Analiza techniczna czterech kandydatów na lokomotywy indeksu WIG20

Omawiane walory: , , ,

WIG20 w ciągu kilku tygodni z jednego z najsłabszych indeksów wśród rynków Europy Środkowo-Wschodniej zamienił się w prymusa. W optymistycznym scenariuszu indeks polskich blue chipów wkrótce może przetestować styczniowe maksima na poziomie 2.650 pkt. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku sprawdził, jakie szanse na miano wrześniowych lokomotyw indeksu WIG20 mają akcje BZ WBK, CD Projektu, LPP i PZU.

Tegoroczne wakacje okazały się punktem zwrotnym dla indeksu blue chipów. Od początku lipca WIG20 wzrósł o 9,4 proc. i odrobił większość strat z pierwszej połowy bieżącego roku. Obecnie indeks dwudziestu największych spółek na warszawskiej giełdzie znajduje się już tylko na niewielkim minusie względem początku roku.

– Indeks dotarł w newralgiczne miejsce, jakim jest okolica 2.367 pkt. To tam wcześniej załamał się trend wzrostowy w lutym br. i kurs przeszedł do mocnych spadków. W ciągu kolejnych sześciu miesięcy notowania WIG20 wyrysowały formację odwróconej głowy z ramionami (oRGR), która zapowiada wzrosty. Niestety, wybiciu linii szyi towarzyszyło wyrysowanie szpetnej świecy określanej jako spadająca gwiazda. Jeśli kolejne świece tygodniowe nie zanegują jej solidniejszym ruchem w górę, będzie można mówić o fałszywym wybiciu. Jeśli jednak ruch wzrostowy zostanie zachowany, przed indeksem stoi szansa na test styczniowych maksimów na poziomie 2.650 pkt. – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl

WIG20 – wykres tygodniowy

Tego lata wiatr w żagle złapał BZ WBK, czyli bank, który lada moment zmieni nazwę na Santander Bank Polska. Od początku lipca kurs akcji spółki wzrósł o ponad 13 proc. i obecnie znajduje się w ważnym momencie technicznym.

– Notowania BZ WBK poruszały się od kilku miesięcy w konsolidacji. Ostatecznie to stronie popytowej udało się przejąć kontrolę i przełamać opór na 378 zł. Wygląda na to, że po krótkiej korekcie spadkowej kurs akcji wróci do wzrostów, aby zmierzyć się z oporem na 390 zł (wynikającym z wcześniejszej luki spadkowej). Niepokojąco jedynie wygląda wysoki wolumen w okolicach 382 zł na ostatniej świecy spadkowej. Takie zachowanie może świadczyć o dystrybucji i ciągle mocnej podaży na tych poziomach. Trwała utrata 367 zł będzie oznaczała powrót kursu do konsolidacji. – analizuje Wojciech Kręcki.

BZWBK – wykres dzienny

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

W drugiej połowie sierpnia karty na stół wyłożył CD Projekt. Studio zaakcentowało swoją obecność na targach Gamescom w Kolonii, opublikowało wyniki finansowe oraz ujawniło coś, na co czekali fani na całym świecie, czyli 48-minutowy fragment rozgrywki z Cyberpunka 2077. Część inwestorów w myśl zasady kupuj plotki, sprzedawaj fakty wykorzystała wysyp nowych informacji do realizacji zysków z poprzednich miesięcy. W efekcie kurs akcji dzień po publikacji gameplaya ustanowił nowy rekord, a następnie zakręcił na południe. >> Zobacz także: Vestor DM tnie rekomendację dla CD Projektu: Wersja beta Cyberpunka nie będzie gotowa wcześniej niż na E3 w 2019 r.

– Po dynamicznych wzrostach w lipcu tego roku kurs akcji CD Projektu przeszedł do płaskiej korekty i przynajmniej tymczasowo pozostaje w ruchu bocznym. Kluczowym oporem dla kursu obecnie jest poziom 220 zł. Jego wybicie oznacza kontynuację trendu wzrostowego. Jednak ostatnie świece tygodniowe z długimi górnymi cieniami (podażowymi) oznaczają, że wielu z inwestorów realizuje blisko tego poziomu swoje zyski. Biorąc pod uwagę wysokie obroty w minionym tygodniu na korekcyjnej świecy, spodziewam się ponownego testu dolnego ograniczenia konsolidacji, czyli 185 zł. W długim terminie trend wzrostowy pozostaje niezagrożony i dopiero wybicie dołem wsparcia na 170 zł będzie poważnym sygnałem ostrzegawczym. – zaznacza Wojciech Kręcki, ekspert analizy technicznej.

CD Projekt – wykres tygodniowy

Notowania LPP na tle branży odzieżowej, a szczególnie w indeksu blue chipów, wypadają całkiem nieźle. Od początku roku kurs nie tylko skutecznie oparł się przecenie na szerokim rynku, ale nawet wzrósł o 3,8 proc. Polski gigant z branży odzieżowej jeszcze nie podzielił się wynikami za II kwartał. Spółka zaplanowała publikację na najbliższy wtorek (4 września).

– Kurs akcji LPP stoi przed okazją do powrotu do trendu wzrostowego. W 2018 roku notowania odzieżowej spółki poruszają się w konsolidacji między 8.300 a 10.000 zł. Wzrost obrotów i wybicie średniej 30-tygodniowej (niebieska) zwiastują przewagę kupujących i możliwość kontynuacji ruchu w górę. Na RSI jest też przebicie linii trendu spadkowego, a TSI pozostaje w pozytywnej – dodatniej strefie. Jeśli kurs sforsuje opór w okolicach 9.615 zł, możliwa będzie kontynuacja ruchu w górę aż do historycznych maksimów. Ich wybicie otworzy notowaniom LPP drogę do nowych, jeszcze wyższych poziomów cenowych. – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

LPP – wykres tygodniowy

Świeżo po publikacji wyników finansowych jest PZU. Branżowy gigant nie tylko poprawił zyski w ujęciu r/r, ale też nieznacznie przebił konsensus rynkowy. Na czysto ubezpieczyciel zarobił 782 mln zł. Przed akcjonariuszami ważny moment – 12 września spółka podzieli 2,16 mld zł. Prawo do zysku nabędą inwestorzy wg stanu na koniec sesji 10 września. Dzień później kurs akcji PZU wystartuje skorygowany o odciętą stawkę 2,50 zł. Środki pojawią się na rachunkach maklerskich już 3 października. >> Zobacz także: 6 spółek z ofertą najwyższej stopy dywidendy we wrześniu

– Sygnały odwrócenia spadków w wypadku PZU padły pod koniec lipca. Najpierw kurs akcji wybił opór na 39,30 zł, a następnie kupującym udało się pokonać trwale 40,80 zł. Poziom ten był później kilkukrotnie testowany i obecnie działa jako kluczowe wsparcie w średnim terminie. Po wybiciu 43,28 zł wzrosty dotarły aż do oporu na poziomie 45 zł. Piątkowa korekcyjna świeca z podwyższonym wolumenem i popytowym dolnym cieniem zwiastuje, iż wzrosty powinny być kontynuowane. Po trwałym pokonaniu 45 zł spodziewam się kontynuacji ruchu notowań PZU na północ aż do historycznego oporu w okolicach 48 zł. – odpowiedział Wojciech Kręcki, ekspert analizy technicznej.

PZU – wykres dzienny

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bzwbk, CDPROJEKT, lpp, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR