Ostatnia szansa na dywidendy w 2017 roku

Jeszcze w tym roku spółki z GPW podzielą i wypłacą 40 mln zł dywidend. Garść z nich to oferty firm, które kwestię wynagradzania akcjonariuszy traktują priorytetowo.

Sezon dywidend dobiega końca. Na tegorocznej liście została już tylko garstka spółek.

Październikową listę otwiera 4FUN Media. Dzień dywidendy przypada 12 października, więc prawo do zysku nabędą inwestorzy posiadający akcje na koniec sesji 10 października. Do podziału jest nieco ponad 1 mln zł, co daje 0,25 zł na każdy walor i stopę w okolicach 3,3 proc. Dywidenda pomniejszona o należny podatek pojawi się na rachunkach maklerskich 26 października.

To pierwsza po czteroletniej przerwie wypłata grupy medialnej. Powrót do dywidendy to zasługa rewolucji zapoczątkowanej przez nowego prezesa. Przeprowadzony rebranding poprawił zasięg i pociągnął w górę przychody z emisji reklam. W efekcie na początku września 4FUN Media pochwaliła się wysokimi dynamikami za I półrocze. Przychody za pierwsze sześć miesięcy 2017 r. podskoczyły ponad 1/4 do 22,8 mln zł, zysk operacyjny o ponad 300 proc., a wynik netto poprawił się o blisko 370 proc. i wyniósł 3,47 mln zł. Rynek euforycznie zareagował na raport, a kurs akcji w dniu publikacji wystrzelił o ponad 20 proc. W szczytowym momencie za jeden walor płacono 9,60 zł. Kilka dni później główni akcjonariusze 4FUN Media ogłosili wezwanie na pakiet 182,9 tys. akcji (4,44 proc. kapitału) po cenie 6 zł za sztukę, czyli znacznie niższej od bieżącego kursu na GPW.

– Gdy jeszcze trzy lata temu analizowaliśmy wyniki spółki, biznes się sypał. Spadała oglądalność, a za nią wyniki. Od tego czasu w 4FUN Media zaszło wiele zmian, które zapoczątkowało powołanie na stanowisko prezesa Rafała Barana, znanego m.in. z działalności w Grey Group Poland, Sony Music, czy BMG Music. W II kw. 2015 r. zrobiono pierwszy krok w dobrą stronę. Zamiast trzymać i promować 3 różne marki, wszystkie stacje muzyczne wsadzono do jednego worka pod brandem 4FUN – ruch wydaje się dość oczywisty. Ale to był zaledwie początek zmian. – komentuje Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl. >> Czytaj więcej

W październikowym kalendarium widnieje także Pegas Nonwovens. Dzień dywidendy przypada 13 października. Czeski producent włóknin wypłaci 12 mln EUR, czyli 1,30 EUR na akcję. Niestety, spółka zrezygnowała z obecności na GPW i wybrała parkiet w Pradze. Akcje wycofano z obrotu 19 września. Pegas Nonwovens zadebiutował w Warszawie 11 lat temu. W tym czasie czeska spółka podzieliła się zyskiem z akcjonariuszami aż 9 razy.

17 października przypada dzień dywidendy w XPlus. Spółka informatyczna z NewConnect podzieli między akcjonariuszy 673,5 tys. zł. Na każdy walor przypada 1 grosz, co przy obecnym kursie akcji daje ponad 5-proc. stopę. W dziewięcioletniej karierze giełdowej spółki będzie to trzecia dywidenda. Wcześniej XPlus dzielił się zyskiem w 2011 i 2012 r. płacąc odpowiednio 1 gr i 2 gr.

W tym roku notowania spółki informatycznej radzą sobie ze zmiennym szczęściem. Od szczytu na 0,28 zł notowania spadły już o ponad 1/3 do 0,17 zł. Jak zauważa Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl, miniony kwartał zdecydowanie nie był udany finansowo. XPlus zanotował stagnację w sprzedaży produktów i usług oraz wzrost kosztów działalności.

– Sam drugi kwartał tego roku wypadł bardzo mizernie, choć plusem jest wzrost przychodów. Sprzedaż wyniosła 5,3 mln zł, czyli o 1,27 mln zł (+31 proc.) więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jeśli jednak zerkniemy na strukturę obrotu to już tak dobrze nie jest. Przychody ze sprzedaży produktów i usług wzrosły zaledwie o 126 tys. (4,6 proc.), natomiast cała nadwyżka sprzedaży została zrobiona na towarach – 1,15 mln zł (+84 proc.). – zwraca uwagę analityk StockWatch.pl. >> Całe omówienie raportu znajdziesz tutaj

Aktualne kalendarium dywidend znajdziesz w StockWatch.pl

Innym istotnym mankamentem przy inwestycji w akcje XPlus jest bardzo niska płynność. Według statystyk ATTrader.pl, na akcjach spółki w ostatnim miesiącu zawierano średnio 5 transakcji przy obrocie na sesji w okolicach 3,5 tys. zł.

Do październikowej listy mogą dołączyć jeszcze dwie spółki, które kwestię dywidendy traktują priorytetowo. Mowa o Ambrze i Skarbiec Holdingu. Giełdowy producent i dystrybutor win zwołał walne na 11 października. Jeden z projektów uchwał zakłada przeznaczenie 15,12 mln zł 21,2 mln zł zarobionych w ubiegłym roku na wypłatę dywidendy. Proponowany dzień ustalenia prawa do zysku to 23 października, a wypłaty – 7 listopada. Jeśli akcjonariusze poprą uchwałę, na każdą akcję otrzymają 0,60 zł, co przy obecnym kursie akcji daje stopę na poziomie 5,5 proc.

Warto podkreślić, że Ambra od wielu lat regularnie wpłaca dywidendę, a jej kwota z roku na rok jest wyższa. Na przestrzeni ośmiu lat stawka na akcję podskoczyła z 0,10 zł do 0,52 zł i aż pięć razy stopa przekraczała 5 proc.

Na 10 października walne zwołał Skarbiec Holding. Projekt uchwały w sprawie dywidendy zakłada przeznaczenie na ten cel 17,78 mln zł. Proponowana stawka na akcję to 2,62 zł, co przy obecnym kursie daje stopę 8,7 proc. Proponowany dzień dywidendy to 25 października, a wypłaty 10 listopada. Jeśli akcjonariusze zagłosują za uchwałą w obecnym kształcie, będzie to trzecia z rzędu wypłata o stopie powyżej 8 proc. W sierpniu br. Skarbiec Holding podtrzymał politykę dywidendową na lata 2017-2020, która zakłada rekomendowanie walnemu zgromadzeniu przeznaczanie co najmniej 75 proc. zysku netto spółki na wypłatę dywidendy. Docelowo intencją spółki jest rekomendowanie wypłaty 100 proc. zysku netto.

Dywidendy Skarbiec Holdingu.

W przyszłym miesiącu dywidendowym pewniakiem jest Grodno. Dzień ustalenia prawa do zysku wyznaczono na 2 listopada, więc aby załapać się na wypłatę, akcje należy posiadać na koniec sesji 31 października. Do podziału jest 1,84 mln zł. Na każdą akcję akcjonariusze otrzymają 0,12 zł, co przy obecnym kursie akcji daje symboliczną stopę w okolicach 1 proc. Tegoroczna dywidenda będzie dla akcjonariuszy przysłowiową wisienką na torcie. Od początku roku notowania dystrybutora artykułów elektrotechnicznych i oświetleniowych poszybowały o ponad 120 proc. i pod koniec września ustanowiły historyczny szczyt na 12,49 zł.

notowania

Zgodnie z polityką dywidendy, w kolejnych latach zarząd Grodna zamierza rekomendować walnemu przeznaczanie do 30 proc. zysku netto na wypłatę dywidendy. Spółka zastrzegła jednak, że w tym zakresie będzie uwzględniać możliwości finansowe oraz prowadzony program inwestycyjny. W najmniej optymistycznym scenariuszu zarząd zastrzegł sobie możliwość rekomendowania zatrzymania środków i skierowania ich na sfinansowanie dalszego rozwoju.

W grudniu dywidendą podzieli się Arteria. Dzień ustalenia prawa do zysku spółki działającej na rynku outsourcingu procesów biznesowych przypada na 1 grudnia. Arteria po trzyletniej przewie podzieli między akcjonariuszy 982 tys. zł. Kwota na jedną akcję wynosi 0,23 zł, a stopa dywidendy zamknie się w okolicach 2,5 proc. Środki na na rachunkach maklerskich pojawią się 15 grudnia 2017 r.

Na chwilę obecną w tym roku dywidendową stawkę zamyka PGS Software. Na początku października rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała propozycję zarządu w spawie wypłaty zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2017. Z godnie z ustaleniami, spółka informatyczna wypłaci 14 gr na akcję. Dzień ustalenia prawa do zysku wyznaczono na 11 grudnia, a wypłaty na 20 grudnia 2017 r. Analogiczna sytuacja miała miejsce przy podziale zysku za 2016 r. W listopadzie ub.r. PGS Software najpierw wypłacił 0,12 zł na akcję tytułem zaliczki, a latem br. dopłacił 0,40 zł. W sumie na dywidendę trafiło 14,68 mln zł z 16 mln zł wypracowanych w całym 2016 r. PGS Software również można zaliczyć do grona emitentów, dla których dywidenda to istotny temat. Spółka regularnie od 2010 r. dzieli się zyskiem z akcjonariuszami.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 4funmedia, AMBRA, arteria, Grodno, Pegas, pgssoft, skarbiec, xplus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Skarbiec TFI: Większa liczba inwestorów indywidualnych na GPW szansą dla IKE i IKZE

  Większe zainteresowanie inwestorów indywidualnych inwestycjami giełdowymi może przełożyć się na wzrost zainteresowania indywidualnymi kontami emerytalnymi i indywidualnymi kontami zabezpieczenia emerytalnego, uważa zarządzający funduszami w SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Michał Stalmach.

 • Prezes Skarbiec TFI: Zaczynają się większe napływy środków do funduszy

  SKARBIEC Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych odnotowuje napływy środków do swoich funduszy i liczy, że ujemne saldo aktywów TFI wyraźnie zmniejszy się w kwietniu w porównaniu z marcem, poinformowała ISBnews prezes Anna Milewska. Najwięcej środków w ostatnich tygodniach napływa w Skarbcu do części asset management - wartość tych aktywów przekroczyła 800 mln zł, zwiększając się o ponad 300 mln zł wobec końca ub.r.

 • Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

  Tylko w tym roku notowania akcji 30 spółek wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Jeśli ktoś zamierza szukać rynkowych mistrzów, to powinien zacząć od indeksu maluchów. To właśnie z tego segmentu pochodzi aż połowa rekordzistów.

 • Zmiany w indeksach. Unimot, DataWalk i Selvita awansują

  W ramach kwartalnej korekty głównych indeksów giełdowych, jedna nowa spółka - Amrest dołączy do indeksów WIG30 i WIG30TR, a trzy nowe spółki - Unimot, Datawalk i Selvita do indeksów sWIG80 i sWIG80TR. Portfele indeksów WIG20 i mWIG40 pozostaną bez zmian.

 • Skarbiec Holding: Dywidenda na akcję może być wyższa w przyszłym roku

  SKARBIEC Holding oczekuje, że wyniki SKARBIEC TFI w roku kalendarzowym 2019 będą bardzo dobre, co daje podstawy do oczekiwania, że wartość dywidendy na akcję, wypłacona przez SKARBIEC Holding może być wyższa w ujęciu rocznym w 2020 roku, poinformował członek zarządu SKARBIEC TFI Andrzej Sołdek. SKARBIEC jest zainteresowany przejmowaniem wybranych funduszy od innych TFI.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR