Wezwanie do sprzedaży akcji Graala, kurs wyrwał

Omawiane walory:

Główny udziałowiec chce uzyskać pełną kontrolę nad rybną spółką i w ramach wezwania do sprzedaży akcji oferuje 26 zł za sztukę. Dyskonto do wartości księgowej przy takiej cenie wynosi około 30 proc.

Kolejna ciekawa i lubiana spółka ma szansę zniknąć z giełdowego parkietu. Tuż po prezentacji wyników półrocznych wezwanie na Graala ogłosił główny udziałowiec Bogusław Kowalski i fundusz private equity grupy Abris. Chcą oni skupić 4,49 mln sztuk akcji stanowiących 55,77 proc. głosów na walnym. W ten sposób wzywający chcą przejąć pełną kontrolę nad spółką. Wśród znaczących udziałowców są jeszcze  Nationale-Nederlanden OFE (11,87 proc. głosów) i Quercus TFI (5,3 proc.). >> Tu znajdziesz strukturę akcjonariatu Graala.

Cena zaproponowana w wezwaniu to 26 zł, zbliżona do średniej arytmetycznej ważonej wolumenem obrotu z ostatniego półrocza wynoszącej 25,91 zł. Zapisy będą przyjmowane od 15 września do 14 października. Nabycie akcji nastąpi jeśli wzywający skupi walory stanowiące co najmniej 30,74 proc. głosów. Sukces wezwania oznacza skupienie w jednych rękach 100 proc. akcji. Kolejnym ruchem byłaby dematerializacja akcji i wycofanie z obrotu giełdowego. Natomiast w wypadku osiągnięcia przynajmniej 90 proc. głosów wzywający nie wyklucza rozpoczęcia przymusowego wykupu akcji. >> Równolegle z pojawieniem się wezwania spółka wypuściła szereg istotnych komunikatów – znajdziesz je tutaj.

Moment na ogłoszenie wezwania jest ciekawy. Notowania Graala oddaliły się od szczytów z listopada 2015 r. o 26 proc., choć w ostatnich tygodniach widać było tendencję do odbicia. Niemniej notowania przechodziły tydzień temu osunięcie, tracąc nawet 10 proc. na widok słabych wyników. Graal po spadku zysków w I kwartale 2016 roku, w kolejnym wykazał straty wynoszące -2,2 mln zł na poziomie netto. Rok wcześniej spółka wypracowała odpowiednio 6,7 mln zł zysku. Wynikom zaszkodził wzrost cen surowca rybnego, głównie łososia i wzrost kursu euro. >> Tutaj więcej o sytuacji finansowej i fundamentalnej Graala.

Na piątkowej sesji akcje Graala zyskują od rana prawie 8 proc., wspinając się na poziom 27 zł. Spółka jest notowana na giełdzie od 2005 roku. Przeżywała rozmaite wzloty i upadki, łącznie z nieudanym połączeniem się z konkurencyjnym Wilbo. Stopa zwrotu z akcji Graala od debiutu wynosi +86-proc.

wykres_GRAAL

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT graal, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR