Prokuratura chce aresztowania Leszka Czarneckiego w związku z aferą GetBack

Omawiane walory: , , ,

RMF FM informuje o przełomie w śledztwie ws. afery GetBack. Według ustaleń, w sądzie jest już wniosek o areszt dla Leszka Czarneckiego, właściciela banków, które oferowały na szeroką skalę feralne obligacje. Notowania Getinu, Getin Noble Banku i Idea Banku zareagowały gwałtownym spadkiem.

czarnecki,getback,getin,ideabank

Na informacje o zarzutach wobec Czarneckiego natychmiast zareagowały kursy akcji Getinu, Getin Noble Banku i Idea Banku.

Jak informuje RMF FM, warszawscy prokuratorzy zdecydowali się na postawienie zarzutów Leszkowi Czarneckiemu. Wniosek w tej sprawie trafił już do sądu. Śledczy na tym etapie nie ujawniają zarzutów. Według ustaleń, zatrzymanie biznesmena nie jest możliwe, ponieważ ten przebywa za granicą.

– Jest już postanowienie o postawieniu mu zrzutów. Zatrzymanie Leszka Czarneckiego, twórcy Getin Banku, nie jest jednak możliwe, bo biznesmen przebywa za granicą. Jeśli jednak sąd zgodziłby się na tymczasowy areszt dla niego, byłaby możliwość wystawienia za biznesmenem listu gończego – informuje RMF FM.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Leszek Czarnecki to niegdyś jeden z najbogatszych Polaków. Twórca takich banków jak Getin Bank, Getin Noble Bank, Idea Bank czy Lion’s Bank jeszcze kilka lat temu regularnie pojawiał się w pierwszej dziesiątce krezusów. W ubiegłym roku ledwo załapał się na listę, zajmując 99. miejsce z majątkiem wycenianym na ok. 400 mln zł.

Problemy Czarneckiego zaczęły się w 2018 r. po upadku GetBack, spółki którą przez pewien czas współtworzył, a następnie odsprzedał funduszowi Abris. Wrocławska spółka windykacyjna na masową skalę oferowała obligacje korporacyjne. Na dystrybucji feralnych papierów krociowe zyski zgarnęły m.in. Lion’s Bank i Idea Bank. Po upadku GetBack tysiące ludzi zostały na lodzie z niewykupionymi obligacjami za 2,5 mld zł. Czarnecki był także jedną z głównych postaci w tzw. aferze taśmowej KNF. Przypomnijmy, że w 2018 r. biznesmen nagrywał rozmowy z szefem Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas jednego ze spotkań Marek Ch. zaproponował „przychylność” urzędu w czasie realizacji programu naprawczego Getin Noble Banku w zamian za zatrudnienie Grzegorza Kowalczyka w charakterze prawnika na okres 3 lat. Jego wynagrodzenie miało być powiązane z wynikiem banku. Szef KNF miał zasugerować 1 proc. wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł. W przeciwnym wypadku Czarnecki miał stracić bank na mocy nowych przepisów. W tej sprawie złożono zawiadomienie do prokuratury. Od tego momentu Czarnecki był kilkukrotnie przesłuchiwany, ale nigdy nie uzyskał statusu pokrzywdzonego.

Wyprzedaż akcji i obligacji

Rynek ostro zareagował na doniesienia. Notowania banków kontrolowanych przez byłego miliardera tąpnęły na GPW. Około 13:00 najmocniej tracił Getin i Getin Noble Bank. Notowania pierwszej spółki zniżkowały o 14 proc., a drugiej o 11,5 proc. Idea Bank jeszcze przed publikacja informacji zyskiwał 4 proc., a obecnie spada o ponad 13 proc.

Wyprzedaż obserwujemy też na Catalyst, gdzie notowanych jest ponad 20 serii obligacji podporządkowanych Getin Noble Banku. Obroty są niewielkie, ale wynika to głównie z braku chętnych do kupna. Inwestorzy mają w pamięci historię Podkarpackiego Banku Spółdzielczy z Sanoka, wobec którego zastosowano bezlitosny mechanizm przymusowej restrukturyzacji. Posiadacze akcji i obligacji z dnia na dzień stracili cały kapitał, ponieważ ich papiery zostały umorzone.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o getback, getin, Getinoble, Ideabank)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR