Na GPW zeszła lawina raportów finansowych, w grze Biomed-Lublin, CCC i CD Projekt

Omawiane walory: , , , , ,
W czwartek na pierwszym planie znalazła się jedna z tegorocznych gwiazd "covidowej sceny" - Biomed Lublin, a także koncerny energetyczne i CCC. Wiele mniejszych firm notowanych w Warszawie opublikowało natomiast raporty finansowe, co w kilku przypadkach skutkuje mocnymi wahaniami ich kursu.
biomedlub, pge, ccc, datawalk, vivid, cdprojekt, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Akcje Biomedu wystrzeliły w górę o 11,3 proc. do 18,65 zł. Była to reakcja na informację, że spółka uzyskała 29,18 mln zł dotacji na utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Biomed był rano drugą najchętniej handlowaną spółką na GPW.

Po dwóch dniach korekty ponownie drożeją akcje spółek energetycznych, co przekłada się na wzrost subindeksu WIG-Energia o 4,4 proc. Impulsem do zakupów była informacja, że udziałowcy PGE EJ, mającej budować polską elektrownię jądrową, podpisali list intencyjny ws. sprzedaży wszystkich udziałów na rzecz Skarbu Państwa. To nie tylko oznacza dodatkowy zastrzyk gotówki dla PGE, Tauronu, Enei i KGHM-u, ale też brak konieczności ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych oraz, co jest w tym przypadku kluczowe, takie sprzątanie w koncernach energetycznych, jeszcze bardziej uwiarygodnia przyszłe wyłączenie aktywów węglowych.

Akcje PGE drożeją dziś o 5,8 proc. do 6,79 zł, atakując już poziom 7,094 zł. W tym samym czasie notowania Tauronu rosły o 6,6 proc. do 2,34 zł, Enei o 4,7 proc. do 5,97 zł, a KGHM-u o 1,1 proc. do 119,30 zł.

Gorąco jest na innym warszawskim blue chipie – CCC. Kurs obuwniczej spółki wystrzelił w górę o 9,2 proc. do 52,56 zł. Jest więc o krok od przełamania 4-miesięcznej linii trendu spadkowego, która tworzy opór na poziomie 53 zł. Jeżeli do tego dojdzie, to na gruncie analizy technicznej zostanie otwarta droga najpierw do 65 zł, a później do 70-75 zł.

Akcje CCC drożeją po opublikowaniu wstępnych szacunków wyników za dopiero co zakończony III kwartał 2020 roku. Spółka szacuje, że zysk EBITDA wyniósł w tym okresie 176 mln zł wobec 193 mln rok wcześniej, a przychody wzrosły o 4 proc. rok do roku do 1,502 mld zł. Spółka przedstawiła też swe plany na przyszłości, informując m.in. o poszukiwaniu inwestora dla eobuwia.

Inwestorzy dobrze przyjęli również wyniki DataWalk czy Vivid Games. Ta pierwsza spółka zmniejszyła w II kwartale stratę netto do 0,97 mln zł z 3,61 mln zł rok wcześniej, a jednocześnie jej przychody wzrosły do 3,86 mln zł z 0,58 mln zł. Zostało to nagrodzone wzrostem kursu o 3,4 proc. do 198 zł. Vivid Games pochwalił się 1,89 mln zł zysku netto w I półroczu br. (0,98 mln zł straty rok wcześniej) i prawie dwukrotnym wzrostem przychodów, które sięgnęły 16,44 mln zł. Akcje gamingowej spółki drożeją o 4,5 proc. do 2,07 zł.

Oczywiście były i spółki, które wyraźnie rozczarowały. Kurs Ferrum po publikacji wyników spada o 5,5 proc. do 11,15 zł, Work Service o 3 proc. do 1,042 zł, Games Operators o 7,5 proc. do 32,85 zł, a Enter Air o 5,8 proc. do 22,60 zł.

Z tego przedstawionego wyżej zestawienia mogłoby wynikać, że warszawskie indeksy świecą dziś na zielono. Tak jednak nie jest. WIG i WIG20 pozostają blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. Ich wzrosty blokuje tracący kolejny dzień CD Projekt. Kurs największej spółki w WIG20 spada o 3,6 proc. do 403,40 zł. Podobnie jak wczoraj, ciążą jej obawy przed kolejnym przesunięciem premiery gry Cyberpunk2077 (lub jej niedopracowaniem z braku dostatecznie dużo czasu na skończenie gry).

Blisko zera pozostaje również mWIG40. Indeks sWIG80 spada zaś o 0,7 proc., ściągany w dół w dużej mierze przez spadki wspomnianego Enter Air oraz MPL Group, Śnieżkę i Selvitę.

Całej giełdzie ciąży natomiast kolejny dzienny rekord liczby osób zarażonych koronawirusem w Polsce. To już 1.967 przypadków. Humorów nie poprawia też znacząco niższy od prognoz, i wyraźnie gorszy niż w Niemczech, wrześniowy odczyt indeksu PMI dla polskiego przemysłu. Indeks ten wzrósł do 50,8 z 50,6 pkt. w sierpniu, podczas gdy oczekiwano odczytu na poziomie 52,4 pkt. To pokazuje, że odbicie w rodzimej gospodarce napotyka coraz większe rafy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BIOMEDLUB, ccc, CDPROJEKT, DATAWALK, PGE, vivid, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR