Raport specjalny: Ukraińskie spółki w obliczu dewaluacji hrywny

Indeks spółek z Ukrainy ma za sobą największą tygodniową przecenę w historii. Nie jest to tylko wynikiem tąpnięcia na Agrotonie, ale przede wszystkim obaw o możliwą dewaluację hrywny. Sprawdziliśmy kto jest najbardziej narażony na przecenę lokalnej waluty.

Indeks WIG-Ukraine wkrótce będzie obchodził drugie urodziny, ale do hucznego świętowania jubileuszu raczej nie przyłączą się akcjonariusze giełdowych spółek z tego regionu. Od utworzenia indeks stracił ponad 45 proc. Tylko na przestrzeni ubiegłego tygodnia, który był krótszy o jedną sesję, przecena wyniosła 15 proc. Dla porównania WIG20 w tym samym okresie stracił 3 proc., a indeks szerokiego rynku osunął się o 2,85 proc.

Spadki mogły sięgnąć jeszcze głębiej, gdyby nie postawa top-managementu Kernela. Kontrolowane przez nich spółki nabyły 19 kwietnia 108.000 akcji, co ograniczyło skalę przeceny. Walory Kernela mają największy udział procentowy w portfelu indeksu (ok. 41,6 proc.). Po zielonej stronie rynku utrzymał się jedynie producent akumulatorów Westa Isic, który zakończył tydzień 12-proc. wzrostem. Jednak trzeba dodać, że nie zmienia to istotnie ciężkiej sytuacji jego akcjonariuszy, ponieważ od debiutu kurs spółki osunął się już o ponad 90 proc., podążając z trendem swoich towarzyszek z ukraińskiego indeksu.

>> Wszystkie spółki z indeksu WIG-Ukraine znajdziesz w jednym miejscu. >> Najważniejsze wskaźniki spółek zza naszej wschodniej granicy znajdziesz i porównasz w StockWatch.pl

Na rynku słychać głosy, że za drastyczną przecenę akcji opowiadają coraz niższe ceny towarów rolnych. Należy pamiętać, że znakomita większość spółek z Ukrainy zajmuje się rolnictwem i produkcją żywności, wykorzystując potencjał olbrzymich areałów i żyznej gleby.

– Część inwestorów postrzega ukraińskie spółki przez pryzmat rynku commodities, który w ostatnim czasie znajduje się w odwrocie. Spadające ceny zbóż, cukru, oleju roślinnego mają bezpośrednie przełożenie na wyniki ukraińskich spółek i mogą być jedną z przyczyn spadku cen akcji. – mówi Marcin Gątarz, analityk UniCredit CAIB.

Jednak negatywna tendencja na rynku towarów rolnych, która trwa już od początku roku, nie usprawiedliwia skali i gwałtowności przeceny, jaka dotknęła ukraińskie spółki w ostatnich dniach. Jak się okazuje, głównym czynnikiem jest możliwa dewaluacja hrywny, która może spowodować znaczny wzrost zadłużenia denominowanego w euro i dolarach.

– Oprócz spadku cen żywności, nad ukraińskim rynkiem ciąży ryzyko dewaluacji narodowej waluty. I właśnie realizację tego negatywnego scenariusza mogli dyskontować inwestorzy. Osłabienie ukraińskiej hrywny spowoduje, że generowane w tej walucie przepływy pieniężne z punktu widzenia zagranicznych inwestorów stracą na wartości. Kolejnym negatywnym skutkiem dewaluacji będzie wzrost kosztów obsługi zadłużenia kredytów zaciągniętych w obcej walucie. Należy jednak pamiętać, że wiele ukraińskich spółek obecnych na GPW gros przychodów generuje w dolarze. – dodaje Marcin Gątarz.

>> Szukasz informacji na temat aktualnej sytuacji na rynku walutowym? >> Komentarze dotyczące wybranych par walutowych znajdziesz w jednym miejscu serwisie StockWatch.pl

Tylko nieliczne z ukraińskich spółek, głównie te posiadające aktywa na terenie Rosji, oprócz euro i dolara zadłużały się dodatkowo w rublach. Kredyty w ukraińskiej hrywnie stanowią niewielki odsetek zobowiązań w bilansach tych firm. Niechęć do kredytów w rodzimej walucie spowodowana jest ich wysokim oprocentowaniem, sięgającym nieraz 20 proc., czyli średnio dwukrotnie większym od oprocentowania kredytów w obcej walucie.

Zdaniem ukraińskich analityków, dewaluacja hrywny to tylko kwestia czasu. (fot. stockwatch.pl)

Wskaźnik ogólnego zadłużenia ukraińskich spółek nie przekracza 50 proc. Wyjątkiem jest Westa Isic, której wskaźnik sięga 88 proc. To oznacza, że spółka jest murowanym kandydatem do kłopotów w razie dewaluacji. Szczególnie, że naturalne zabezpieczenie obsługi kredytów w walucie obcej, czyli wpływy z eksportu, wynosi u niej tylko 25 proc. ogólnych przychodów. W podobnej sytuacji pod kątem wpływów z eksportu jest Astarta, która notuje 24 proc. przychodów w obcej walucie. Zdecydowanie lepiej na tym polu prezentuje się Industrial Milk Company, które zawdzięcza eksportowi aż 51 proc. przychodów. Najbardziej odporny na zawirowania wydaje się być w tym zestawieniu Kernel, który uzyskuje z eksportu ok. 85 proc. przychodów. Z drugiej strony ma też co zabezpieczać, bo wskaźnik ogólnego zadłużenia spółki sięga 49 proc., a całość zaciągniętych kredytów jest w walutach obcych, głownie EUR i USD. Z pewnością łatwiej osłabienie narodowej waluty przetrwają spółki z ekspozycją na rynki zagraniczne, tak jak Milkiland. Spółka posiada aktywa produkcyjne nie tylko na Ukrainie, ale też w Rosji i w Polsce.

Wśród spółek niewchodzących w skład narodowego indeksu najmocniejszą ekspozycję na rynek naszych wschodnich sąsiadów ma KOV, który obecnie całość przychodów zawdzięcza swojej ukraińskiej spółce zależnej. KOV przyznaje, że całość środków pochodzących ze sprzedaży surowca jest rozliczana wyłącznie w hrywnach.

– Zgodnie z ukraińskim prawodawstwem sprzedaż gazu na Ukrainie jest rozliczana wyłącznie w walucie narodowej, czyli w hrywnie. Ukraińskie spółki mogą przeliczać hrywny na walutę zagraniczną, np. na dolary wyłącznie wtedy, kiedy są zobowiązane do regulowania należności, np. za zagraniczne towary lub usługi. Warto podkreślić, że znaczna część środków KUB-Gasu na bieżąco jest wymieniana na USD, ze względu na regulowanie na płatności za towary i usługi w walucie. KOV, na potrzeby sprawozdań finansowych podaje dane w przeliczeniu na dolary amerykańskie. – mówi Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich KOV.

>> W serwisie znajdziesz analizę aktualnej sytuacji fundamentalnej KOV po wynikach za 2012 r. >> Zobacz analizę najnowszego raportu rocznego przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Recepta na przetrwanie w wypadku drastycznej dewaluacji hrywny jest więc prosta: minimalne zadłużenie w obcej walucie oraz maksymalne wpływy z eksportu. Problem w tym, że nie sposób ją zastosować po fakcie. Ukraińscy analitycy zgodnie podkreślają, że w kontekście dewaluacji hrywny nie należy zadawać pytania czy, lecz kiedy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaznaczył, że warunkiem powrotu do rozmów o pomocy finansowej jest poluzowanie cugli, w których rząd Ukrainy trzyma własną walutę, wydając na ten cel coraz więcej z kurczących się rezerw.

– Decyzja o dewaluacji nie przysporzy popularności rządowi Ukrainy, który będzie zwlekać z jej wcieleniem w życie tak długo jak się da. Natomiast przebieg dewaluacji może być uzależniony jest od wyniku rozmów z MFW. – podsumowuje Marcin Gątarz.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT astarta, imcompany, kernel, milkiland, serinus, westaisic, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 odrabia straty, a sWIG80 poprawia 2-letnie szczyty. Gorąco na PGE i 11 bit studios

  W czwartek na GPW powiało optymizmem. Indeks sWIG80 poprawia swoje 2-letnie rekordy, a WIG20 ciągnięty przez PGE, CD Projekt i PKO BP, stara się wrócić powyżej 1.800 pkt. I tylko nastroje na świecie stawiają ten optymizm pod małym znakiem zapytania.

 • 5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.
 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Serinus otrzymał od EBOR zwolnienie z konieczności spełnienia kowenantów

  SERINUS otrzymał od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju zwolnienie od spełnienia kowenantów za okres do 31 marca 2020 r.

 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR