Sasinowe wzrosty PGE, Enei i Taurona, w tle mocny sWIG80

Omawiane walory: , , , , ,
Ostatnia czerwcowa sesja na GPW upływa pod znakiem mieszanych nastrojów. W gronie blue chipów pozytywnie wyróżnia się PGE, a wśród warszawskich indeksów, wracający do trendu wzrostowego sWIG80.
pge. zepak. prairie. ideabank. geotrans. playway. komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsza połowa dnia na warszawskiej giełdzie upłynęła pod znakiem dość spokojnego handlu. Podobnie jak to miało miejsce na większości europejskich parkietów, warszawskie indeksy pozostawały stosunkowo blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia.

O godzinie 11:52 indeks WIG20 miał wartość 1,766 pkt. (-0,17 proc.), WIG testował poziom 49.911 pkt. (-0,12 proc.), a mWIG40 3.513 pkt. (-0,33 proc.). Na ich tle wyróżniał się jedynie sWIG80, który po czterech kolejnych spadkowych sesjach, dziś rósł o 0,41 proc. do 13.628 pkt.

Bez echa na GPW przeszły opublikowane dziś rano dane inflacyjne z Polski. Dane mocno zaskakujące i co ciekawe korzystne dla rynku akcji. W czerwcu inflacja nieoczekiwanie wystrzeliła do 3,3 proc. r/r z 2,9 proc. w maju, podczas gdy rynek oczekiwał jej wyhamowania do 2,8 proc., a Ministerstwo Rozwoju prognozowało nawet spadek do 2,5 proc.

Skok inflacji to dobra wiadomość dla giełdy. Po pierwsze, przy prawie zerowych stopach procentowych w Polsce, a więc i bardzo niskim oprocentowaniu depozytów, inwestycja nadwyżek finansowych na rynku akcji jawi się jako dość atrakcyjna alternatywa. Po drugie, wyższa inflacja zmniejsza potencjalny okres utrzymywania przez Radę Polityki Pieniężnej rekordowo niskich stóp procentowych, co nieznacznie poprawia perspektywy sektora bankowego. I po trzecie, wzrost inflacji oznacza, że firmy mogą w prosty sposób przerzucić rosnące koszty na konsumenta, co w połączeniu z końcem rynku pracownika, będzie w przyszłości miało pozytywny wpływ na ich wyniki finansowe.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dużo więcej niż na samych indeksach dzieje się na poszczególnych spółkach. I to zarówno na tych małych i średnich, jak i na naprawdę dużych. W indeksie WIG20 mocno wyróżnia się PGE. Jego akcje drożeją o 4,2 proc. do 7,13 zł. Stoi za tym wicepremier Sasin. Słowa wicepremiera i jednocześnie ministra aktywów państwowych o tym, że PGE sam nie udźwignie kosztów projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce i dlatego musi to być inwestycja całego państwa, wsparły notowania energetycznego koncernu.

Wzrost PGE pociągnął w górę też w górę notowania innych spółek energetycznych. Tauron rośnie o 2,4 proc. do 2,408 zł, a Enea o 2,36 proc. do 7,365 zł.

Podobnego szczęścia nie mają akcjonariusze spółki Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Jej akcje tąpnęły o 8 proc., spadając do 8,70 zł. Stoją za tym wyniki finansowe. W I kwartale br. spółka odnotowała 10,35 mln zł straty netto wobec 13,28 mln zł zysku netto rok wcześniej. jej przychody spadły natomiast do 524,07 mln zł z 695,13 mln zł.

Sesję do udanych zaliczyć mogą natomiast m.in. akcjonariusze Prairie Mining (+22,2 proc.), Idea Banku (+12,8 proc.), Geotrans (+3,55 proc.), czy PlayWay (+2,2 proc.).

Prairie poinformowało w komunikacie, że „zabezpieczyło finansowanie sporu w celu dochodzenia roszczeń od polskiego rządu”. Wartość tego finansowania to 12,3 mld dolarów. Spółka planuje złożyć pozew o arbitraż w najbliższych tygodniach.

Akcje Idea Banku kontynuują wczorajsze wzrosty, dla których impulsem była informacji o podpisaniu umowy sprzedaży 65 proc. akcji Idea Money, co przyniesie bankowi do 300 mln zł z transakcji.

Geotrans chce skupić do 54,8 tys. akcji własnych po 35 zł za sztukę. Obecnie są one wycenione na poziomie 29,20 zł.

PlayWay otrzyma 11,2 mln zł dywidendy ze spółki Frozen District, która jest twórcą i wydawcą gry House Flipper.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT geotrans, Ideabank, PGE, playway, Prairie, zepak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR