StockWatch.pl

Sesja pod znakiem tąpnięć na kursach spółek Leszka Czarneckiego i Benefit Systems

Omawiane walory: , , , , , ,

Gigantyczna strata Idea Banku uderzyła jak grom z jasnego nieba w cały sektor bankowy notowany na GPW. WIG-Banki spada o 2 proc., ciągnąc za sobą indeks WIG20. Równie słabo radzi sobie też branża energetyczna. Ponad 20-proc. tąpnięcie notuje dziś Benefit Systems.

Źródło: ATTrader.pl

Idea Bank zamknął rok 2018 stratą netto na poziomie 1,9 mld zł. Ta gigantyczna strata spowodowana była dokonanymi w IV kwartale odpisami na należności. W dużym uproszczeniu jest to pochodna dwóch afer: afery GetBack i afery wokół byłego prezesa KNF. Na dodatek Idea Bank spełnił przesłanki zagrożenia upadłością z przyczyn regulacyjnych, o czym poinformował już nadzór. Sama spółka określa ubiegły rok jako „najtrudniejszy w historii”. Prezes Jerzy Pruski zaznacza jednak, że bank najgorsze ma już za sobą, a pojęte przez zarząd działania „w perspektywie kilku lat pozwolą na trwałą odbudowę rentowności w oparciu przede wszystkim o rozwój oferty leasingowej, depozytowej oraz lokat terminowych i rachunków oszczędnościowych”.

Inwestorzy nie za bardzo w to wierzą, gwałtownie wyprzedając akcje Idea Banku. Po ponad trzech godzinach notowań tracą one 19,9 proc., spadając do 3,71 zł. Identyczny los spotkał pozostałe spółki z grupy Leszka Czarneckiego: Getin Noble Bank (0,50 zł; -19,6 proc.) i Getin (1,42 zł; -18 proc.).

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Blady strach padł na cały sektor bankowy. Akcje Pekao tanieją o 2 proc. do 114,80 zł, PKO BP o 2,2 proc. do 39,28 zł, a mBanku 1,3 proc. do 442,60 zł. Te ostatnie są wyprzedawane pomimo nieznacznie lepszych od prognoz zysków w I kwartale. To pokazuje, że inwestorzy realnie obawiają się realizacji czarnego scenariusza w Idea Banku, co negatywnie odbiłoby się na wynikach całego sektora bankowego w Polsce.

Notowania banków na GPW.

Wyprzedaż banków (WIG-Banki traci 2 proc.) psuje nastroje na całym rynku. Równie źle zachowuje się tylko branżą energetyczna. Indeks WIG-Energia również traci 2 proc., pozostając blisko 7-miesięcznych minimów. Indeks ten w dół ciągną przede wszystkim taniejące akcje PGE (-3,2 proc.) i Enei (-2,4 proc.).

Zły dzień mają nie tylko posiadacze akcji banków i koncernów energetycznych, ale również akcjonariusze Benefit Systems. Notowania spółki tąpnęły o 23,8 proc. do 692 zł, po tym jak spółka poinformowała, że w 2019 roku jej zysk brutto może być o 30-40 proc. niższy niż w 2018 roku, gdy wyniósł on 157,4 mln zł, natomiast zysk operacyjny może spaść o 5-10 proc. Jedyną dobrą wiadomością dla akcjonariuszy jest to, że dzisiejszy spadek sprowadził kurs w pobliże listopadowego minimum na poziomie 682 zł, które jest znaczącym wsparciem technicznym. Poziom ten ma szansę zatrzymać przecenę.

Banki i energetyka praktycznie przesądziły o losach wtorkowej sesji. O godzinie 11:22 indeks WIG20 spadał o 1,08 proc. do 2.342,48 pkt., WIG w tym czasie miał wartość 60.273,62 pkt. (-0,97 proc.), mWIG40 4.127,51 pkt. (-1,31 proc.) i tylko sWIG80 pozostawał ponad kreską rosnąc o 0,14 proc. do 12.006,14 pkt.

Fatalnych przedpołudniowych nastrojów w Warszawie dziś już nic nie poprawi. Co więcej, można się obawiać, że indeksy jeszcze mocniej spadną. Opublikowane w nocy rozczarowujące dane z Chin, a także wczorajsza silna posesyjna wyprzedaż akcji Alphabet (Google) w reakcji na wyniki kwartalne nie zachęca do zakupów przed majowym weekendem. Szczególnie, że dla warszawskiego parkietu dodatkowym czynnikiem ryzyka są publikowane w dniu jutrzejszym indeksy PMI i ISM dla sektora przemysłowego, a przede wszystkim posiedzenie FOMC. Na to wszytko giełda będzie mogła zareagować dopiero w czwartek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT benefit, Enea, getin, Getinoble, Ideabank, mBank, PGE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR