Notowania Graala odchorowują ciężkostrawny raport

Omawiane walory:

Miniony kwartał przyniósł grupie kapitałowej produkującej konserwy rybne stratę na poziomie operacyjnym i netto. Spółka tłumaczy to wzrostem kosztów surowców i kursu euro, ale kurs akcji Graala traci chwilami nawet 10 proc.

Graal po spadku zysków w I kwartale 2016 roku, w kolejnym wykazał już straty. W II kwartale tego roku strata netto grupy wyniosła -2,2 mln zł, a na poziomie operacyjnym -2,3 mln zł. Rok wcześniej spółka wypracowała zyski – odpowiednio 6,7 mln zł i 8,3 mln zł. Z drugiej strony udało się zwiększyć przychody o 16 proc. do poziomu 232 mln zł. Wynikom zaszkodził wzrost cen surowca rybnego, głównie łososia i wzrost kursu euro. >> Komunikat z raportem finansowym znajdziesz tutaj.

Po pierwszych dwóch kwartałach tego roku skonsolidowane przychody Graala wzrosły o ponad 12 proc. do 490 mln zł. Wynik operacyjny wyniósł 2,1 mln zł na plusie, jednak okazał się niższy od zeszłorocznego aż o 87 proc. Na poziomie netto spółka wykazała stratę w wysokości 1,6 mln zł wobec zysku przed rokiem w kwocie 13,9 mln zł.

– Na spadek zyskowności Grupy Kapitałowej Gral miały wpływ przede wszystkim wzrost kosztów surowców i wzrost kursów euro. W okresie objętym śródrocznymi informacjami finansowymi grupa prowadziła działalność analogiczną do 2015 roku, tj. zajmowała się głównie produkcją konserw rybnych i mięsnych, dań obiadowych, wyrobów rybnych chłodnych, produktów z łososia świeżego i wędzonego. – czytamy w raporcie spółki. 

Raport pokazuje także spadek przepływów gotówkowych. W I półroczu cash flow operacyjny wyniósł prawie 14 mln zł wobec ponad 25 mln zł rok wcześniej. Na koniec czerwca zobowiązania krótkoterminowe wzrosły do 263,5 mln zł z 249,8 mln zł z analogicznego okresu 2015 r.

Rynek zareagował na słabe wyniki Graala przeceną akcji, która chwilami sięgała nawet 10 proc. Trend spadkowy na kursie widać jednak już od listopada zeszłego roku. Od tamtej pory przecena sięgnęła 27 proc., łamiąc kilkuletnią hossę, podczas której kurs zyskał 350 proc. >> Tu znajdziesz przegląd sytuacji fundamentalnej i finansowej spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT graal, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR