Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Sesja pod znakiem tąpnięć na kursach spółek Leszka Czarneckiego i Benefit Systems

Opublikowano: 2019-04-30 12:25:04

Omawiane walory: , , , , , ,

Gigantyczna strata Idea Banku uderzyła jak grom z jasnego nieba w cały sektor bankowy notowany na GPW. WIG-Banki spada o 2 proc., ciągnąc za sobą indeks WIG20. Równie słabo radzi sobie też branża energetyczna. Ponad 20-proc. tąpnięcie notuje dziś Benefit Systems.

Źródło: ATTrader.pl

Idea Bank zamknął rok 2018 stratą netto na poziomie 1,9 mld zł. Ta gigantyczna strata spowodowana była dokonanymi w IV kwartale odpisami na należności. W dużym uproszczeniu jest to pochodna dwóch afer: afery GetBack i afery wokół byłego prezesa KNF. Na dodatek Idea Bank spełnił przesłanki zagrożenia upadłością z przyczyn regulacyjnych, o czym poinformował już nadzór. Sama spółka określa ubiegły rok jako „najtrudniejszy w historii”. Prezes Jerzy Pruski zaznacza jednak, że bank najgorsze ma już za sobą, a pojęte przez zarząd działania „w perspektywie kilku lat pozwolą na trwałą odbudowę rentowności w oparciu przede wszystkim o rozwój oferty leasingowej, depozytowej oraz lokat terminowych i rachunków oszczędnościowych”.

Inwestorzy nie za bardzo w to wierzą, gwałtownie wyprzedając akcje Idea Banku. Po ponad trzech godzinach notowań tracą one 19,9 proc., spadając do 3,71 zł. Identyczny los spotkał pozostałe spółki z grupy Leszka Czarneckiego: Getin Noble Bank (0,50 zł; -19,6 proc.) i Getin (1,42 zł; -18 proc.).

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Blady strach padł na cały sektor bankowy. Akcje Pekao tanieją o 2 proc. do 114,80 zł, PKO BP o 2,2 proc. do 39,28 zł, a mBanku 1,3 proc. do 442,60 zł. Te ostatnie są wyprzedawane pomimo nieznacznie lepszych od prognoz zysków w I kwartale. To pokazuje, że inwestorzy realnie obawiają się realizacji czarnego scenariusza w Idea Banku, co negatywnie odbiłoby się na wynikach całego sektora bankowego w Polsce.

Notowania banków na GPW.

Wyprzedaż banków (WIG-Banki traci 2 proc.) psuje nastroje na całym rynku. Równie źle zachowuje się tylko branżą energetyczna. Indeks WIG-Energia również traci 2 proc., pozostając blisko 7-miesięcznych minimów. Indeks ten w dół ciągną przede wszystkim taniejące akcje PGE (-3,2 proc.) i Enei (-2,4 proc.).

Zły dzień mają nie tylko posiadacze akcji banków i koncernów energetycznych, ale również akcjonariusze Benefit Systems. Notowania spółki tąpnęły o 23,8 proc. do 692 zł, po tym jak spółka poinformowała, że w 2019 roku jej zysk brutto może być o 30-40 proc. niższy niż w 2018 roku, gdy wyniósł on 157,4 mln zł, natomiast zysk operacyjny może spaść o 5-10 proc. Jedyną dobrą wiadomością dla akcjonariuszy jest to, że dzisiejszy spadek sprowadził kurs w pobliże listopadowego minimum na poziomie 682 zł, które jest znaczącym wsparciem technicznym. Poziom ten ma szansę zatrzymać przecenę.

Banki i energetyka praktycznie przesądziły o losach wtorkowej sesji. O godzinie 11:22 indeks WIG20 spadał o 1,08 proc. do 2.342,48 pkt., WIG w tym czasie miał wartość 60.273,62 pkt. (-0,97 proc.), mWIG40 4.127,51 pkt. (-1,31 proc.) i tylko sWIG80 pozostawał ponad kreską rosnąc o 0,14 proc. do 12.006,14 pkt.

Fatalnych przedpołudniowych nastrojów w Warszawie dziś już nic nie poprawi. Co więcej, można się obawiać, że indeksy jeszcze mocniej spadną. Opublikowane w nocy rozczarowujące dane z Chin, a także wczorajsza silna posesyjna wyprzedaż akcji Alphabet (Google) w reakcji na wyniki kwartalne nie zachęca do zakupów przed majowym weekendem. Szczególnie, że dla warszawskiego parkietu dodatkowym czynnikiem ryzyka są publikowane w dniu jutrzejszym indeksy PMI i ISM dla sektora przemysłowego, a przede wszystkim posiedzenie FOMC. Na to wszytko giełda będzie mogła zareagować dopiero w czwartek.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o benefit, Enea, getin, Getinoble, Ideabank, mBank, PGE)

 • Idea Bank w ramach restrukturyzacji do końca roku zwolni 750 osób

  Idea Bank zaczyna proces restrukturyzacji, którego celem jest szybka odbudowa rentowności i poprawa współczynników kapitałowych. Planowane działania restrukturyzacyjne obejmują: obniżenie sumy bilansowej, ograniczenia kosztów operacyjnych, w tym zwolnienia grupowe - maksymalnie 750 osób. Szacowane oszczędności z tytułu zwolnień wyniosą w skali rocznej około 50 mln zł.

 • Michał Sołowow najbogatszym Polakiem, Leszek Czarnecki zamyka pierwszą setkę

  Tygodnik Wprost po raz 30 opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Drugi rok z rzędu największym majątkiem może pochwalić się Michał Sołowow, ale w zestawieniu pojawiły się również nowe nazwiska i znaczące zmiany pozycji.

 • Dwa fundusze private equity złożyły oferty na Getin Noble Bank

  Doradcy inwestycyjni reprezentujący GETIN Noble Bank w procesie poszukiwania inwestora finansowego otrzymali dziś dwie niewiążące oferty od wybranych funduszy private equity dopuszczonych do badania due diligence banku, dotyczące jego dokapitalizowania.

 • SEG nagrodziło 4 najlepsze spółki w konkursie Złota Strona Emitenta XII

  5 czerwca br. podczas XI Kongresu Relacji Inwestorskich Spółek Giełdowych SEG odbyła się ceremonia wręczenia statuetek Laureatom XII edycji konkursu Złota Strona Emitenta. Nagrodzone spółki to LUG, Agora, MBANK oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń.

 • Leszek Czarnecki i Roman Giertych bez dostępu do akt w sprawie afery KNF

  Ani Leszek Czarnecki, ani jego pełnomocnik Roman Giertych nie mają dostępu do akt oraz nie mogą brać udziału w przesłuchaniach w sprawie tzw. afery KNF, podała Gazeta Wyborcza. Śląski wydział Prokuratury Krajowej zdecydował, że właściciel GETIN Noble Banku i Idea Banku nie jest pokrzywdzonym w sprawie.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku