Nadchodzi Digital PLN, polski pieniądz kryptograficzny

Omawiane walory: , ,

W Polskim Akceleratorze Technologii Blockchain (PATB) powstaje Digital PLN, polska kryptowaluta. Jej wprowadzenie może zrewolucjonizować płatności i bankowość w naszym kraju.

Prace nad dPLN trwają w Polskim Akceleratorze Technologii Blockchain (PATB), który działa pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Digital PLN to jeden z wielu projektów, nad którymi pracują eksperci z dziedzin finansów i informatyki.

– Stworzyliśmy kryptograficzną walutę, którą pozbawiliśmy cech spekulacyjnych. Chcemy dać naszej gospodarce niepodrabialny pieniądz, który nie wymaga drogiej infrastruktury, a przy okazji jego transfer jest ultraszybki – powiedział w rozmowie z Pulsem Biznesu prof. Krzysztof Piech, prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain oraz twórca projektu dPLN.

Nowa polska kryptowaluta będzie powiązana na sztywno z kursem złotówki według parytetu 1 PLN = 1 dPLN. Według pomysłodawców projektu, uwolni to Digital PLN od wpływu spekulacji i ryzyka kursowego. Polski projekt kryptowaluty miałby w przeciwieństwie do bardziej znanych zagranicznych odpowiedników być dopasowany zarówno do legislacji polskiej jak i unijnej. Przez to posiadacze dPLN nie byli by anonimowi. Przewagą nad „zwykłym” PLN będzie również większa podzielność kryptowaluty. W przeciwieństwie do najpopularniejszego na rynku kryptowalut Bitcoina, zabezpieczenie sieci i przeprowadzenie transakcji dPLNem nie powinno wiązać się się z ogromnym zużyciem prądu.

– Chcemy wykorzystać tzw. dowód stawki, co oznacza zatwierdzanie transakcji przez użytkowników mających najwięcej jednostek danej kryptowaluty. (…) Podzielność waluty nie będzie ograniczona do 2 miejsc po przecinku. Jeśli ktoś będzie chciał przesłać 0,01 grosza – powinno być to możliwe. Za darmo. – wyjaśnia prof. Krzysztof Piech.

>> 4000 PLN na prowizje! Wykorzystaj właściwy moment, aby dołączyć do 200.000 inwestorów – DEGIRO

Na obecnym etapie rozwoju projektu, transakcje dokonywane w dPLN można realizować w ciągu minuty. W przyszłości dzięki wykorzystaniu technologii lightning network czas ten ma skrócić się do sekundy. W planach jest również specjalna aplikacja dla smartfonów ułatwiająca płatności nową kryptowalutą.

Profesora Krzysztofa Piecha zapytaliśmy o przyszłość projektu dPLN po niedawnej rekonstrukcji rządu i zmianach przeprowadzonych w Ministerstwie Cyfryzacji (obecnie resortem zarządza premier Mateusz Morawiecki).

– Trudno powiedzieć. Minister Streżyńska bardzo pozytywnie wypowiadała się na temat zwiększenia obrotu bezgotówkowego. Kryptografia umożliwia duże postępy w tym zakresie. Nie znamy stanowiska Premiera na temat zastosowań technologii blockchain, a świat przechodzi tzw. rewolucję blockchainową – odpowiedział na pytanie Stockwatch.pl twórca polskiej kryptowaluty.

W grudniu z kampanią ostrzegającą przed kryptowalutami wystartowały NBP i KNF. Twórca polskiej kryptowaluty uważa jednak, że nie powinno być przeszkód w prowadzeniu dPLN ze strony tych instytucji.

– To nie będzie kryptowaluta o charakterze spekulacyjnym, czy służąca przestępcom – to są główne obawy banków. Wczoraj była bardzo ciekawa debata organizowana przez Związek Banków Polskich i można było dowiedzieć się, jakie są główne zastrzeżenia wobec idei walut cyfrowych. Tak jak banki wprowadziły BLIKa, tak mogłyby wprowadzić dPLN. Liczę na zgodę KNF i NBP w tym zakresie. Z chęcią zaprezentujemy szczegóły. To jest rozwiązanie w dużej mierze przygotowywane dla banków, które ze względów regulacyjnych nie mogą sobie pozwolić na współpracę z kryptowalutami. Stąd dPLN nie nazywałbym kryptowalutą, tylko pieniądzem kryptograficznym – bo nie będzie miał tych elementów, które zwykle nam się kojarzą mówiąc o kryptowalutach – przekazał Stockwatch.pl prof. Krzysztof Piech.

>> Interesujesz się inwestycjami w kryptowaluty? Dołącz do dyskusji na forum StockWatch.pl

Podobne projekty kryptowalutowe rozwijane są również przez rządy Szwecji, Estonii, Kanady, Japonii, Chin czy Urugwaju. Własną kryptowalutę (emCash) ma również od niedawna Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W najbliższej przyszłości po wprowadzeniu Digital PLN do obiegu, okaże się czy polskie społeczeństwo zaufa kryptowalucie emitowanej przez polski rząd.


Aktualizacja:

Oświadczenie Ministerstwa Cyfryzacji ws. krypto-walut

– W odpowiedzi na informacje zawarte w artykule pt. „Polska szykuje kryptozłotego”, który ukazał się w dzisiejszym (tj. 17 stycznia 2018 r.) wydaniu Pulsu Biznesu informujemy, że kwestie związane z obrotem pieniężnym (w tym kryptowalutami) są poza jurysdykcją Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwo Cyfryzacji w żaden sposób nie uczestniczy w pracach nad przygotowywaniem projektów związanych z podażą pieniądza w Polsce. Organy właściwe dla decyzji o wspieraniu rozwoju poszczególnych instrumentów płatniczych to NBP oraz KNF. Ministerstwo Cyfryzacji wspiera rozwój technologii rejestrów rozproszonych, natomiast nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z krtyptowalutami. Informujemy również, że Ministerstwo Cyfryzacji z dniem dzisiejszym cofnęło patronat dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain. 

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT blockchain, dpln, kryptowaluty, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR