X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Raport: Wschodzące gwiazdy giełdowej branży biotechnologicznej

Opublikowano: 2014-04-16 21:16:49

W szerokim sektorze medycznym tylko nieliczne spółki mają szansę na skokowy wzrost wartości. Marzenia o krociowych zyskach z biotechnologii idą w parze z dużym ryzykiem, które w tym tygodniu zmaterializowało się w wypadku Euroimplantu. StockWatch.pl sprawdził, gdzie spekulanci szukają okazji do sowitego zarobku i jak duże będą profity dla spółek, które z patentów stworzą działające biznesy.

Każda giełdowa hossa ma swojego pierwszoplanowego bohatera w postaci konkretnego sektora. W latach 2005-2007 rynek oszalał na punkcie deweloperów. Podobną sławą w ostatnich latach mogą się pochwalić m.in. spółki z branży chemicznej. Subindeks WIG-Chemia w ubiegłym roku ustanowił historyczne rekordy.

Polowanie na nowego faworyta wciąż trwa, a jednym z mocnych kandydatów jest branża medyczna, którą inwestorzy powoli doceniają. Neuca, Mabion czy Medicalgorithmics już dały zarobić swoim akcjonariuszom. Warto dodać, że ostatnią z wymienionych spółek inwestorzy mocniej docenili w IV kwartale ubiegłego roku. W ciągu trzech ostatnich miesięcy 2013 r. notowania producenta urządzeń do analizy pracy serca podskoczyły z ok. 95 zł w okolice 170 zł. Teraz za jeden walor Medicalgorithmics trzeba zapłacić ponad 285 zł.>> Śledź notowania spółki z wykorzystaniem skanerów w ATTrader.pl

W giełdowej branży medycznej warto zwrócić uwagę na wycinek biotechnologiczny. Łącznie to 14 spółek, z czego tylko trzy są notowane na rynku podstawowym: Bioton, Euroimplant oraz Mabion. Pozostałe spółki pochodzą z rynku NewConnect. 

Najstarszym reprezentantem sektora biotechnologicznego na GPW jest Bioton. To producent rekombinowanej ludzkiej insuliny. Spółka może pochwalić się najwyższą sprzedażą, wartością księgową i kapitalizacją. W 2008 roku na rynku zadebiutował Euroimplant. Niestety, w tym wypadku kurs akcji spada od kilku lat, a sama spółka nadal ma problemy z komercjalizacją własnych badań. Na dokładkę w ostatnim czasie doszły problemy ze spłatą należności dla banków, co zmusiło spółkę do szukania schronienia pod parasolem upadłości układowej. Wniosek w tej sprawie trafił do sądu 14 kwietnia. W środę notowania Euroimplantu straciły 50 proc., a jeden walor wyceniono na 0,03 zł.>> O szczegółach informowaliśmy tutaj.

Niektóre spółki z branży biotechnologicznej przy odrobinie szczęścia mogą zaliczyć skokowy wzrost zysków. (Fot. stockwatch.pl)

Niektóre spółki z branży biotechnologicznej przy odrobinie szczęścia mogą skokowo zwiększyć zyski w krótkim czasie. (Fot. stockwatch.pl)

Warto zauważyć, że łączny kapitał własny zaangażowany w sektor (poza Biotonem) wynosi niewiele ponad 200 mln zł. Znaczna część aktywów finansowana jest dotacjami, bo to z myślą o takich innowacyjnych i technologicznych podmiotach powstał unijny Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Spółki z przyznanych dotacji finansują aktywa trwałe, ale granty także kierowane są na refinansowanie prac badawczych.

Znaczącą reprezentację w sektorze mają spółki zajmujące się dermokosmetykami. Do tej grupy należą Euroimplant, Biomax, Pharmena i Biogened. Ten ostatni jest również aktywny w branży leków generycznych. Biogened jest producentem leku Pridinol, który stosowany jest przy chorobie Parkinsona. Ich Zipragen implementowany jest przy leczeniu schizofrenii, a Hydroxyzyna przy aktywnościach układu nerwowego. W ofercie spółki znajdują się także suplementy diety. Szeroki wachlarz oferty produktowej pozwala spółce osiągać jedne z wyższych przychodów na rynku. Jednak najwyższą sprzedażą może pochwalić się Biomed Lublin. To producent Lakcidu, Distreptazy, a także szczepionki przeciwgruźliczej BCG. Spółka jest też w trakcie budowy fabryki frakcjonowania osocza.

Natomiast Genomed, InnoGene i ReadGene, zajmujące się diagnostyką genetyczną, solidarnie notują starty.

biotechnologia

Rynek największy potencjał dostrzega w trzech spółkach: Mabionie, Pharmemenie i Selvicie. Pomimo generowanych strat i relatywnie niskich przychodów, spółki te są u progu skoku wartości wewnętrznej. Tkwi ona w know-how, patentach i wynikach badań.

Mabion jest w III fazie badań klinicznych dla CD20 będącego preparatem biopodobnym do Mabthery produkowanej przez Roche. W niektórych europejskich krajach w tym roku wygaśnie patent Rocha na ten lek, w USA nastąpi to w roku 2018. W III fazie badań klinicznych jest jeszcze tylko Sandoz. Według raportu Rocha za 2013 rok, Mabionowi może przypaść część rynku wartego 7 mld CHF. Podobnej wielkości rynek towarzyszy drugiemu komercjalizowanemu przez Mabion lekowi biopodobnemu – HER2, dla którego lekiem referencyjnym jest Herceptin.>> Odwiedź stronę analityczną spółki w serwisie.

Natomiast Pharmena jest w posiadaniu patentu na innowacyjny lek przeciwmiażdżycowy 1-MNA. Dostępne badania wskazują, że lek nie powoduje efektów niepożądanych, tj. uderzenia gorąca i zaczerwienienia skóry, charakterystycznych dla obecnie stosowanej terapii. Obecnie rozpoczęły się badania kliniczne w drugiej fazie. Spółka planuje sprzedać patent po zakończeniu tego etapu. Blisko ponad rok temu analitycy w rekomendacjach wyceniali wartość patentu po udanej fazie II na 400 mln USD, przy czym prawdopodobieństwo pozytywnego efektu określono na 43 proc.

>> W serwisie znajdziesz analizę aktualnej sytuacji fundamentalnej grupy Pharmena po wynikach za 2013 rok. >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

W Selvicie najbardziej zaawansowane prace (nad cząstkami SEL24 i SEL120) znajdują się w fazie przedklinicznej. Ze względu na potrzeby finansowe związane z badaniami klinicznymi, Selvita szukać będzie partnerów do rozwijania swoich projektów. Spółka prowadzi rozmowy w sprawie komercjalizacji własnych cząsteczek z pipeline’u, z czego najbardziej zaawansowanymi są te dotyczące SEL24 i SEL120.

– W grę wchodzą tutaj umowy partneringowe na finansowanie dalszych badań przez firmy farmaceutyczne oraz płatność początkowa (up-front payment) o wartości nawet kilku milionów złotych. Przedłużanie się rozmów i kontynuacja badań w fazie przedklinicznej we własnym zakresie w najbardziej zaawansowanych projektach SEL24 i SEL120 może dla spółki oznaczać konieczność ponoszenia kolejnych nakładów i brania na siebie ewentualnych negatywnych efektów badań. – czytamy w raporcie analitycznym Alior Banku.

Spółki biotechnologiczne, niezależnie czy szukają nowych cząstek, czy starają się wtargnąć na ugruntowany rynek, tworząc leki biopodobne, posiadają spory potencjał wzrostu. Osiągnięcie nawet niewielkich udziałów w rynku może przełożyć się skok wartości wewnętrznej. Otwarte pozostaje pytanie, czy ich potencjału nie zaburzą ryzyka. Poza tymi związanymi z wynikami badań i skutecznością komercjalizacji trzeba wziąć pod uwagę np. kompetencje sprzedażowe, potrzeby kapitałowe, ryzyko należytego i terminowego wykonania budynków do produkcji, czy prac badawczych. Niby błahostki, ale to właśnie one przyczyniły się do niskiej wyceny i upadłości Euroimplantu. Kursy akcji poszczególnych spółek nie zawsze muszą dzielić los Biotonu czy Euroimpantu. Dowodem jest wykres biotechnologicznego Nasdaq’a.

biotechnologiczy_Nasdaq

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o BIOGENED, BIOMAX, biomaxima, BIOMEDLUB, bioton, BLIRT, euimplant, GENOMED, INNOGENE, Mabion, PHARMENA, READGENE, SELVITA, STEMCELLS)

 • Wniosek Biotonu dot. odszkodowania od LG Chem został oddalony

  Trybunał Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej oddalił wniosek firmy Biopartners GmbH, w której BIOTON posiada pośrednio 100 proc. udziałów, w którym domagała się od LG Chem Ltd. odszkodowania z tytułu niewykonania zobowiązań określonych umową rozwojowo-licencyjną z 16 października 2001 r.

 • Vestor DM zaktualizował rekomendację dla Selvity

  Pretekstem do aktualizacji raportu jest umowa na przeprowadzenie I fazy badań SEL120. Analitycy w grudniowej rekomendacji uwzględnili wyższe nakłady na Centrum Badawczo-Rozwojowe Innowacyjnych Leków (CBRIL), a z drugiej strony mocne wyniki Usług oraz nowe dane naukowe o projektach innowacyjnych we wczesnej fazie.

 • Selvita podczas ASH 2018 zaprezentuje wyniki projektu SEL120

  SELVITA zaprezentuje najnowsze wyniki projektu SEL120, małocząsteczkowego inhibitora CDK8 o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu ostrej białaczki szpikowej, podczas 60. American Society of Hematology Annual Meeting (ASH 2018), które odbędzie się w dniach 1-4 grudnia 2018 r. w San Diego.

 • Mabion złożył drugi wniosek patentowy w zakresie wykorzystania Mabion CD20

  MABION złożył do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej drugie zgłoszenie patentowe w zakresie wykorzystania MABIONCD20 do leczenia stwardnienia rozsianego stanowiące innowacyjne wskazanie dla cząsteczki. Przedmiotowy wniosek dotyczy zastosowania MABIONCD20 na zasadzie monoterapii.

 • Biomed-Lublin chce do końca listopada znaleźć finansowanie dla budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego

  Biomed-Lublin pracuje obecnie nad finansowaniem wkładu własnego budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) i do końca listopada chce poinformować, w jaki sposób pozyska środki na ten cel. Realizacja inwestycji, na którą spółka otrzymała 14,9 mln zł dotacji ma rozpocząć się w grudniu br.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku