StockWatch.pl

PZU miało 734 mln zł zysku netto w II kwartale 2019 r.

Omawiane walory:

Powszechny Zakład Ubezpieczeń odnotował 734 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2019 r. wobec 783 mln zł zysku rok wcześniej. Z kolei skonsolidowany zysk netto ogółem wyniósł 1.186 mln zł wobec 1.309 mln zł zysku w roku poprzednim.

PZU, akcje, wyniki

Konferencja wynikowa grupy PZU (Fot. PZU/twitter)

Zysk operacyjny wyniósł w II kw. br. 1.614 mln zł wobec 1.739 mln zł zysku w roku poprzednim. Natomiast składki przypisane brutto sięgnęły 5.938 mln zł w II kw. 2019 r. wobec 6.050 mln zł rok wcześniej.

– Konsekwentna realizacja strategii #nowePZU pozwala nam na wykorzystanie naszych przewag konkurencyjnych do efektywnego działania i osiągania wysokich stóp zwrotu dla naszych akcjonariuszy, co pokazuje chociażby przykład tegorocznej dywidendy. Skala biznesu grupy PZU umożliwia myślenie w horyzoncie wielu lat. Doceniają to nasi kolejni partnerzy, decydujący się na współpracę z grupą PZU w obszarze Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ofertę grupy w tym obszarze wybrały firmy zatrudniające łącznie ponad sto tysięcy pracowników – powiedział prezes Paweł Surówka.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W I poł. 2019 r. spółka miała 1.481 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego ​akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 1.410 mln zł zysku rok wcześniej, przy składkach przypisanych brutto w wysokości 11.839 mln zł w porównaniu z 11.881 mln zł w roku poprzednim.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I poł. 2019 r. wyniósł 1.827 mln zł wobec 1.728 mln zł zysku rok wcześniej.

Dyrektor finansowy grupy Tomasz Kulik zwrócił uwagę na wysoki zwrot na inwestycjach.

– Zwrot na kapitale pozostał w pierwszym półroczu 2019 r. na bardzo wysokim poziomie 20,3 proc., niemal dwukrotnie przekraczając średnią dla innych europejskich  spółek ubezpieczeniowych. Na uwagę zasługuje fakt, że przy bardziej bezpiecznym i konserwatywnie zarządzanym portfelu w porównaniu do naszych konkurentów, zwrot na inwestycjach wyniósł 4,1 proc. w I półroczu 2019 – powiedział Kulik.

Jak dodał prezes PZU Życie Roman Pałac, w obszarze ubezpieczeń na życie wzrost był wyższy od notowanego przez rynek, co przekłada się na zyskiwanie udziału na tym rynku przy jednoczesnym wzroście rentowności.

– Pozytywnym trendem jest również zainteresowanie klientów klasycznymi ochronnymi ubezpieczeniami na życie, a także naszymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. W pierwszym półroczu tego roku sprzedaliśmy ich o ponad jedną trzecią więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – powiedział.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR