Samo Pekao giełdy w górę nie pociągnie. CD Projekt poprawia rekordy

Omawiane walory: , , , , , ,

Wyniki finansowe i zapowiedź wypłaty hojnej dywidendy przez Pekao spodobały się inwestorom. Jednak samo Pekao giełdy w górę nie pociągnie, ponieważ dziś na czerwono świecą pozostałe banki, KGHM i spółki energetyczne.

Marcin Kiepas

Początek środowej sesji na GPW upływa pod znakiem mieszanych nastrojów, po tym jak dwie poprzednie rynek zakończył wzrostami. Po godzinie handlu indeks WIG20 zyskiwał 0,1 proc. i miał wartość 2.538,9 pkt., mWIG40 tracił 0,1 proc. (4.918,9 pkt.), natomiast sWIG80 testował poziom 14.056,7 pkt., spadając o 0,4 proc. Te mieszane nastroje wpisują się w analogiczną tendencję dominującą rano na europejskich parkietach, gdzie najlepiej spisują się rosyjskie indeksy, rosnąc po 0,6-0,7 proc. Najsłabiej zachowują się giełdy w Belgii i Hiszpanii, które notują spadki po 0,6 proc.

Rano na GPW pozytywnie wyróżniał się Bank Pekao. Jego akcje drożeją o 1,4 proc. do 124,80 zł w reakcji na opublikowane wyniki kwartalne i zapowiedź wypłaty dywidendy. W III kwartale grupa Pekao wypracowała 536,2 mln zł zysku netto, co jest wynikiem o 3 proc. wyższym r/r i o ponad 8 mln zł lepszym od oczekiwań. Wynik odsetkowy ukształtował się na poziomie 1,15 mld zł (prognoza: 1,15 mld zł), a wynik z tytułu prowizji 580,1 mln zł (prognoza: 579,3 mln zł). Bank jednocześnie poinformował, że planuje osiągnąć ponad 3 mld zł zysku netto w 2020 roku (dla przykładu wynik po trzech kwartałach tego roku to 1,4 mld zł), a także, że cały zysk z lat 2017-2018 przeznaczy na dywidendę. Inną informacją jaka jeszcze dotarła do inwestorów jest zgoda Komisji Nadzoru Finansowego na objęcie przez Michała Krupińskiego funkcji prezesa banku Pekao.

notowania

Przed sesją wyniki opublikowała też Energa. W okresie lipiec-wrzesień br. spółka zarobiła 68 mln zł netto, co oznacza spadek zysku w stosunku do III kwartału 2016 roku, gdy wyniósł on 190 mln zł. Przychody w tym okresie wzrosły zaś o 3 proc. rok do roku i wyniosły 2,52 mld zł. Akcje Energii spadają o 1,2 proc. i za jedną trzeba zapłacić 12,49 zł.

We wtorek po sesji PGE potwierdziło opublikowane wcześniej wstępne szacunki wyników za III kwartał br. Zysk energetycznego giganta wzrósł do 1,46 mld zł z 656 mln zł w III kwartale 2016 roku, a przychody zmniejszyły się o 12 proc. w relacji rocznej do 6,07 mld zł. W środę kurs PGE spada o 1,3 proc. do 12,88 zł.

Wiedźmin 3 i Gold Rush: The Game hitami sprzedażowymi w październiku >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Wzrost Pekao SA, wespół z dobrze spisującymi się spółkami handlowymi (LPP +1,4 proc.; CCC +0,85 proc.) to za mało, żeby mocniej pociągnąć w górę cały rynek. Zwłaszcza, że pozostałe banki, które przecież stanowiły motor napędowy wzrostów w poniedziałek i we wtorek, dziś odpuściły, a jednocześnie spółki energetyczne i KGHM (-0,7 proc.) ciągną warszawską giełdę w dół.

Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniają się akcje CD Projektu, które na dużym obrocie drożeją o ponad 2 proc. do 127 zł. Rano za jeden walor płacono rekordowe 128 zł. Wzrosty są reakcją na świetną październikową sprzedaż trzeciej odsłony Wiedźmina, która swoją premierę miała w 2015 roku. Po obniżce ceny na Steamie sprzedało się ponad 426 tys. kopii gry, wobec 90,4 tys. we wrześniu. Według szacunków analityków StockWatch.pl, da to CD Projektowi przychody na poziomie 20 mln zł.

notowania

Na uwagę zasługuje dziś także Komputronik, którego kurs wystrzelił o 6,9 proc. do 6,07 zł, kończąc tym samym zapoczątkowaną w lipcu tendencję spadkową. W ten sposób inwestorzy zareagowali na informację o podpisaniu przez spółkę ugody z odwiecznym wrogiem, Clean&Carbon Energy.

Powodów do zadowolenia nie mają natomiast akcjonariusze LiveChat Software, której kurs w krótkim terminie jest w silnym trendzie spadkowym. Dziś jej akcje tanieją nawet o 20 proc. do 32,80 zł i są najtańsze od lutego 2016 roku. W miesiąc notowania dostawcy oprogramowania typu livechat spadły o blisko 30 proc. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom LiveChat Software

Po zamknięciu środowych notowań raport kwartalny opublikuje m.in. Tauron Polska Energia, którego akcje od końca sierpnia znajdują się w trendzie spadkowym, testując w ostatnich dniach 5-miesięczne minima. Dziś za jedną trzeba zapłacić 3,37 zł (+0,3 proc.). W czwartek zaś inwestorzy poznają wyniki m.in. Alior Banku, Cyfrowego Polsatu i Grupy Azoty.

Wydarzeniem środy w kraju jest kończące się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężne (RPP). Wprawdzie nie przyniesie ono zmiany stóp procentowych, co oznacza pozostawienie głównej z nich na rekordowo niskim poziomie 1,50 proc., a należy się liczyć z podwyższeniem prognoz wzrostu gospodarczego i inflacji, a nie wykluczone nawet, że również lekkie zaostrzenie retoryki przez Radę. Samo posiedzenie, jakkolwiek może wywołać emocje na polskim rynku walutowym i długu, to raczej nie wywoła ich na warszawskiej giełdzie.

Środowe kalendarium wydarzeń gospodarczych, podobnie jak to poniedziałkowe i wtorkowe, nie jest przesadnie bogate. Najważniejsze dane zostały już opublikowane. W nocy inwestorzy dowiedzieli się, że w październiku nadwyżka w handlu zagranicznym Chin wyniosła 38,2 mld USD, wobec 28,6 mld USD we wrześniu i wobec prognozowanych 39,5 mld USD nadwyżki. Dlatego również stąd nie należy oczekiwać potencjalnych impulsów. Tym samym kluczowe dla dalszych losów sesji na GPW będzie zachowanie europejskich, a później amerykańskich giełd.

Warto jeszcze odnotować, że dziś na NewConnect debiutują akcje Gremi Media (KCI). Co ciekawe, wydawca dzienników Rzeczypospolita i Gazeta Giełdy Parkiet przeniósł swoje notowania z rynku głównego. Będzie to 406. spółka notowana na tym rynku i 14. debiut w tym roku.

Mapa rynku – stan na godzinę 10:40. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CDPROJEKT, energa, kci, komputron, Livechat, Pekao, PGE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR