Polska giełda znów najsłabsza w całej Europie, w grze Energa i Magellan

Omawiane walory: , , , , , ,

W piątek warszawski rynek jest jednym z niewielu czerwonych punktów na zielonej mapie Europy. Przed południem WIG20 zniżkuje momentami o 0,8 proc. i ustanawia nowe tegoroczne minima.

Indeks Shangai Comp. złapał oddech i odbił o blisko 2 proc. Inwestorzy na całym świecie odetchnęli z ulgą, ponieważ dzień wcześniej regulator giełdy w Szanghaju awaryjnie skrócił sesję, z obawy o możliwość wystąpienia krachu (główne wskaźniki w ciągu kilkunastu minut spadły o ponad 7 proc.). Inwestorzy panicznie zareagowali na decyzję banku Chin, który już kolejny raz w celach stymulacyjnych zdewaluował juana. Rynek odebrał wczorajszą decyzję jako mocny sygnał, że sytuacja jednak wymyka się spod kontroli chińskim władzom, a dotychczasowe działania pobudzające gospodarkę są niewystarczające.

Warto też dodać, że Chiny wycofały się ze stosowania regulacji umożliwiających zawieszenie handlu akcjami w oparciu o limit dziennych ruchów cen. Zamiast tego tamtejszy odpowiednik KNF sięgnął po inne niestandardowe rozwiązania. Od 9 stycznia akcjonariusze posiadający co najmniej 5 proc. akcji jednej spółki będą mogli sprzedać maksymalnie 1 proc. wszystkich akcji spółki w ciągu trzech miesięcy. Dodatkowo, inwestorzy będą zmuszeni do ogłoszenia chęci sprzedaży z 15-sesyjnym wyprzedzeniem. Nowe regulacje mają zahamować gwałtowne spadki na chińskiej giełdzie.>> Zobacz także: Czy to tylko chwilowe przesilenie w Chinach?

Piątkowa poprawa na rynkach azjatyckich działa kojąco na giełdy w Europie. Niemiecki DAX rośnie o 0,6 proc. i francuski CAC40 lewituje nad kreską. Skala ruchu w relacji do wcześniejszych spadków jest wciąż symboliczna. Rano nieśmiałe wzrosty można było zaobserwować również na warszawskim parkiecie. Niestety, 0,5-proc. zryw na WIG20 szybko wyparował. Przed południem indeks blue chipów ustanowił nowe tegoroczne minimum na 1.729,7 pkt.

– Obawy o kondycję chińskiej gospodarki, strach przed jej twardym lądowaniem, będą się utrzymywać. Stąd też w kolejnych dniach sytuacja na globalnych rynkach akcji dalej będzie się toczyć pod dyktando Chin. Przełomowy może być dopiero 19 stycznia, gdy zostaną opublikowane dane o chińskim PKB za IV kwartał 2015 roku (a także comiesięcznie dane o produkcji i sprzedaży detalicznej). Zakładamy, że dane te wprawdzie pokażą spowolnienie gospodarcze, ale rozwieją obawy przed twardym lądowaniem. Rozwieją więc strach inwestorów (przynajmniej na kilka miesięcy). Szczególnie, że jeszcze w styczniu Ludowy Bank Chin może zdecydować się na obniżkę stóp procentowych, co też poprawiłoby nastroje. – komentuje Marcin Kiepas, główny analityk Admiral Markets.

wig20

Kluczowym wydarzeniem w piątek jest publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Departament Pracy przedstawi raport o godz. 14:30. Konsensus zakłada wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 200 tys. Comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy to jeden z kluczowych wskaźników dla FED-u, który bierze go pod uwagę przy projekcji stóp procentowych. Według CME FedWatch, prawdopodobieństwo podwyżki stóp wynosi obecnie 49 proc.

Spółki energetyczne

Spółki energetyczne

W Warszawie w centrum uwagi pozostają spółki energetyczne. W czwartek głos w sprawie podziału ubiegłorocznych zysków zabrał minister skarbu. Dawid Jackiewicz stwierdził, że ciężko byłoby zrezygnować z dywidend z tego sektora, ponieważ stanowią one duży udział w planowanych dochodach z tego tytułu dla budżetu. Wczorajsza wypowiedź stoi w kontrze do tego, co jeszcze na początku tygodnia sygnalizowali wiceminister Grzegorz Tobiszowski oraz minister Krzysztof Tchórzewski. Obaj w wywiadach prasowych stwierdzili, że państwowe koncerny energetyczne mogą zostać wyłączone z opcji płacenia dywidend, a zatrzymane w ten sposób środki skierowane na inwestycje (m.in. w upadające górnictwo). Minister Jackiewicz dodał, że długookresowy plan polityki dywidendowej spółek skarbu państwa ma być gotowy w ciągu kilku tygodni.

W gronie blue chipów najsłabszym ogniwem jest Energa (-2,6 proc.). Roman Pionkowski, wiceprezes spółki powiedział, że nie spodziewa się, by doszło do korekty dywidendy za 2015 r. Wcześniej przedstawiciele Energi informowali, że dywidenda za 2015 rok powinna wynieść 500 mln zł plus inflacja. Czynnikiem ryzyka jest z kolei zapowiedziany przegląd strategii. Zarząd spółki do końca I półrocza ponownie rozważy m.in. budowę nowego bloku w elektrowni Ostrołęka oraz kwestię akwizycji w segmencie kogeneracji. Zdaniem Haitong Banku, inwestycja w Ostrołękę może obniżyć dywidendę o nawet połowę.

O 10 proc. podskoczył dzisiaj kurs akcji Magellana. Wzrosty to efekt zawartej umowy z mediolańskim Banca Farmafactoring S.p.A., na podstawie której Włosi ogłosili wezwanie na wszystkie papiery spółki po 64 zł za sztukę. Zapisy ruszają 28 stycznia, a kończą się 29 lutego 2016 r.

O 1,5 proc. tanieją dzisiaj akcje JSW, ale wciąż są wyceniane powyżej 10 zł za sztukę. Spółka poinformowała, że w 2015 roku zatrudnienie spadło o 2.041 osób. JSW szacuje na bieżący rok spadek zatrudnienia – z przyczyn naturalnych, czyli rent i emerytur – o kolejne 1.612 osób.

Po zielonej stronie utrzymują się kursy akcji deweloperów mieszkaniowych. Wyniki sprzedażowe za IV kwartał potwierdzają, że miniony okres był udany dla całej branży. Notowania LC Corp rosną o ponad 2 proc. Spółka w samym 4 kwartale 2015 roku spółka sprzedała 743 lokale (+36 proc. r/r). J.W. Construction (+1,7 proc.) sprzedało w IV kwartale 380 lokali brutto wobec 290 lokali w analogicznym okresie roku poprzedniego. Atal (+0,3 proc.) sprzedał w IV kwartale 485 lokali wobec 307 przed rokiem. Grupa Robyg (+1,5 proc.) zakontraktowała w IV kwartale 564 lokale.>> Raport: Perspektywy na 2016 r. dla akcji deweloperów mieszkaniowych

Mapa rynku - stan na godzinę 11:30

Mapa rynku – stan na godzinę 11:30

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Atal, energa, jsw, jwconstr, lccorp, MAGELLAN, robyg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR