Rośnie napięcie po nieudanej próbie wybicia WIG20, w grze Huuuge, ML System i Lotos

Poniedziałkowa nieudana próba wybicia WIG20 górą z 3-miesięcznej konsolidacji zbiera dziś żniwo. Indeks spada pod poziom 2.000 pkt., a perspektywa wiosennych wzrostów oddala się. Słabo dziś radzą sobie również indeksy sWIG80 i mWIG40.

mlsystem, forte, huuuge-s114, captortx, ultgames, lotos, pge, kcje, komentarz, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Po dwóch godzinach notowań na giełdzie przy ulicy Książęcej taniały akcje prawie 60 proc. wszystkich notowanych tu spółek, co przekładała się na dominację czerwieni na wśród warszawskich indeksów. Słabo radziły sobie zwłaszcza indeksy sWIG80 i mWIG40, ale i WIG20 nie wyglądał najlepiej, po tym jak wczoraj zawalił wybicie górą z prawie trzymiesięcznej konsolidacji, wracając na koniec dnia poniżej bariery 2.000 pkt.

Kliknij, aby powiększyć.

Ta przedpołudniowa dominacja czerwieni na GPW wprawdzie koresponduje z gorszymi nastrojami na większości europejskich parkietów, ale dziś stoją za nią głównie wieści z poszczególnych spółek. Indeks mWIG40 w dół ciągną przede wszystkim taniejące akcje ING Banku Śląskiego (-2,21 proc.), Kruka (-2,89 proc.), PEP (-4,7 proc.), XTB (-7,02 proc.) i Millennium (-1,72 proc.). Największy udział w spadku sWIG80 ma natomiast Forte (-5,56 proc.), a swoją cegiełkę dokłada również ML System (-4,07 proc.). Ta ostatnia spółka była rano najmocniej handlowaną na GPW, wyprzedzając pod względem obrotów takie giełdowe tuzy jak PKO BP i CD Projekt.

ML System poinformował wczoraj po sesji, że „badania podstawowe oceny przydatności klinicznej, czułości i specyficzności urządzenia Covid Detector, w tym testów z wydmuchiwanego powietrza” zostały zakończone, ale spółka nie zna ich wyników, bo wciąż są one opracowywane. Jednocześnie zapowiedziała, że będzie „raportować o wynikach oceny skuteczności diagnostycznej urządzenia oraz ewentualnych kolejnych istotnych etapach związanych z jego oceną”. To przeciąganie struny nie spodobało się inwestorom. Akcje tanieją dziś drugi kolejny dzień, po tym jak wczoraj zostały przecenione o 16,72 proc., wybijając się dołem z krótkiej konsolidacji wokół 180 zł. Pomimo tych spadków ML System wciąż może się pochwalić wzrostem o ponad 67 proc. od początku tego roku.

Ponad 5-procentowy spadek kursu Forte to najpewniej reakcja na słowa członka zarządu, który poinformował, że w 2021 roku spółka celuje w wyniki zbliżone do tych z 2020 roku. Przypomnijmy, w całym 2020 roku Forte wypracował 49,55 mln zł zysku netto. To o 9,8 proc. więcej niż w 2019 roku. Czyżby inwestorzy liczyli, że na fali oczekiwanego w tym roku popandemicznego odbicia w gospodarce zyski znacząco wzrosną? Zachowanie kursu sugeruje, że tak właśnie było.

Akcje Huuuge spadają o 4,3 proc. do 43,545 zł, schodząc krótko po otwarciu notowań już do 39,51 zł. Przecena to efekt rozczarowania wynikami. W IV kwartale 2020 roku zysk EBITDA spółki obniżył się do 3,1 mln dolarów z 15,5 mln dolarów rok wcześniej, a zysk netto (oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych) do 2,1 mln dolarów z 12,6 mln dolarów w ostatnim kwartale 2019 roku. Spadki te miały miejsce pomimo rekordowych przychodów odnotowanych w IV kwartale 2020 roku. Przyczyniły się do tego znacząco wyższe, bo sięgające 59 proc., koszty marketingu i sprzedaży.

Kolejną słabą sesję zalicza wczorajszy debiutant – Captor Therapeutics. Jego akcje tanieją o 3,36 proc. do 166,20 zł, po tym jak w dniu debiutu ich notowania cofnęły się o 1,16 proc. wobec kursu odniesienia.

Po wynikach drożeją akcje Ultimate Games. Spółka pochwaliła się, że w całym 2020 roku zarobiła 32,68 mln zł netto wobec 4,24 mln zł rok wcześniej, odnotowując wzrost przychodów do 14,86 mln zł z 7,3 mln zł. Kurs zareagował na to skokiem o 3,83 proc. do 29,80 zł.

W indeksie WIG20 najmocniej wyróżniającą się na plus spółką jest Lotos. To też zasługa wyników. Paliwowy gigant szacuje, że w I kwartale br. jej oczyszczony zysk EBITDA LIFO wyniósł 0,62 mld zł, a zysk netto 0,35 mld zł. Akcje Lotosu drożeją o 2,37 proc. do 47,60 zł.

Na drugim krańcu tabeli bluch chipów znajduje się PGE, którego kurs spada o 2 proc. do 8,488 zł. Spadki to realizacja sporych zysków z ostatniego miesiąca. Na tę chwilę miesięczna stop zwrotu na akcjach energetycznej spółki przekracza 30 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CAPTORTX, FORTE, huuuge-s114, Lotos, Mlsystem, PGE, ULTGAMES)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR