Ośmiu eksporterów zarabiających krocie w Rosji

Kursy eksporterów radzą sobie ostatnio znacznie lepiej niż indeksy. Prowadzą spółki, które nauczyły się korzystać z potężnego potencjału rynku rosyjskiego. StockWatch.pl przeprowadził przegląd największych beneficjentów tegorocznej prosperity w handlu ze Wschodem.

Ostatnio o Rosji zrobiło się głośno w kontekście problemów Cypru. Tamtejsze firmy i banki dotychczas chętnie korzystały z dobrodziejstw raju podatkowego. Szacuje się, że Rosjanie na lokatach w cypryjskich bankach trzymają łącznie 18,3 mld dolarów. Przez chwilę było groźnie, ale wtorkowe głosowanie oddaliło groźbę utraty miliardów dolarów przez bezprecedensowy pomysł opodatkowania oszczędności na rachunkach bankowych.

Tymczasem rodzimy biznes w dobie wszechobecnego kryzysu coraz prężniej eksportuje właśnie do Rosji. Ostatnie rezultaty spółek, które działają na rynku rosyjskim potwierdzają, że można tam nieźle zarobić. Doskonałym przykładem wśród giełdowych reprezentantów jest Amica, która w 2012 roku w dużej mierze wypracowała wysokie wyniki dzięki działalności na Wschodzie. Sprzedaż w Rosji zrekompensowała słabsze rezultaty w Polsce. Warto też dodać, że dla wielkopolskiego producenta sprzętu AGD rynek rosyjski jest ważniejszy nawet od niemieckiego. >> Sprawdź też walor od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

– Przychody w IV kwartale w ujęciu r/r rosły w inflacyjnym tempie 2,4 proc., ale znacząco zmienia się ich struktura. Przychody osiągane w Polsce spadają, a podstawowym rynkiem sprzedaży okazuje się być już Rosja. Z jednej strony to dobrze, bo sprzedaż eksportowa jest bardziej rentowna, ale pojawiają się dodatkowe ryzyka kursowe. Ponadto GK realizuje coraz większą sprzedaż w kluczowym segmencie grzejnym, ale jednocześnie widać zmianę upodobań konsumenckich, którzy coraz częściej sięgają za sprzęt do zabudowy. Wspomniane czynniki (zwiększenie eksportu i udziału segmentu grzejnego), a także zmiana polityki cenowej pozwoliły zwiększyć rentowność. Nie bez znaczenia są także ceny surowców. Przykładowo blacha gorąco-walcowana w IV kwartale uległa znaczącej przecenie. – zaznacza Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl. >> Całą analizę raportu Amiki znajdziesz tutaj.

Jednak należy pamiętać, że doważanie konkretnych kierunków zbytów niesie ze sobą ryzyko. Warto przypomnieć choćby kryzys rosyjski z 1998 roku, którego piętno najmocniej odcisnęło się na polskich spółkach mięsnych. Ich wyniki były w znacznym stopniu uzależnione od eksportu na wschód, a jego zablokowanie spowodowało gigantyczną wyrwę w wynikach. Jednak na razie kryzys Rosji nie grozi. Według lutowej prognozy Banku Światowego, wzrost gospodarczy naszych wschodnich sąsiadów tylko trochę wyhamuje. PKB na 2013 rok obniżono o 0,3 p.p. do 3,3 proc. Dla porównania prognoza dla Polski na ten rok to w optymistycznym wariancie nieco ponad 2 proc. W tej sytuacji warto sprawdzić, jakie firmy zarobią za naszą wschodnią granicą.

– Dla eksporterów Rosja wydaje się być bardzo ciekawym kierunkiem. W zeszłym roku jeszcze dobrze wyglądał eksport na zachód, ale po spadku wolumenów w drugiej połowie 2012 roku – bieżący rok będzie pod względem zamówień słabszy. Szanse na utrzymanie dynamiki w eksporcie daje kierunek wschodni. Na giełdzie jest sporo spółek, które mają tam silną pozycję i mogą być beneficjantami wzmożonego eksportu do Rosji. Około 10-15 proc. produkcji do Rosji wysyła Fasing. Warto też dodać, że wycena spółki jest atrakcyjna P/E 7,6 EV/EBITDA 4,1x. Cały czas ciekawie wygląda pod tym względem Amica i Relpol. Pierwsza ze spółek wysyła do Rosji 25 proc. produkcji, a druga kieruje na wschód około 30 proc. Producent chemii budowlanej – Selena około 10-15 proc. sprzedaży kieruje na rynek rosyjski i kazachski. Spółka w 2013 roku może skorzystać na restrukturyzacji aktywów poza granicami kraju i wzroście wyników finansowych. – wskazuje Jakub Szkopek, analityk DI BRE Banku.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

To nie koniec listy. Ekspert z DM BZWBK uzupełnia zestawienie o kolejne spółki i zauważa, że obecnie część z nich rekompensuje sobie słabnący rynek w Polsce eksportem do Rosji. Jednocześnie firmy osiągają tam wyższe marże niż u nas.

– Dobrym przykładem jest Mercor, który w ostatnich dwóch kwartałach zanotował w tym kierunku mocny wzrost przychodów i marż. Chwalą ten rynek także Rovese i Barlinek. W Rosji udaje im się zwiększać sprzedaż. Do tej pory z przyczółku rosyjskiego mocno korzystało Grajewo. Jednak od tego roku po sprzedaży swoich aktywów w tym kraju wpływ będzie mniejszy. Niemniej dla spółek obecnych w Rosji, ten rok może być także dobry, ale z racji wyższej bazy trudno spodziewać się wysokich dynamik. – uważa Maciej Marcinowski, analityk DM BZ WBK.

>> W serwisie są już wprowadzone najnowsze dane finansowe spółek z GPW za ostatni kwartał. To dobra okazja do rozpoczęcia poszukiwań. >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek.

Inwestorzy powinni mieć jednak świadomość ryzyk, jakie towarzyszą spółkom obecnym na Wschodzie. W ostatnim kwartale przekonał się o tym Wielton, dla którego Rosja jest najważniejszym rynkiem eksportowym. Tymczasem od 1 września wprowadzono tam podatek ekologiczny na samochody importowane, co negatywnie odbiło się na sprzedaży Wieltonu. Grupa zaraportowała spadek wolumenu sprzedaży w ujęciu r/r na poziomie 16 proc., a kw/kw mamy obsunięcie sprzedaży na poziomie 20 proc.

– Solidarnie spadają wolumeny we wszystkich kierunkach geograficznych. Najmniejszą dynamiką cechuje się rynek polski (10 proc. IV kw/III kw), a najszybciej spada rynek rosyjski (29 proc.). Być może spadek sprzedaży na rynku rosyjskim jest chwilowy, ale dobitnie pokazuje ryzyko jakie ze sobą niesie obecność grupy na wschodzie. To między innymi wspomniane ryzyko jest powodem wyższych uzyskiwanych marż na sprzedaży. Z drugiej strony, gdyby Wielton miał w tej chwili fabrykę w Rosji stałby się potencjalnie dużym beneficjentem sytuacji fiskalnej. Z posiadaną montownią najprawdopodobniej nie da się uzyskać odpowiedniego zwolnienia podatkowego. – wskazuje Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

>> Interesujesz się sytuacją fundamentalną Wieltonu po wynikach za ostatni kwartał? >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT amica, barlinek, FASING, mercor, relpol, rovese, Selena, wielton, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wielton: Lawrence David czasowo wstrzymał produkcję w Wielkiej Brytanii

  Zakład produkcyjny należący do Grupy WIELTON Lawrence David czasowo wstrzymał produkcję w trosce o zdrowie pracowników spółki.

 • W czasach zarazy cash is king. Oto spółki, które mają grube portfele i są gotowe na kryzys

  Stara prawda mówi, że spółki upadają niekoniecznie przez brak zysków, tylko z powodu utraty płynności. Obecna sytuacja związana z pandemią, istotne ograniczenie działalności gospodarczej i przerwanie łańcuchów dostaw może wpędzić wiele firm w spiralę zadłużenia, a nawet doprowadzić do bankructwa. Dziś sprawdzamy, jakie giełdowe spółki mają wystarczająco dużą poduszkę finansową i mają szansę przejść suchą stopą przez największą od lat gospodarczą zawieruchę.

 • 12 spółek, które mogą zyskać na epidemii koronawirusa

  Nawet w najgorszych momentach na giełdzie znajdą się spółki, które mogą zarobić na kryzysie. Sytuacja z koronawirusem nie jest tu wyjątkiem. StockWatch.pl sprawdził, które spółki mogą przekuć epidemię i problemy azjatyckich producentów na swoją korzyść.

 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR