Piętnastu najhojniejszych sponsorów tegorocznych wakacji

Początek lata przyniósł przetasowania w zestawieniach największych tegorocznych dywidend, ale lider stopy się nie zmienił. Inwestorzy mają jeszcze szansę na dywidendę z ponad 130 spółek w tym roku, a StockWatch.pl wybrał te warte największej uwagi.

Zgodnie z prawem spółki mają sześć miesięcy po zakończeniu roku obrotowego na podjęcie decyzji dotyczącej podziału wypracowanego zysku i przegłosowanie jej przez walne zgromadzenie. Znamy zatem już walory o największej stopie zwrotu, które mają rok obrotowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym. 

Miesiąc przedwakacyjny przyniósł przetasowania w zestawieniu najwyższej tegorocznej stopy dywidendy. Liderem zestawienia pozostaje Yolo (dawniej P.R.E.S.C.O), ale na przyszłe dywidendy na poziomie zbliżonym do tegorocznej (34 proc.) nie ma co liczyć. Spółka w 2016 r. zakończyła działalność na rynku windykacyjnym i sprzedała swój portfel wierzytelności do Kruka, co jest zdarzeniem bez wątpienia niepowtarzalnym. Transakcja pozwoliła na wypłatę dywidendy w tym roku w kwocie 5,6 zł za akcję, z czego 2,75 wypłacono z zysków lat poprzednich, natomiast 2,85 z zysku za rok 2016. >> Sprawdź nasze kalendarium i bądź na bieżąco z informacjami na temat dywidend

Podobnie ciężko oczekiwać powtarzalności stopy dywidendy (25,5 proc.) w przypadku litewsko-estońskiej City Services SE. Spółka w tym roku wypłaciła w przeliczeniu na złotówkę 2,6 zł dywidendy na akcję, ale z zysków lat poprzednich. Tegoroczny skonsolidowany zysk netto spółki wyniósł 1,38 mln EUR, natomiast dywidenda 19,6 mln EUR, co odpowiada łącznej kwocie zysków za ostatnie 4 lata.

TOP 5 spółek z najwyższą stopą dywidendy (opracowanie własne)

Zmiana miała za to miejsce na ostatnim stopniu podium, gdzie wkradła się E-Muzyka. Niestety wysoka stopa dywidendy (21,9 proc.) też raczej będzie zdarzeniem incydentalnym. Kwota dywidendy wyniosła 5,56 mln zł przy zysku netto 1,37 mln zł i kapitałach własnych w wysokości 9,3 mln zł. W pierwszej piątce warto za to zwrócić uwagę na walory Inter RAO Lietuva, gdzie stopa dywidendy wynosi 15,3 proc. Kwota dywidendy to 10,2 mln EUR i pokrywa się z wypracowanym w 2016 r. zyskiem. W tym przypadku wysoka stopa nie jest zdarzeniem jednorazowym. Spółka wypłaciła dywidendę za 2015 r. w wysokości 3,55 zł/akcję, natomiast w 2014 r. 2,32 zł/akcję.

Są one niestety już nieuchwytne, w każdym przypadku prawo do dywidendy zostało już ustalone. Ale nie oznacza to, iż nie ma już w czym wybierać. Jeszcze ponad 130 spółek zamierza wypłacić w tym roku dywidendę. Część z nich też nie poskąpi grosza.

TOP 15 spółek z najwyższą dywidendą z nieprzyznanym jeszcze prawem do dywidendy (opracowanie własne)

Najwyższą stopą dywidendy (liczoną z piątkowego kursu zamknięcia) wśród spółek gdzie nie przyznano jeszcze do niej prawa szczyci się APN Promise – 7,97 proc. Będzie to druga z rzędu wypłata dla akcjonariuszy i w dodatku wyższa niż przed rokiem. W sierpniu na rachunki inwestorów wpłynie 47 groszy za każdą akcję, czyli o 4 grosze więcej niż przed rokiem. Niestety walor jest mało płynny i w razie pogorszenia wyników finansowych w przyszłości może być ciężko uciec z inwestycji. Podobne problemy mogą spotkać inwestorów skupionych wokół innego informatycznego waloru w zestawieniu, czyli Quantum Software, czy także operatora telekomunikacyjnego – Telestrady

Drugie miejsce na pudle zajmuje Elektrobudowa ze stopą wypłaty na poziomie 7,8 proc. Żeby załapać się na płynącą ze spółki gotówkę trzeba mieć akcje tego waloru na rachunku maklerskim najpóźniej we wtorek 18 lipca, gdyż dzień później papier będzie już notowany po odcięciu. Warto zwrócić uwagę, że Elektrobudowa dzieli się zyskiem z akcjonariuszami dość regularnie. Poza 2014 r. dywidenda była wypłacana corocznie od 2003 r.

Ostatnie miejsce na podium przysługuje spółce Zygmunta Solorza. Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin wypłaci 1,29 zł za akcję co daje stopę dywidendy na poziomi 7,7 proc. Co istotne przy budowie portfela dywidendowego, nie jest to pierwszy podział zysku w którym partycypują akcjonariusze, a sama kwota dywidendy (65,6 mln zł) jest istotnie mniejsza od wypracowanego przez spółkę zysku – 250,3 mln zł. Niestety w tym przypadku ryzyko wypłaty przyszłych dywidend niesie ze sobą spór o wykonanie umowy inwestycyjnej ze Skarbem Państwa. Takiego mankamentu nie posiada inna spółka energetyczna – Kogeneracja. Stopa dywidendy dla waloru wynosi obecnie 7,08 proc., a dywidenda zostanie przez spółkę wypłacona drugi rok z rzędu.

Wśród spółek o najwyższej stopie warto zwrócić uwagę na AC Autogaz, Protektor i Kęty. Walor działający w segmencie m.in. opakowań i konstrukcji aluminiowych przeznaczył w tym roku na dywidendę ponad 280 mln zł, z czego 176 pochodzić będzie z zysku jednostkowego spółki, natomiast reszta z kapitału zapasowego. Jednak skonsolidowany zysk za 2016 r. wyniósł 278 mln zł co daje kwotę 29,4 zł na akcję przy dywidendzie na poziomie 30 zł za akcję. A zatem spółka ma szansę na kontynuację wypłaty wysokich dywidend pod warunkiem utrzymania swojej dochodowości. W tym kontekście warto wziąć pod uwagę fakt, że strategiczny cel spółki na 2020 r. to wypracowanie ok. 264 mln zł zysku, a zatem obecne wyniki mogą być nie do końca powtarzalne.

Historia wypłaty dywidendy (opracowanie własne)

AC Autogaz ma nieposzlakowaną historię dywidend w ciągu ostatnich 5 lat. Choć tempo wzrostu dywidendy nie jest być może imponujące, to wzrost to wzrost, a ciągłość wypłaty sprawia, że spółka jest dobrym kandydatem do portfela dywidendowego ze stopą na poziomie 6,15 proc. Podobną, pozytywną historię ma działający w branży odzieży technicznej Protektor, ale stopa dywidendy jest minimalnie niższa (5,99 proc.), a nieprzerwany ciąg wypłaty jest o rok krótszy.

Najwyższą stopę spoza pierwszej dziesiątki ma UHY ECA (5,77 proc.), ale inwestycja w podmiot zrzeszający biegłych rewidentów niesie za sobą ryzyko płynności i wyjścia z  inwestycji. Podobnie jest także w przypadku Termoexport. Plasujący się na 12 pozycji Private Equity Manager jest walorem płynnym, ale w tym przypadku ryzyko poziomu dywidendy niesie za sobą model biznesowy – wyniki spółki uzależnione są od sytuacji giełdowej. Pogorszenie koniunktury prawdopodobnie wpłynie negatywnie na wycenę zarządzanego portfela i wyniki spółki, a tym samym poziom wypłacanej dywidendy.

Ciekawym walorem do inwestycji wydaje się Ronson. Spółka w marcu wypłaciła zaliczkę na poczet dywidendy w kwocie 9 groszy na akcję, a czerwcowe walne ustaliło finalną wysokość wypłaty na poziomie 19 groszy na akcję. Licząc stopę dywidendy tylko z niewypłaconej jeszcze części otrzymamy 5,59 proc., natomiast łączna stopa za obecny rok wyniesie 10,6 proc. Niestety w tym przypadku część zysków spółki pochodzi ze zdarzenia które może mieć charakter jednorazowy – spółka sprzedała swojemu właścicielowi projekt Nowa Królikarnia, na czym zarobiła ponad 57 mln zł. Mając jednak na uwadze doskonałą sytuację na rynku mieszkaniowym, walor wydaje się wart rozważenia.

Top 15 zamyka Introl. Spółka choć nie należy do ulubieńców inwestorów, to powinna zwracać uwagę nieprzerwanym pasmem wypłaty dywidendy od roku 2007. W tym roku spółka wypłaci jeszcze 40 groszy na akcję, co daje w sumie dywidendę za rok 2016 w wysokości 70 groszy i łączną stopę dywidendy na poziomie ponad 10 proc. Stabilność płaconych dywidend pozwala nieco przymknąć oko na płynność, a przy obecnym poziomie stóp procentowych Introl wydaje się wart rozważenia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACAUTOGAZ, ccs, Cityserv, elbudowa, emuzyka, INTERAOLT, introl, K2INTERNET, kety, KOGENERACJA, PEMANAGER, poltronic, promise, protektor, quantum, ronson, telestrada, termoexp, UHYECA, Yolo, zepak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR