Santander Bank Polska. BZ WBK Leasing, BZ WBK F24 i BZ WBK Finanse przekształcą się na Santander Leasing, Santander F24 i Santander Finanse.

 • Mercor rozpoczyna przegląd opcji strategicznych grupy

  Mercor podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych związanych z dalszym rozwojem działalności oraz spółek z grupy kapitałowej. We wtorek kurs akcji spółki przy ponadprzeciętnych obrotach spada o prawie 2 proc.

 • KNF zezwoliła na zmianę statutu BZ WBK wz. z przejęciem części Deutsche Banku

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zezwoliła na zmianę statutu Banku Zachodniego WBK, polegającą na podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez emisję akcji serii N, które otrzyma Deutsche Bank AG, w zamian za wydzieloną część Deutsche Bank Polska (DBPL).Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR