PZU miało 734 mln zł zysku netto w II kwartale 2019 r.

Omawiane walory:

Powszechny Zakład Ubezpieczeń odnotował 734 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2019 r. wobec 783 mln zł zysku rok wcześniej. Z kolei skonsolidowany zysk netto ogółem wyniósł 1.186 mln zł wobec 1.309 mln zł zysku w roku poprzednim.

PZU, akcje, wyniki

Konferencja wynikowa grupy PZU (Fot. PZU/twitter)

Zysk operacyjny wyniósł w II kw. br. 1.614 mln zł wobec 1.739 mln zł zysku w roku poprzednim. Natomiast składki przypisane brutto sięgnęły 5.938 mln zł w II kw. 2019 r. wobec 6.050 mln zł rok wcześniej.

– Konsekwentna realizacja strategii #nowePZU pozwala nam na wykorzystanie naszych przewag konkurencyjnych do efektywnego działania i osiągania wysokich stóp zwrotu dla naszych akcjonariuszy, co pokazuje chociażby przykład tegorocznej dywidendy. Skala biznesu grupy PZU umożliwia myślenie w horyzoncie wielu lat. Doceniają to nasi kolejni partnerzy, decydujący się na współpracę z grupą PZU w obszarze Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ofertę grupy w tym obszarze wybrały firmy zatrudniające łącznie ponad sto tysięcy pracowników – powiedział prezes Paweł Surówka.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W I poł. 2019 r. spółka miała 1.481 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego ​akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 1.410 mln zł zysku rok wcześniej, przy składkach przypisanych brutto w wysokości 11.839 mln zł w porównaniu z 11.881 mln zł w roku poprzednim.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I poł. 2019 r. wyniósł 1.827 mln zł wobec 1.728 mln zł zysku rok wcześniej.

Dyrektor finansowy grupy Tomasz Kulik zwrócił uwagę na wysoki zwrot na inwestycjach.

– Zwrot na kapitale pozostał w pierwszym półroczu 2019 r. na bardzo wysokim poziomie 20,3 proc., niemal dwukrotnie przekraczając średnią dla innych europejskich  spółek ubezpieczeniowych. Na uwagę zasługuje fakt, że przy bardziej bezpiecznym i konserwatywnie zarządzanym portfelu w porównaniu do naszych konkurentów, zwrot na inwestycjach wyniósł 4,1 proc. w I półroczu 2019 – powiedział Kulik.

Jak dodał prezes PZU Życie Roman Pałac, w obszarze ubezpieczeń na życie wzrost był wyższy od notowanego przez rynek, co przekłada się na zyskiwanie udziału na tym rynku przy jednoczesnym wzroście rentowności.

– Pozytywnym trendem jest również zainteresowanie klientów klasycznymi ochronnymi ubezpieczeniami na życie, a także naszymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. W pierwszym półroczu tego roku sprzedaliśmy ich o ponad jedną trzecią więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – powiedział.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • PKN Orlen i PZU powołały wspólną agencję mediową Sigma BIS

  PKN Orlen i Powszechny Zakład Ubezpieczeń powołały wspólnie agencję mediową Sigma BIS, która realizuje już projekty komunikacji marketingowej, a także pozyskała zleceniodawców zewnętrznych. PKN Orlen ma w projekcie 66 proc. udziałów, a PZU 34 proc.

 • Wall Street idzie po nowe rekordy, mBank rośnie po wynikach

  Pod znakiem niewielkiej realizacji zysków upłynęła pierwsza połowa czwartkowej sesji na GPW. Dobre nastroje na globalnych rynkach akcji dają jednak nadzieję na wzrostowe zamknięcie. Gwiazdą sesji jest mBank, który mocno drożeje po wynikach.

 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.

 • Prognozy na 2020 rok: Jakie dywidendy wypłacą spółki z WIG20

  Według wyliczeń StockWatch.pl, w przyszłym roku nawet 15 spółek z prestiżowego indeksu GPW może wypłacić łącznie ponad 15 mld zł dywidend. Blisko połowę tej kwoty wyłożą firmy z sektora finansowego.

 • Ostrołęka znów budzi emocje, w grze Energa i Enea

  WIG20 próbuje przerwać serię sześciu spadkowych sesji i odbija od 2-miesięcznych minimów. W górę ciągnie go KGHM i PZU, ale losy sesji wciąż pozostają niepewne. Dziś gorąco jest też na akcjach Energi i Enei.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR