Rosną emocje przed spotkaniem prezydentów USA i Chin, w grze CD Projekt i Elektrobudowa

Omawiane walory: , ,

Ostatnia sesja czerwca i całego drugiego kwartału upływa pod znakiem niewielkich zmian. Inwestorzy z decyzjami wstrzymują się do zakończenia szczytu G20 i wyjaśnienia relacji handlowych na linii USA-Chiny. 

Źródło: ATTrader.pl

Inwestorzy na całym świecie od kilku dni koncentrują swoją uwagę na szczycie G20. Od wyniku sobotniego spotkania między Donaldem Trumpem a Xi Jinpingiem i ewentualnych ustaleń w kwestii relacji handlowych między dwiema największymi gospodarkami na świecie zależą losy giełd w najbliższych tygodniach. Wszystkie scenariusze pozostają w grze. Jeszcze wczoraj pojawiły się spekulacje na temat rozejmu. WSJ informował, że prezydent Xi Jinping miał przedstawić Amerykanom listę warunków (m.in. cofnięcie blokady koncernu Huawei). Z kolei dziś rano Trump dyplomatycznie stwierdził, że nie obiecywał Chińczykom żadnego zawieszenia broni.

Do spotkania prezydentów Chin i USA dojdzie o 4:30 czasu polskiego, zatem pierwszą reakcję warszawskiej giełdy zobaczymy dopiero w poniedziałek rano. Szczyt zakończy się przełomem, jeśli strony zgodzą się na powrót do stołu negocjacyjnego i zadeklarują ustępstwa w kwestii ceł i zniesienia sankcji nałożonych w maju na Huawei. Z kolei negatywny scenariusz to zerwanie rozmów i eskalacja sporu handlowego. Ten drugi scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, szczególnie że Trump potrzebuje „sukcesów”, jeśli poważnie myśli o reelekcji.

Atmosferę wyczekiwania na nowe kluczowe informacje doskonale obrazują niskie obroty i niewielkie wahania indeksów na światowych giełdach. W piątek po południu jedynie DAX rośnie o 0,5 proc. W wypadku pozostałych europejskich indeksów skala wzrostów jest znacznie mniejsza. Spadek zmienności notowań obserwujemy także na rynku ropy naftowej, gdzie cena baryłki ustabilizowała się na poziomie 59 USD.

Atmosfera ciszy przed burzą widoczna jest także na giełdzie w Warszawie, gdzie wszystkie główne indeksy pozostają w okolicach poziomów odniesień. WIG20 traci symboliczne 0,2 proc., mWIG40 cofa się o 0,1 proc. i tylko sWIG80 utrzymuje się na niewielkim plusie. Kwadrans przed 14:00 wartość obrotów na całym rynku wynosi zaledwie 325 mln zł, co jest wynikiem o 15 proc. niższym niż wczoraj o tej samej porze.

W gronie blue chipów wyróżnia się CD Projekt, którego akcje przy najwyższych obrotach na rynku rosną o 1,8 proc. do 218 zł. To trzecia z rzędu wzrostowa sesja w wykonaniu producenta gier wideo. Odbicie zbiegło się w czasie z początkiem Steam Summer Sale 2019, czyli corocznej letniej wyprzedaży gier w największym sklepie cyfrowym na świecie. Na wyprzedaży nieźle radzi sobie trzecia cześć Wiedźmina. Co prawda cena gry jest obniżona aż o 70 proc., ale należy pamiętać, że od jej premiery minęło już ładnych parę lat. Wysoko w rankingu jest także preorder Cyberpunka, sprzedawany po pełnej cenie.

Zobacz analizę techniczną Elektrobudowy >>> KLIKNIJ

Na szerokim rynku wyróżnia się Elektorobudowa, czyli spółka, która w tym roku doświadczyła potężnej przeceny. Jej akcje drożeją o 7 proc., choć jeszcze w pierwszych godzinach sesji skala wzrostów była dwucyfrowa. Z Elektorobudowy nie napłynęły żadne nowe informacje uzasadniające zryw, toteż dzisiejszy ruch można potraktować jako odreagowanie wcześniejszych spadków, zainicjowane przez kapitał spekulacyjny. Na chwilę obecną nie ma też podstaw, by mówić o definitywnym zakończeniu trendu spadkowego.

O 1,5 proc. spada kurs akcji Getin Noble Banku. Inwestorzy wyczekują na wyniki poszukiwania inwestora finansowego. Zgodnie z majową deklaracją prezesa Artura Klimczaka, bank najpóźniej do końca czerwca ma sfinalizować rozmowy w tej sprawie. Inwestycją zainteresowane są dwa fundusze private equity, które w połowie czerwca miały złożyć oferty i kontynuować dodatkowe badania due diligence banku. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom Getin Noble Banku

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, elbudowa, Getinoble, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Spółki biją na alarm. Lotos i Orlen bohaterami sesji

  Europejskie giełdy uginają się pod ciężarem negatywnych informacji ze spółek. Coraz więcej z nich mówi wprost "idzie potężny kryzys". GPW na powierzchni utrzymują drożejące koncerny paliwowe, wespół z CD Projektem i Budimeksem.

 • Getin Noble Bank miał blisko 600 mln zł straty netto w 2019 r.

  Getin Noble Bank odnotował 591,55 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I- IV kw. 2019 r. wobec 460,21 mln zł straty rok wcześniej.

 • Gamingowy kwiecień w StockWatch.pl. Zapraszamy na czaty inwestorskie

  Zostań w domu i weź udział czatach inwestorskich. W kwietniu StockWatch.pl zorganizuje kilkanaście spotkań online z przedstawicielami spółek gamingowych, startupami i nie tylko. Już teraz zapraszamy na czaty z takimi spółkami jak CD Projekt, PlayWay, BoomBit czy Starward Industries. Kolejne terminy i spółki już wkrótce!

 • CD Projekt największą spółką na warszawskiej giełdzie

  Koronabessa przyniosła historyczne przetasowania wśród największych spółek na GPW. Tym razem zmiana nastąpiła w fotelu lidera. Po wielu miesiącach absolutnej dominacji, PKO BP spadł na drugie miejsce. Palmę pierwszeństwa po największym polskim banku przejął producent gier wideo.

 • Getin Noble Bank wprowadza pakiet ułatwień dla kredytobiorców

  W związku z panującą obecnie sytuacją epidemiczną Getin Noble Bank wprowadził dla swoich klientów pakiet rozwiązań umożliwiających trzymiesięczne ułatwienia w regulowaniu zobowiązań kredytowych. Propozycja skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak firm i dotyczy kredytów hipotecznych, samochodowych i gotówkowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR