Realizacja zysków przed danymi z USA, gorąco na Pekao, KGHM i Echo

Omawiane walory: , , , , , ,

Na giełdach w Europie obserwujemy mieszane nastroje z lekką przewagą strony podażowej. Część inwestorów po ostatnich wzrostach postanowiła zrealizować zysk i poczekać do piątkowego raportu na temat zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, kluczowego z punktu widzenia szans na grudniową podwyżkę stóp procentowych w USA.

Dobre dane o zmianie zatrudnienia w USA (wg raportu ADP przybyło 154 tys. miejsc pracy) oraz udana sesja na Wall Street (S&P 500 zyskał 0,43 proc.) okazały się niewystarczające do podtrzymania wzrostów na europejskich parkietach. W południe niemiecki DAX, mimo mocnej postawy akcji Allianz oraz Deutsche Bank, traci 0,4 proc. Notowaniom największego niemieckiego banku sprzyjają doniesienia agencji Reuters, że rząd Angeli Merkel nieoficjalnie popiera pomysł fuzji z Commerzbankiem.

Czerwień dominuje także na parkietach w Paryżu (CAC 40 -0,37 proc.), Londynie (FTSE 100 -0,35 proc.), Mediolanie (FTSE MIB -0,3 proc.) i Madrycie (IBEX35 -0,28 proc.). Część inwestorów po ostatnich wzrostach postanowiła zrealizować zysk i poczekać do piątkowego raportu na temat zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (tzw. payrolls), kluczowego z punktu widzenia szans na grudniową podwyżkę stóp procentowych w USA. Konsensus rynkowy zakłada wzrost liczby etatów m/m o 19 tys. do poziomu 170 tys.

Indeks WIG20 traci 0,36 proc. i cofa się w okolice 1.755 pkt. Na dwadzieścia blue chipów tylko sześć notuje dziś wzrost. W tym skromnym gronie jest m.in. Pekao (+0,86 proc.). Notowania banku rosą o 1 proc. po informacji, że spółka Amundi jest gotowa zapłacić włoskiemu UniCredit 4 mld euro za Pioneer Global Asset Management SpA.

Po przeciwnej stronie są spółki energetyczne (Enea -4,26 proc., Energa -2,55 proc., PGE -2,02 proc.) oraz PZU i KGHM. W wypadku lubińskiego koncernu źródłem przeceny jest kolejna spadkowa sesja na rynku miedzi. Notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych od poniedziałku systematycznie osuwają się w dół. W czwartek rano cena surowca porusza się w przedziale 2,15-2,16 USD za funt.

– Obecna zniżka cen miedzi jest uzasadniona technicznie: można ją interpretować jako odreagowanie po wcześniejszych wzrostach. Jednak sprzyjają jej także fundamenty rynkowe w postaci trwającego przez cały bieżący tydzień święta w Chinach. Brak chińskiego popytu na miedź sprzyja w tym tygodniu osuwaniu się cen tego metalu na południe. – komentuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

wykres_copper

Na szerokim rynku gwiazdą sesji jest Echo Investment (+11 proc.). Grupa pochwaliła się, że w III kwartale 2016 r. na podstawie umów przedwstępnych sprzedała 194 mieszkania, wobec 139 mieszkań przed rokiem. Narastająco od początku roku wynik wzrósł r/r z 343 do 502 mieszkań. W samym III kwartale deweloper przekazał klientom 211 mieszkania w porównaniu do 67 w analogicznym okresie 2015 r. W ciągu dziewięciu miesięcy spółka przekazała 386 mieszkań, czyli o blisko 60 proc. więcej niż przed rokiem.

W podobnym tempie drożeją dzisiaj akcje Komputronika. Według wstępnych szacunków dystrybutora elektroniki użytkowej, w minionym kwartale sprzedaż porównywalna i zysk handlowy rosły w tempie dwucyfrowym. Do tego spółka pozytywnie ocenia perspektywy najbliższych kwartałów. >> Czytaj więcej

O 8,6 proc. podskoczyły notowania Graala. Za wzrostem kursu akcji stoi nowa cena w wezwaniu na akcje rybnej spółki. Wzywający oferuje 32 zł za każdy zgłoszony papier.

Wzrosty kontynuuje kurs akcji Polwaksu. Spółka poinformowała, że w ubiegłym tygodniu główny akcjonariusz – Krokus Chem S.a.r.l. – sprzedał wszystkie posiadane akcje (35 proc. kapitału zakładowego). Równocześnie o podniesieniu zaangażowania w akcje poinformował Aviva Investors Poland TFI (z 3,05 proc. na 5,71 proc.).

Udaną sesję zalicza też Sfinks Polska (+1,47 proc.). Operator sieci restauracji odstąpił od negocjacji w sprawie nabycia od Cafe Contact oraz Inwento marek gastronomicznych Meta Seta Galareta, Meta Disco i Funky Jim. Jednocześnie spółka nie wyklucza w przyszłości współpracy z właścicielami ww. marek w zakresie innym niż objęty prowadzonymi dotychczas negocjacjami.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:20. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:20. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT echo, graal, kghm, komputron, Pekao, polwax, sfinks, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR