Szaleństwo na akcjach kryptowalutowych pionierów z USA. W Polsce na poważne projekty wciąż trzeba poczekać

Omawiane walory: , ,

Początek roku stoi pod znakiem wysypu spółek giełdowych inwestujących w technologię blockchain na całym świecie. Również emitenci z GPW próbują skusić inwestorów wizją wejścia na rynek kryptowalut i ICO.

Kryptowaluty były zdecydowanie najlepszą inwestycją w 2017 roku. Rosnące zainteresowanie nimi przekłada się na działania poszczególnych spółek giełdowych. W przypadku rynku amerykańskiego można mówić już o trendzie, coraz więcej firm deklaruje wejście w technologie kryptowalutowe.

W USA największą sensacją ostatnich dni jest Kodakcoin, czyli kryptowaluta stworzona przez jeden z największych koncernów na świecie zajmujących się produkcją sprzętu fotograficznego i filmowego – Eastman Kodak. Jak poinformowała spółka, nowa kryptowaluta miałaby umożliwić fotografom i agencjom większą kontrolę w zarządzaniu prawami autorskimi. Akcje doskonale znanej w branży fotograficznej spółki po ogłoszeniu tej informacji wzrosły o kilkaset procent w ciągu kilku dni.

Akcje Eastman Kodak zaraz po ogłoszeniu planu wejścia w kryptowaluty wzrosły o prawie 120 proc.

W temat kryptowalut wszedł także Seagate Technology. Firma znana głównie z produkcji dysków twardych jeszcze w 2016 roku zainwestowała w Ripple, czyli obecnie trzecią pod względem kapitalizacji rynkowej cyfrową walutę. Posiadany przez Seagate pakiet miałby stanowić obecnie ponad 4 proc. wszystkich Ripple Coins. Jeśli producent dysków twardych nadal posiada wspomniany pakiet Ripple, jego wartość plasuje się w granicach 7,8 mld dolarów. To blisko 2/3 kapitalizacji rynkowej spółki.

Zainteresowanie technologią blockchain wyjawił również Mark Zuckerberg. Założyciel Facebooka uważa, że implementacja tej technologii do jego serwisu będzie antidotum na proces centralizacji internetu i coraz większej inwigilacji obywateli. Wpis Zuckerberga wywołał falę spekulacji. Na forach internetowych rozgorzała dyskusja, że Facebook albo już pracuje nad własną kryptowalutą, albo już ją ma i tylko czeka na dogodny moment z upublicznieniem.

>> Zuckerberg bierze się za kryptowaluty. Kurs Facebooka śrubuje nowe rekordy

Innym ciekawym przykładem rosnącego zainteresowania kryptowalutami wśród giełdowych emitentów jest Long Blockchain. Jeszcze do niedawna spółka nazywała się Long Island Iced Tea, a jej głównym biznesem była produkcja mrożonych napojów. Po zmianie nazwy spółka zapowiedziała kupno 1.000 sztuk koparek kryptowalut AntMiner S9 z Chin. Wydobycie kryptowalut ma być prowadzone w jednym z krajów Skandynawii. W reakcji na te doniesienia kurs walorów Long Blockchain wzrósł o blisko 200 procent.

W Polsce na poważne projekty wciąż trzeba czekać

Na polskim rynku również można znaleźć przejawy „krypto gorączki”. Najświeższym przykładem jest Erne Ventures, które w zaktualizowanej strategii kusi inwestorów innowacyjną technologią. Erne – jak deklaruje – chce postawić na własne projekty oparte o blockchain, również w ramach ICO (Initial Coin Offering). Spółka zainteresowana jest również projektami „reverse ICO”, czyli spółek posiadających już gotowy projekt lub usługę.

Inwestorzy podeszli z dużą rezerwą do ambitnych planów spółki. W piątek kurs akcji spadł o 3,3 proc. i praktycznie wrócił do punktu wyjścia po czwartkowym wyskoku. Miniony rok nie był jednak udany dla akcjonariuszy – kapitalizacja Erne Ventures spadła o połowę.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Inny z emitentów z rynku NewConnect – BitEvil – już w swoim prospekcie emisyjnym kładł nacisk na wykorzystanie technologii kryptowalut. Spółka ogłosiła, że 11 stycznia ruszyły pierwsze płatności przy pomocy EraCoin – cyfrowych tokenów wyemitowanych przez BitEvil. Od czwartku użytkownicy aplikacji emitenta mogą „kopać” tokeny EraCoin. Użytkownik pozyskuje tokeny dzięki algorytmowi, który przelicza jednostki czasu od momentu zarejestrowania się w aplikacji.

– Czas to najcenniejsze dobro jako posiadamy, dlatego naszym celem jest umożliwienie użytkownikom EraCoinów wymiany swojego czasu na wymierne korzyści. – przekazała Maria Belka, prezes spółki BitEvil

Wydobyte tokeny EraCoin można wydawać na proporcjonalne rabaty względem ceny wybranych produktów. Pierwszym miejscem w Polsce, gdzie można używać EraCoin jest warszawski coctailbar Woda Ognista. W sieci przy pomocy tych tokenów można również płacić w sklepie internetowym Fuki Stuff.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bitevil, blockchain, erne, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR